Egzotyczne zwierzęta jako domowe pupile

04/05/2018

 

Moda na egzotyczne zwierzęta w domu cięgle trwa i przybiera na sile. Coraz więcej osób trzyma w domu węże, gekony, a nawet kapucynki. Jednak czy na pewno są to odpowiednie domowe pupile?

Dlaczego trzymamy egzotyczne zwierzęta?

 Fotografia: pixabay.com

 

Chcemy się wyróżniać spośród tłumu. Być w jakimś stopniu wyjątkowi, oryginalni, inni niż wszyscy. To przejawia się w naszym wyglądzie, ubiorze, stylu czy zainteresowaniach, ale także w tym, jakie zwierzę trzymamy w domu. Egzotyczny zwierzak to dobra metoda, żeby się wyróżnić czy zaimponować innym. W końcu taka kapucynka lub rzadko spotykany wąż w pewnym stopniu nadają prestiżu. Jednak powinniśmy na chwile porzucić własne uczucia i zastanowić się, czy jest to dobre dla zwierząt.

 

Egzotyczne zwierzęta są niebezpieczne

 Fotografia: pixabay.com

 

Kapucynki, szopy, gekony, węże, skunksy czy inne dzikie zwierzęta nigdy się będą takimi łaskawymi pupilami jak psy i koty. Przez lata obecnie znane nam domowe zwierzęta nauczyły się żyć z człowiekiem i ludzie stali się ważną częścią ich życia. Jednak nigdy żadna istota nie będzie całkowicie udomowiona, bo zachowuje w sobie swoje naturalne instynkty. Nawet psy bywają niebezpieczne, czasami atakują ludzi, bo nie umieją się z nimi odpowiednio obchodzić, a co dopiero takie egzotyczne zwierzaki – ich ataku nie przewidzimy, nie dostrzeżemy sygnałów, nie będziemy umieli odpowiednio zareagować i się obronić. Atak dzikiego osobnika zawsze będzie tragiczniejszy w skutkach, chociażby dlatego, że duża część z nich jest jadowita lub śmiertelnie niebezpieczna dla człowieka.

 

Zobacz także: Najbardziej agresywne rasy psów

 

Potrzeby zwierząt egzotycznych

 Fotografia: pixabay.com

 

Dzikie zwierzę potrzebuje swojego naturalnego środowiska, wtedy jest najbardziej szczęśliwe. W ciasnym mieszkaniu albo w klatce po prostu cierpi. Ponadto potrzebują one towarzystwa, ale nie naszego tylko przedstawicieli swojego gatunku, człowiek im tego nigdy nie zastąpi. Co gorsza, wiele osób chętnie bierze takiego zwierzaka do domu, a nie ma pojęcia, jak właściwie się nim opiekować, czym go żywić i w jakich warunkach trzymać. I tym samym przez brak specjalistycznej wiedzy krzywdzi swojego nietypowego pupilka, a nawet przyczynia się do jego śmierci. Warto także wspomnieć, że każde zwierze potrzebuje stałej opieki medycznej, jednak zalezienie weterynarza, który zajmuje się egzotycznymi zwierzętami, wcale nie jest proste, a gdy już takiego znajdziemy, to koszty wizyty są dużo większe niż w przypadku kotów czy psów.

 

Zobacz także: Zwierzę to nie prezent

 

Trzymanie egzotycznych zwierząt to dla nich ratunek

 Fotografia: pixabay.com

 

Zwolennicy hodowli egzotycznych zwierząt wielokrotnie powtarzają, że w ten sposób je ratują i przedłużają życie. Prawdą jest to, że w niewoli będą one żyły znacznie dłużej o kilka, a nawet kilkanaście lat. Nie mają naturalnych wrogów, nie zagraża im niebezpieczeństwo. Jednak czy przedłużenie życia w cierpieniu jest właściwe? Nieważna jest długość życia, a jego jakość. Gdyby nas zamknąć w klatce i nie pozwolić wrócić do domu, pewnie sami wolelibyśmy umrzeć wcześniej i zakończyć swoje męki. Ze zwierzętami może być podobnie.

 

Trzymanie egzotycznych zwierząt w domu śmiało możemy uznać za pewną formę znęcania się nad nimi. One po prostu cierpią i tęsknią za wolnością. Nawet gdy urodziły się w niewoli, w instynkcie mają zakodowane, jak powinno wyglądać jego życie, jak mają się zachowywać, gdzie ukrywać i co jeść. A tu nagle znajdują się w zupełnie innym miejscu niż powinny, są zdezorientowane i po prostu przestraszone.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska