Muzyka jest dobra na wszystko

 

Dźwięki otaczają nas ze wszystkich stron. Szum wiatru w koronach drzew podczas spaceru po lesie. Szepczące morze w pogodny letni dzień. Świergot ptaków, dzięcioł stukający w drzewo, dłonie uderzające rytmicznie w bębny, palce szarpiące struny i piosenka płynąca z głośników. Muzyka towarzyszy nam w każdej chwili. Jednak czy wiemy, jaki ma na nas wpływ?

Na pewno każdy ma swój ulubiony gatunek, zespół lub płyty, których mógłby słuchać w nieskończoność. Chętnie spędzamy czas na koncertach, bawiąc się razem z muzykami, lub zostajemy w domu, by w zaciszu własnego pokoju posłuchać stworzonej przez siebie playlisty. Przy muzyce pracujemy, odpoczywamy. Czasami tylko jej słuchamy, kiedy indziej wykonujemy lub nawet komponujemy własne utwory.

 

Dziś chcielibyśmy Wam pokazać, dlaczego warto spędzać swój czas przy muzyce.

 

Dzień pełen szczęścia

Przede wszystkim muzyka poprawia nam humor. Wystarczy rozsiąść się wygodnie w fotelu, włączyć ulubioną płytę lub własną playlistę i wsłuchać się w dźwięki płynące z głośników. Na pewno zauważymy znaczącą różnicę w naszym humorze. Dzieje się tak dlatego, że muzyka stymuluje uwalnianie w naszym mózgu dopaminy, czyli tzw. hormonu szczęścia. Warto zatem zaczynać każdy dzień w towarzystwie ulubionych utworów.

 

Darmowe lekarstwo

Muzyka wpływa również na obniżenie poziomu stresu, który często pogarsza stan naszego zdrowia. Można powiedzieć, że słuchanie – a także granie na instrumentach, śpiewanie czy komponowanie – muzyki utrzyma nas z dala od części chorób. Z takiego darmowego leku pewnie każdy chętnie będzie korzystał.

 

Ciekawostką jest też to, że może pomóc osobom z depresją. Trzeba jednak pamiętać, że sprawdza się tutaj jedynie muzyka klasyczna, czyli spokojna i łagodna. Słuchanie metalu lub rocka może przynieść odwrotny skutek do zamierzonego.

 

Zobacz także: Dlaczego warto grać na instrumentach?

 

Źródło: pixabay.com

 

Spokojny sen

Jeśli zauważamy u siebie problemy ze snem, to muzyka może nam w tym pomóc. Nie warto słuchać ciężkiego metalu lub rocka przed położeniem się od łóżka. Można za to włączyć spokojną muzykę – niekoniecznie klasyczną – na przynajmniej pół godziny. Dzięki temu nasz organizm zrelaksuje się i z łatwością zaśniemy.

 

Zobacz także: Bezsenność – jak sobie z nią poradzić?

 

Lepsza pamięć

Zarówno słuchanie, jak i wykonywanie muzyki poprawia naszą pamięć. Warto podczas nauki włączyć w tle łagodny i przyjemny utwór, co pomoże nam w przyswajaniu sobie wiedzy, a późnej w jej odtwarzaniu. Muzyka znacząco wpływa też na naszą pamięć werbalną i sprawia, że lepiej radzimy sobie w szkole i na studiach.

 

 Źródło: pixabay.com

 

Motywacja do ćwiczeń

Jeśli brak nam motywacji do ćwiczeń, to wystarczy stworzyć sobie własną playlistę i dopiero wtedy wziąć się za trening. Słuchanie muzyki podczas uprawiania sportu sprawia, że osiągamy lepsze wyniki i wzmacniamy swoją wytrzymałość. Na pewno też nie raz zdarzy nam się pobić własny rekord, co poprawia humor. Poza tym po prostu sprawia, że ćwiczenia stają się o wiele przyjemniejsze.

 

Szybka i dobra dieta

Może wydawać się to nieprawdopodobne, ale muzyka pomoże nam zachować dobrą sylwetkę. Podczas posiłku warto włączyć w tle spokojną muzykę. Sprawi to, że będziemy bardziej świadomi podczas jedzenia, spowolnimy ten proces i zaczniemy rozkoszować się posiłkiem. Dzięki temu nasz organizm będzie czuł się syty, zanim zjemy za dużo.

 

 Źródło: pixabay.com

 

Jeśli mieliście wątpliwości, czy warto umilać sobie czas muzyką, to żywimy nadzieję, że je rozwialiśmy. Słuchanie ulubionych piosenek na pewno znacząco wpływanie na nasze życie i sprawi, że będzie ono o wiele lepsze.

 

Życzymy, by nigdy nie zabrakło Wam dobrych utworów do słuchania.

 

Niech zabrzmi muzyka!

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska