Yerba mate – dlaczego warto ją pić?

11/04/2019

 

Yerba Mate w Polsce zdobywa co raz większą popularność. Dlaczego co raz więcej osób zaczyna pić ten egzotyczny napój? Czym właściwie jest Yerba Mate? Jakie są jej właściwości i czy warto ją pić? Ten artykuł odpowie na te wszystkie pytania.

Zacznijmy od wyjaśnienia czym jest YerbaMate. Yerba Mate to nic innego jak napój przyrządzany z listków ostokrzewu paragwajskiego. Jest to roślina występująca w równikowym oraz podzwrotnikowym klimacie Ameryki Południowej. Jest wiecznie zielona i wygląda tak jak na poniższym zdjęciu.

Źródło: landscapeplants.oregonstate.edu/plants/ilex-paraguariensis

 

Wydawałoby się nic nadzwyczajnego. Normalna zielona rośnika. Miliony ludzi na całym świecie ma jednak inne zdanie na ten temat. Piją popularną „yerbę” codziennie i nie wyobrażają sobie dnia bez niej. W krajach, w których Yerba Mate jest popularna tak jak u nas herbata. Wpijanie 2-3 litrów Yerba Mate w ciągu jednego dnia nie jest niczym dziwnym. W krajach takich jak Paragwaj, Argentyna, południowa Brazylia czy Urugwaj około 80% osób pije Yerba Mate na co dzień.Cieszą się oni przy tym doskonałym zdrowiem i pozytywnym podejściem do życia.

Źródło: culturalawareness.com

 

Tutaj właśnie dochodzimy do kluczowego pytania. Dlaczego aż tak wiele osób pije Yerba Mate? Co jest w niej takie szczególnego?

 

Yerba Mate znana jest ze swoich zdrowotnych właściwości: 

 • Znakomicie pobudza – o wiele lepiej niż kawa. Pijąc Yerba Mate otrzymujesz długotrwałe i stabilne pobudzenie. W przeciwieństwie do kawy która powoduje krótki skok pobudzenia. Yerba jest również o wiele lepsza dla żołądka oraz nie wypłukuje magnezu.

 • Znosi senność i zmęczenie – kofeina zawarta w Yerba Mate hamuje uczucie senności i zmęczenia.

 • Dostarcza wiele cennych witamin i minerałów – zawiera witaminy  (A, B1, B2, C, E, PP, H.)  mikroelementy mangan, cynk, miedź, chrom, krzem oraz makroelementy magnez, potas, fosfor.

 • Podnosi odporność – za sprawą zawartych składników mineralnych.

 • Wspomaga odchudzanie – zmniejsza uczucie głodu i wpływa pozytywnie na układ trawienny.

Oprócz wyżej wymienionych zalet ma również znakomite właściwości smakowe. Osoby pijące Yerba Mate potrafią delektować bogactwem smaku Yerba Mate. Mimo tego, że jest to dosyć jednorodna roślina to napar z niej przygotowany potrafi być wielowymiarowy. Wynika to z faktu, że na smak Yerby ma wpływ bardzo wiele czynników:

 • odmiana ostrokrzewu paragwajskiego

 • miejsce zbioru

 • czas zbioru

 • sposób suszenia

 • proporcje listków, gałązek i pyłu

 • czas leżakowania

 • dodatki

Źródło: yerbaplanet.pl

 

Szczególnie interesujący jest ostatni czynnik. Yerba Mate łączona jest z najprzeróżniejszymi dodatkami. Począwszy od owoców takich jak cytryna, pomarańcza, gruszka, jabłko, marakuja, jagoda, malina, wiśnia truskawka, przez zioła takie jak mięta, boldo, anyż, guarana, werbena cytrynowa, poleo. Dodatków może być rzecz jasna znacznie więcej. Gotowe mieszanki Yerby z wyżej wymienionymi składnikami można bez trudu znaleźć w sklepach oferujących Yerba Mate. 

 

Jednym z najlepszych sklepów tego typu jest YerbaPlanet.pl Znajdziesz w nim bardzo szeroki wybór Yerba Mate w najniższych cenach. Dodatkowo zaopatrzysz się również w specjalne naczynka – matera oraz rurki – bombille, dzięki którym będziesz mógł/mogła rozpocząć swoją przygodę z Yerba Mate już dziś. Specjalnie dla czytelników dailivibes przygotowaliśmy promocje dzięki, której do każdego złożonego zamówienia w sklepie YerbaPlanet.pl otrzymasz darmową próbkę jednej z losowo wybranej YerbaMate. Wystarczy podczas składania zamówienia wpisać kod „dailyvibes”. Jeżeli lubicie miłe niespodzianki i chcecie poznać wspaniały smak Yerba Mate musicie skorzystać z tej oferty ;). 

 

Przejdź do sklepu Yerba Planet i skorzystaj z promocji yerbaplanet.pl

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

 • Facebook Social Icon
 • Instagram Social Icon
 • snapchat dailyvibes
 • YouTube Social Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska