Dlaczego ludzie nie jedzą mięsa

Argumenty, które przemawiają za weganizmem czy wegetarianizmem nie mieszczą się w głowach mięsożerców. Natomiast dla roślinożerców przejście na tę dietę jest czymś naturalnym. Inną, jak się okazuje bardzo trudną sprawą, jest uzasadnianie swojego wyboru. Czy wiesz, co tak naprawdę kryje się pod pojęciem mięsa i jego spożywania?

Może wydać się to dziwne, ale ludzie nadal są zaskoczeni, że ktoś nie je mięsa. (Przeczytaj też typowe teksty mięsożerców.) Niezrozumienie, zdziwienie i walka z wiatrakami to chleb powszedni wegan i wegetarian. Przeczytaj i zrozum dlaczego twój znajomy podjął taką decyzję.

1. Empatia
Nie od dziś wiadomo, że jednym z głównych powodów przejścia na dietę roślinną dla wielu osób jest szacunek do zwierząt. Cierpienie i ból jakie towarzyszy im w przeprawie przez hale produkcyjne jest nie do opisania. Nie wie o tym ten, który nie widział, nie czytał, bądź nie chciał podjąć tych kroków, by dowiedzieć się skąd tak naprawdę bierze się mięso, które trafia pod różną postacią na stoły. Masowa hodowla charakteryzuje się tym, że zwierzęta są traktowane jak rzeczy, faszerowane licznymi antybiotykami i innymi specyfikami. Wszystko po to, by zwierzęta w szybkim tempie rosły do nienaturalnych dla siebie rozmiarów. Oprócz tego niehumanitarne jest ich „kumulowanie” w jednym miejscu, w ciasnych klatkach, betonowych boksach, gdzie nie mają możliwości ruchu, odpowiedniego światła i normalnych warunków do życia. Stoją ciasno ustawione we własnych odchodach, z powyrywanymi zębami czy poucinanymi ogonami. Wszystko okryte strachem, bólem i cierpieniem, bo zwierzęta, podobnie jak ludzie, a kto wie, może i w większym stopniu, odczuwają te emocje.

 


2. Zdrowie
Jeśli nie ze względów etycznych, to dla wielu osób istotnym powodem powinno być zdrowie. Nasz układ trawienny przystosowany jest do lepszego trawienia produktów pochodzenia roślinnego niż zwierzęcego. Oprócz tego żołądek weganina czy wegetarianina wydziela mniej kwasu solnego niż żołądek mięsożercy. Mięso też zalega bardzo długo w przewodzie pokarmowym i po jego zjedzeniu w naszym organizmie zachodzą procesy gnilne, które natomiast mają zgubny wpływ na witaminy. Badania anatomii ludzkiej jednoznacznie wskazują na to, że nasz organizm wyposażony jest w cechy właściwe dla stworzeń roślinożernych. Ponadto spożywając mięso narażeni jesteśmy na wszystkie substancje (m.in. pestycydy i antybiotyki), którymi szpikowane są zwierzęta przeznaczone do uboju oraz na te, które ze stresu one same wydzielają (m.in. adrenalinę).

 

3. Planeta Ziemia
Nie jest czymś odkrywczym, że masowa produkcja mięsa przyczynia się do zagłady naszej planety. Skutki, może teraz nie odczuwalne, z roku na rok rosną, namnażają się i na pewno o sobie przypomną. Zwierzęta hodowlane wytwarzają miliardy ton odchodów rocznie. Przyczynia się to do zanieczyszczeń powietrza i wody. Oprócz tego zbiorniki wodne narażone są na eutrofizację, czyli kumulowanie w nadmiarze substancji pokarmowych. Zjawisko to występuje głównie w jeziorach i skutkuje zamuleniem stawów czy powstawaniem torfowisk. Ponadto zużycie wody przez przemysł hodowlany również jest bardzo duże. ONZ podaje, że „zużycie wody przez ten sektor gospodarki przekracza o ponad 8% globalne zużycie wody przez ludzi”. Masowa produkcja mięsa skutkuje też emisją gazów cieplarnianych. Innymi skutkami ubocznymi są również: erozje gleb, wylesienia, zanik bioróżnorodności, niedobory wody, zajmowanie dużych obszarów ziem. Ważnym jest też fakt, że zwierzęta hodowlane produkują ponad połowę amoniaku, co przyczynia się do zakwaszania ekosystemu czy powstawania kwaśnych deszczy.  

 

4. Świadomość
Do wielu nie docierają materiały, które coraz częściej dostępne są na wyciągnięcie ręki. Powodów przejścia na dietę roślinną jest dużo i wszystkie są uzasadnione. Często weganizm i wegetarianizm staje się modny. Może taki błahy argument nakłoni niektórych do zrezygnowania ze spożywania mięsa. A jeśli nadal nie potrafisz tego zrozumieć, zwyczajnie nie komentuj, uszanuj decyzję, którą podjęła twoja koleżanka czy kolega.

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska