Dlaczego warto jeździć na rolkach?

 

Wywodzą się z Belgii, a ich historia sięga ponad 250 lat. Na początku miały dwa kółka, z czasem je podwojono. Mowa oczywiście o rolkach, albo inaczej – wrotkach jednośladowych. Mają mnóstwo zwolenników oraz zapalonych wyczynowców, którzy jazdę na nich uczynili swoim sposobem na życie. 

Co takiego w sobie mają, że nie można doczekać się kolejnej jazdy? Przedstawię Wam pozytywne skutki jazdy na rolkach.

 1. Pozwala szybko i efektywnie zrzucić zbędne kilogramy. Mówi się, że niekiedy bywa lepsza od joggingu. Godzina intensywnej jazdy to nawet 500 spalonych kalorii. 

 2. Znacznie poprawia naszą kondycję oraz koordynację ruchową, dotlenia organizm i pobudza krążenie krwi, dzięki czemu mniej się męczymy i mamy więcej energii.

 3. Odpręża i reguluje stres. Sama to potwierdzę, że intensywny trening relaksuje mnie lepiej niż spacer.

 4. Nie obciąża stawów, dzięki czemu nie są one tak narażone na kontuzję jak np. przy bieganiu.

 5. Doskonale wpływa na rozwój pośladków, mięśni wewnętrznych ud, łydek, brzucha i ramion. Czego chcieć więcej?

 6. Jest to świetny pomysł na spędzenie czasu z bliskimi (pod warunkiem, że też jeżdżą). Również w samotności, z ulubioną muzyką w słuchawkach jeździ się bardzo przyjemnie.

 7. Mogą zastąpić inne środki transportu, choć z tym trzeba uważać. Nierówne chodniki utrudniają jazdę, a jeżdżąc po ulicy należy pamiętać o ochraniaczach i mieć oczy dookoła głowy.

 8. Rolki są ekonomiczne. Nie zanieczyszczają atmosfery oraz naszych płuc.

 9. Oprócz kupienia sprzętu nie ponosimy żadnych kosztów. Nie potrzebne nam są jakiekolwiek karnety i wejściówki.

To chyba wystarczająca ilość pozytywów, które mogą zachęcić do jazdy. :)

 

Jeśli już Was przekonałam, czas skompletować sprzęt. Istotny jest dobór odpowiedniego rozmiaru rolek. Zły wybór może zaważyć nie tylko na naszym samopoczuciu, ale i zdrowiu oraz bezpieczeństwie. Oto najważniejsze zasady, którymi trzeba się kierować przy zakupie sprzętu:

 • Przede wszystkim trzeba zawsze mierzyć obie rolki. W jednej rolce przenosimy ciężar na wolną nogę, przez co ta zajęta może się źle ułożyć.

 • Rolki należy dokładnie zapiąć i zasznurować. Przygotować je jak do jazdy, żeby potem nie było niespodzianek, że gdzieś „uciska”.

 • Nigdy nie kupuje się rolek „na zapas”. Nie warto na tym oszczędzać, bo to nie wyjdzie na dobre. Lepiej je kupować nawet co roku, dopóki noga nie przestanie rosnąć, niż zmagać się z przesuwającą w rolce stopą.

 • W sklepie najlepiej jest się przejechać. Nic tak nie odda komfortu (bądź nie) jazdy jak zwykłe „śmignięcie” między półkami i sprawdzenie, czy rolki na pewno pasują.

 • Nie polecam kupowania rolek przez sklepy internetowe. To jest jak z butami – stopa może się różnić o milimetry od standardu i but się nie dopasuje. Oczywiście jest możliwość zwrotu. Jeśli nie ma, to nie bierz takiego sklepu pod uwagę!

W sklepach znajdziecie też mnóstwo rodzajów ochraniaczy, kasków i plecaków, które mogą się przydać. W nieduży plecak warto zainwestować, choćby po to, żeby schować tam buty i koniecznie butelkę wody! Wraz z wylanym potem trzeba uzupełnić jej zapasy w organizmie.

 

Mam jeszcze jeden bonus dla mieszkańców Lublina. Gdzie w mieście inspiracji jeździć na rolkach?

 • Świetnie sprawdzają się parkingi przed supermarketami, ale jest to opcja tylko w porach nocnych lub wczesnoporannych (ze względu na ruch samochodów). U mnie sprawdza się też parking przy budynku biotechnologii kulowskiej, choć to bardzo krótka „trasa”.

 • Jeżeli nie straszne Wam górki, pagórki i wzniesienia to polecam Ogród Saski (choć to naprawdę poziom hard!) i park przy osiedlu Poręba, który ciągnie się prawie do Nadbystrzyckiej.

 • W Parku Ludowym przy alejach Piłsudskiego też są chodniki wygodne do jazdy.

 • Idealnie sprawdzi się trasa rowerowa od Mostu 700-lecia Lublina aż do Zalewu Zemborzyckiego. Z tej korzystam najczęściej i z czystym sumieniem polecam!

 

Mam nadzieję, że przekonałam Was do jazdy na rolkach. Plus jest jeszcze taki, że w zimę można je zastąpić łyżwami (tylko tu upada argument „żadnych kosztów za wejściówki”). Pora roku i otoczenie inne, ale frajda ta sama! Rolki to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu i doskonały trening. Spróbujcie a nie pożałujecie.

 

 

Korekta: Katarzyna Leszczyńska

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

 • Facebook Social Icon
 • Instagram Social Icon
 • snapchat dailyvibes
 • YouTube Social Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska