Dlaczego trzeba sprzątać po swoim psie?

 

 

Czy to zima, czy pora letnia, od wielu lat mieszkańcy miast mają ten sam problem. Jedni sprzątają, a inni udają, że ten problem ich nie dotyczy. Psie kupy można spotkać na każdym trawniku czy chodniku. Jak to możliwe, że w XXI wieku i przy ogromnej sympatii do czworonogów ludzie nadal nie mają nawyku sprzątania po swoich pupilach?

Pies to najwierniejszy przyjaciel człowieka. Kochany, zadbany, rozpieszczany, z dumą przechadzający się na spacer ze swoim właścicielem. Zdany na swojego człowieka, bo przecież z łazienki nie skorzysta i nie spuści po sobie wody. Tymczasem dwunożny wstydu nie ma i często specjalnie zapomina o kupie swojego pupila.


Brak świadomości czy lenistwo?
Ludzie to istoty rozumne, ale ich podejście i świadomość pozostawiają wiele do życzenia i dzieje się tak mimo nieustannie napływających do nas informacji. Dlaczego do jednych dociera to, że pies to obowiązek, a inni mają to w poważaniu? Nie pomaga zwracanie uwagi, czy nawet podawanie woreczka. Niektórzy udają, że nie słyszą, wzruszają ramionami, a jeszcze inni wyklinają i wybuchają agresją. Zwykłe lenistwo i ignorancja, bo jak inaczej można to nazwać? W Polsce ludzie mają problem z posprzątaniem kupy po swoim psie.  

 

Czy ludzie:
– uważają, że może zrobi to za nich ktoś inny?
– sprzątanie po swoim psie wiąże się z wysokimi kosztami?
– myślą, że skoro inni nie sprzątają to oni też nie muszą?
– nie wiedzą, gdzie mogą to wyrzucić?
– sądzą, że im to nie przeszkadza? (zapewne dopóki ten ktoś nie wdepnie w brązową niespodziankę)

 


Niedorzeczność! Przecież każdy właściciel powinien liczyć się z tym, że posiadanie psa wiąże się z obowiązkiem m.in. sprzątania po nim. Czy to wiosna, lato, jesień czy zima narażeni jesteśmy na brązową, nieprzyjemnie pachnącą maź, która przyczepia nam się do butów. Oprócz tego, kupa psa zanieczyszcza środowisko, zawiera bakterie i powoduje dyskomfort życia pozostałych ludzi, a nawet choroby takie jak: toksokaroza czy bąblowiec.
W Polsce obowiązkiem jest posprzątanie po swoim pupilu. To od gminy zależy decyzja o wysokości mandatu za niestosowanie się do tej regulacji, ale średnio taka opłata może wynieść nawet do 500zł!


Sprzątnąć ale jak?
To bardzo proste – można zaopatrzyć się w specjalny pojemniczek z woreczkami, który przyczepia się do smyczy, koszt takiego gadżetu to groszowe sprawy. W trakcie spaceru taki pakunek można wyrzucić do każdego koszta. W większych miastach, udogodnieniem są kosze wyposażone w takie woreczki na psie odchody. To naprawdę ułatwia funkcjonowanie i nie zanieczyszcza środowiska. Każdy właściciel powinien mieć to na uwadze i nie wstydzić się tego, że sprząta po swoim psie. Kochamy swoje psy, traktujemy je jak członków naszej rodziny, dlatego odpowiedzialność to podstawa w opiece nad zwierzakiem.  

 

 

 

 

 

 

korekta: Monika Mroczek

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska