Dlaczego nie lubimy poniedziałków?

 

To dzień, w którym nic nam się nie chce, czekają na nas nowe wyzwania bądź rutyna, której jesteśmy poddani. Miło spędzony weekend jest już tylko wspomnieniem, bo przed nami nowy tydzień i znowu poniedziałek.

Chwilowe narzekanie na poniedziałek tylko pozornie poprawia nam humor, a obowiązków nie ubywa. Podchodzimy do niego z uprzedzeniem prawie tak samo, jak do piątku trzynastego. W filmie „Nie lubię poniedziałku” splot historii różnych ludzi w tym dniu w absurdalny sposób również ukazuje nam „pechowość” tego dnia. Dlaczego poniedziałek okryty jest złą sławą i czy naprawdę sobie na to zasłużył?  


1. Czekanie na weekend
Perspektywa czasu jaki musi upłynąć do piątku wydaje się być bardzo odległa. Z trudem przychodzi nam zaakceptowanie poniedziałku i odliczanie dni do wymarzonego, wolnego weekendu. Brak motywacji w nowym tygodniu, zrezygnowanie, liczne rozczarowania, czy też podejmowanie ważnych życiowych decyzji rozpoczyna się właśnie od poniedziałku. Ponadto ogrom pracy i nowe obowiązki nie pomagają nam, gdy wiemy, jaki dzisiaj mamy dzień tygodnia.

 

 

 

2. Znowu do pracy
Poniedziałek to cykl rozpoczynający pracę na pełnych obrotach. Życie w miastach zaczyna się właśnie w pierwszy dzień tygodnia. Korki uliczne, liczne spóźnienia, w dodatku szef wymaga od nas więcej niż do tej pory. Tak właśnie wygląda typowy poniedziałek w pracy. W dodatku w domu też nie ma chwili wytchnienia – dzieci, obiad i sprzątanie.

 

3. Mam na 8:00 do szkoły
Kartkówka, sprawdzian, praca domowa odrabiana w niedzielny wieczór – czyli miliony zadań z matematyki, rozprawka z polskiego i to wszystko na poniedziałek! Oczywiście na 8:00 rano, a jeśli dałoby się wcześniej to pewnie i o 7:00 uczniowie rozpoczynaliby pierwszy dzień tygodnia w szkole. Najwięcej lekcji, najgorsze przedmioty i najcięższy plecak – tak tylko w poniedziałek! I jak tu polubić ten dzień?

 

4. Ciężko wstać po udanej imprezie
Za nami weekend pełen wrażeń. Wieczór ze znajomymi, udany wypad, czy impreza z przyjaciółmi wspomagane magicznym trunkiem? Każdy zna to z własnych doświadczeń. Z trudem przychodzi nam wówczas przeżycie poniedziałku w pracy czy na uczelni.

 

5. Zacznę od poniedziałku
Ile razy startujemy ze swoimi postanowieniami od początku tygodnia? Zacznę biegać, będę czytać, nie będę jadł/jadła słodyczy, zacznę nową dietę i schudnę właśnie od poniedziałku! To między innymi dlatego ten dzień tygodnia okryty jest złą sławą, bo nie dotrzymujemy obietnic danych samemu sobie.

 

6. Narzekanie
Na całym świecie powodów, dla których nie lubi się poniedziałków jest wiele. Narzekanie w tym dniu jest częstsze, a nasze niezadowolenie niestety przekłada się na samopoczucie wszystkich wokół. Praca wówczas też jest mniej wydajna. Frustracja i niechęć do ogromu obowiązków, które na nas czekają jest czymś naturalnym. Wystarczy jednak rozłożyć sobie pracę na kilka dni i na poniedziałek nie zostawiać najcięższych obowiązków.

 

 

7. Utrwalane stereotypy
Poniedziałek wcale nie musi być najgorszym dniem tygodnia. To dzień, w którym czekają na nas nowe wyzwania i doświadczenia. Niestety powtarzane z dziada pradziada zdania typu: „Jutro znowu poniedziałek” nie pomagają nam odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Wystarczy włączyć pozytywne myślenie i ten dzień również uda się przeżyć bez negatywnych emocji. Trochę zaplanowania, rozłożenia obowiązków w całym tygodniu, a poniedziałek na pewno będzie dniem do przeżycia!

 

8. Wolne
Najbardziej jednak cieszy nas perspektywa długiego weekendu i myśl, że w poniedziałek nie musimy wstawać rano do swoich obowiązków. Takich chwil jest naprawdę mało, ale satysfakcja z wolnego poniedziałku jest ogromna.

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska