Bieganie a odżywianie

 

Regularne bieganie ma sens wtedy, gdy połączymy je z racjonalnym odżywianiem. Niezależnie od tego, czy szykujesz się do startów czy jogging to twój sposób na zrzucenie kilogramów, warto pamiętać o kilku podstawowych kwestiach.

Podstawy wszyscy znamy: 5 posiłków dziennie w równych odstępach czasowych. Do tego zbilansowany jadłospis, zawierający dużo warzyw i owoców. Jeśli oprócz zdrowego odżywiania w swój plan dnia chcesz wkomponować bieganie, powinieneś wziąć pod uwagę posiłki spożywane zarówno przed treningiem jak i po nim.

 

Co jemy przed?

Po pierwsze – nie biegamy bezpośrednio po posiłku. Organizm potrzebuje czasu na przetrawienie spożytego pokarmu, a trawienie powinno odbywać się podczas odpoczynku. Tym sposobem unikniesz bolesnych problemów gastrycznych. Duży posiłek powinniśmy spożyć więc 3-4 godziny przed bieganiem, zaś przekąskę godzinę lub dwie przed wyruszeniem w trasę. Dobrym pomysłem na przekąskę jest owoc typu banan lub kiwi, jogurt, suszone owoce lub pieczywo chrupkie z dżemem. Owsianki i inne posiłki tego typu (muesli, płatki śniadaniowe) powinniśmy spożywać na dłużej niż 2 godziny przed joggingiem.

Co jemy po?

Silny głód po bieganiu jest sygnałem, że w organizmie spadł poziom cukru. Powstrzymaj się wtedy od zjedzenia batona czy drożdżówki, a sięgnij po węglowodany – dobrym pomysłem będzie pełnoziarniste pieczywo z domowej roboty dżemem o niskiej zawartości cukru. Po dłuższym joggingu, odbywającym się w porze przed obiadem lub kolacją, warto spożyć pierś z kurczaka lub łososia z warzywami. Najważniejsze, by twoje posiłki były zdrowe i dobrze zbalansowane. Wtedy odżywianie połączone z bieganiem przyniesie efekty w postaci ładnej sylwetki oraz wysokiej formy biegowej.

Nawodnienie

Jeśli biegasz nie dłużej niż 60 minut, nie grozi ci odwodnienie. Warto jednak pamiętać, by w dniu treningu zadbać o odpowiednie nawodnienie. Pij regularnie wodę w małych ilościach. Do tego unikaj moczopędnych płynów takich jak herbata, które mogą w połączeniu z treningiem prowadzić do odwodnienia. Po treningu możesz wspomóc się izotonikami, które pomogą uzupełnić wodę i elektrolity.

Czego unikamy?

Zarówno przed jak i po treningu należy wystrzegać się słodyczy. Długi bieg i spalenie kilkuset kalorii daje złudne poczucie, że możemy sobie wynagrodzić nasz wysiłek „małym co nieco”. Nic bardziej mylnego. Duża dawka cukru przed bieganiem teoretycznie jest szybkim zastrzykiem energii, ale w trakcie treningu prowadzi do szybkiego spadku energii. A tego chcemy uniknąć. Co więcej, słodycze niweczą nasz wysiłek, prowadząc do tego, że nasza waga stoi w miejscu.

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska