„DAMN." Kendricka Lamara – recenzja

 

Kariera Kendricka Lamara rozwija się od 2004 roku, a jego styl nabiera kształtu i wyrazistości. Nowy album rapera przenosi go na zupełnie inny poziom. To jest właśnie Lamar, jakiego jego fani potrzebują. To rap, jakiego wszyscy potrzebujemy w dzisiejszych czasach.

Jedni w historii zapisują się jako gangsterzy, dilerzy i doświadczeni życiem ulicy, inni – jak Kendrick Lamar – budują swoją karierę na muzyce, w której zapisane jest ich życie. By zrozumieć nowy album, należy zrozumieć historię muzyka.

Z dzieciaka rapującego o walkach gangów i dragach wyrósł mężczyzna dumny ze swego pochodzenia i swojej historii. Raper stara się do swojej twórczości wnieść trochę patosu we własnym stylu. Jest wojownikiem walczącym o społeczną sprawiedliwość. Kontrowersyjne teksty o zabarwieniu politycznym pogłębiają to wrażenie.

„DAMN.” cofa nas w czasie. To nie jest album, którego oczekiwalibyśmy w 2017 roku, choć zapewne jest to dokładnie to, czego po Kendricku Lamarze oczekiwali fani. Jego muzyka to pokryty patyną rap ubiegłego wieku, z naciskiem na lata 90. Nie oznacza to, że jest stary, lecz nabiera nowego koloru, charakteru i wydźwięku. W naszych czasach ten rap przyjęty został nie jako coś typowego dla swoich czasów, ale coś unikatowego.

W odróżnieniu od poprzednich albumów, Lamar w „DAMN.” pokazuje ukształtowany i w pełni rozwinięty styl, który od teraz będzie z nim utożsamiany, bez zbędnych przemieszczeń osobowości i formy przerastającej treść, która w przypadku tego rapera powinna stać na pierwszym miejscu.

„DAMN.” to prawdopodobnie najlepszy album 2017 roku w swoim gatunku. Podniósł on dość wysoko poprzeczkę dla tego rodzaju muzyki, a o samym Lamarze na pewno nie zapomnimy jeszcze przez długi czas.

 

 

Korekta: Monika Mroczek

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska