Przyjaźń ze zdjęć – czyli jak Instagram łączy ludzi?

08/04/2017

 

Początki Instagrama były ciężkie, wtedy wszyscy żyliśmy w „erze Facebooka”, różnica między jednym portalem społecznościowym a drugim była niewielka. W końcu na obu wstawia się zdjęcia, dodaje komentarze itp. Ludzie pozostawali przy Facebooku, bo „znaliśmy” go dłużej. Jednak z czasem podejście ludzi (a w szczególności kobiet) do Instagrama zaczęło się zmieniać. Ten portal stworzył coś, czego wcześniej nie udało się dokonać żadnemu innemu – stworzył wyjątkowe więzi między użytkownikami.

Instagram łączy ludzi! Nie ma co do tego wątpliwości. Powstają ogromne grupy, które wspierają się w każdej sytuacji. Jedną z nich są tak zwane „instamatki”. Kobiety, które niemalże od początku ciąży upamiętniają wszystko na portalu. Za pomocą tagów odnajdują inne i nawiązują z nimi kontakt. Pytają o rady, dzielą się doświadczeniami. Bardzo często oddalone są od siebie wieloma kilometrami, wcześniej nigdy nie spotkały się w rzeczywistości. Mimo to stają się dla siebie ważne. Z niecierpliwością sprawdzają, co dzieje się u swoich wirtualnych znajomych i ich dzieci. Wysyłają sobie nawet ubranka i inne rzeczy, z których ich pociechy już wyrosły, a które przydadzą się innemu „instadziecku”. Gdy wiedzą, że jakaś „instamama” ma wyznaczony termin porodu na dany dzień, potrafią co kilka minut wchodzić na portal i sprawdzać, czy do ich społeczności dołączyło już kolejne dziecko. Więzi, które je połączyły są na tyle silne, że w końcu organizują spotkania w rzeczywistości. Potrafią spędzić kilka godzin w samochodzie, aby tylko pojawić się w umówionym mieście. Swoje spotkania sumiennie dokumentują i wrzucają zdjęcia na portal, dzięki któremu się poznały. Społeczność „instamatek” zaczęła budzić spore zainteresowanie. Jedni twierdzą, że to propagowanie nastoletniego macierzyństwa, gdyż są to młode kobiety, jest wśród nich wiele nastolatek, ale nie tylko, nie brakuje również mężatek i kobiet dojrzałych. Inni uważają, że usilnie starają się być „mamami blogerami”, ponieważ dokumentują niemalże każdą chwilę z życia ich dziecka oraz dają rady innym mamom. Ja uważam, że „instamamy” to przede wszystkim społeczność zbudowana na przyjaźni. Żadna z tych kobiet nie chce stać się „gwiazdą Instagrama”. Są w podobnym wieku, mają podobne problemy, rozumieją się doskonale. Bardzo często są nierozumiane przez znajomych ze szkoły czy pracy, więc szukają tego zrozumienia gdzie indziej. W tym przypadku na Instagramie. Być może wstydzą się zapytać o rady wychowawcze swoje mamy czy babcie, dlatego pytają przyjaciółek z Internetu. W końcu tam mogą być naprawdę sobą. I nie będą oceniane. Wiedzą, że od innych „instamam” nie usłyszą słów krytyki, a dostaną wsparcie, którego potrzebują. Przed nimi nie muszą udawać, że ze wszystkim sobie doskonale radzą.

 

Kolejną sporą grupą na Instagramie są kobiety, które mają problem z nadwagą. W świecie, w którym po wybiegach chodzą anorektyczki, w dodatku uznawane za kanon piękna, osobom z nadwagą nie jest łatwo. W dodatku ten portal przepełniony jest zdjęciami szczupłych kobiet, co dodatkowo odbiera odwagę tym, którzy mają kilka kilogramów za dużo. Ta grupa nie jest tak liczna jak „instamatki”, gdyż najzwyczajniej w świecie nie każdego stać na odwagę, by pokazać swoje ciało. One mają kompleksy, z którymi starają się wspólnie walczyć. Pokazują innym, że nie tylko szczupłe kobiety mają prawo czuć się pięknie. Wspólnie się „odchudzają”, wstawiają zdjęcia z postępami diety. Robią relacje na żywo z wizyt na siłowni. Wspólnie też walczą z hejteram, których na ich profilach nie brakuje. Podobnie jak „instamatki” organizują spotkania w rzeczywistości.

 

Poza tymi grupami jest jeszcze wiele innych. To te właśnie kobiety są najlepszym przykładem na to, że wirtualne znajomości też mogą być wartościowe. Instagram dał im szansę na stworzenie czegoś wyjątkowego, zupełnie nowej i jakże silnej więzi. Czegoś takiego nie udało się stworzyć na Facebooku, mimo że tam również tworzą się grupy i społeczności. Jednak nie są one tak silne i nie wymają tak wielkiego zaangażowania jak grupy na Instagramie.

 

 

 

Korekta: Monika Mroczek

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska