8 faktów ze świata muzyki, o których (prawdopodobnie) nie wiedzieliście

12/10/2017

 

Historia muzyki zna wiele niecodziennych wydarzeń, które na stałe zapisały się w ludzkiej pamięci. W dzisiejszym felietonie przybliżę wam kilka mało znanych epizodów z życia i twórczości przeróżnych artystów.

1. Debiutancki album Led Zeppelin został zarejestrowany w niecałe 36 godzin. Grupa przeznaczyła na jego produkcję 2 tysiące dolarów.

 

2. Na okładce ósmego studyjnego albumu The Beatles – „Sgt Pepper’s Lonely Hearts Club Band” – znajduje się około siedemdziesiąt mniej lub bardziej znanych osób. Wprawne oko może dostrzec tam między innymi: Edgara Allana Poego, Carla Junga, Aleistera Crowleya, Marlenę Dietrich, Aldousa Huxleya, Karola Marxa, Alberta Einsteina czy Lewisa Carolla.

 

3. Niewiele osób wie, że Czesław Niemen swoją przygodę z muzyką rozpoczynał od nauki gry na akordeonie. Podczas nauki w szkole muzycznej, w Grodnie, praktykował również na rosyjskiej odmianie tegoż instrumentu – bajanie. Często również przygrywał w lokalnym kościele na organach w czasie mszy.

 

4. Mówi się potocznie, że w parze z muzyką idzie dobry nastrój i rozweselenie. Zdarza się jednak, że przełomowe albumy w historii muzyki często muszą być również okupione wielkim kosztem. Wiedzą coś o tym muzycy Metalliki. W czasie nagrywania historycznego i kultowego już z perspektywy czasu „Czarnego Albumu”, trzech z czterech członków zespołu (Lars Ulrich, Kirk Hammett i Jason Newsted) rozwiodło się ze swoimi żonami.

 

5. Legenda rock and rolla, Chuck Berry, planując swoje koncerty, zawsze wybierał takie miejsce koncertu, które znajdowało się nieopodal restauracji serwującej dania kuchni indyjskiej. W latach 90-tych muzyk często występował w Nottingham Royal Concert Hall, gdyż sala ta znajdowała się naprzeciwko knajpy Mogul-E-Azam. Berry miał więc możliwość wymknąć się niepostrzeżenie po koncercie na ciepły i smaczny posiłek.

 

 6. Pierwszy krążek Pearl Jam, „Ten”, uznawany jest za jeden z najlepszych debiutów w historii muzyki rockowej. O samej sesji nagraniowej można by napisać niejeden felieton, przywołując wiele interesujących i niekoniecznie urzekających historii. Jedna z tych pozytywnych związana jest z genezą utworu „Oceans, a przydarzyła się wokaliście zespołu – Eddiemu Vedderowi. W deszczowe popołudnie, gdzieś pomiędzy marcem a kwietniem 1991 roku, któryś z muzyków poprosił Veddera, by ten zapłacił za parkomat znajdujący się tuż obok miejsca, gdzie odbywały się próby kapeli. Chwilę później wokalista próbował wrócić do sali prób, jednak drzwi były zamknięte. Na zewnątrz rozpętała się ulewa, a wewnątrz reszta członków zaczynała grać utwór, który później został zatytułowany „Oceans. Moknący Vedder miał przy sobie kartkę papieru oraz długopis i zaczął układać słowa do muzyki, a właściwie do gitary basowej, którą jedynie słychać było z wewnątrz sali. Gdy dźwięki ustały, wokalista zaczął walić w drzwi, by wpuszczono go do środka.

 

7. Czasami muzyczne arcydzieła powstają bardzo szybko i spontanicznie. Tak było z kawałkiem Little Wing Jimiego Hendrixa, który powstał w zaledwie 145 sekund. Uroku utworowi dodaje jedno z najbardziej lirycznych gitarowych solo w karierze muzyka.

 

8. Rod Stewart jest artystą działającym na scenie już prawie sześćdziesiąt lat. Wśród wielu wydanych albumów i międzynarodowej sławy, muzyk może pochwalić się koncertem zagranym dla największej publiczności w historii. Szacuje się, że 31 grudnia 1994 roku na plaży Copacabana Stewart dał koncert dla około 3,5 miliona osób! (Niektórzy mówią nawet o 4 milionach). Wydarzenie to zostało zanotowane w Księdze Rekordów Guinessa.

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska