Ciekawostki o polskim himalaizmie – tego mogłeś nie wiedzieć

 

Są naszą prawdziwą dumą narodową. Tak mało o nich wiemy, a szkoda, bo na swoim koncie mają wiele sukcesów. Czas to zmienić. Oto garść ciekawostek o Polakach w Himalajach i Karakorum.

Bardzo często najwyższe góry świata nazywa się Koroną Himalajów. Nie można zapominać o Karakorum, które należy do tego pasma górskiego, dlatego prawidłowe nazewnictwo to: Korona Himalajów i Karakorum (w skrócie KHiK) (nie mylić z Koroną Ziemi, która określa najwyższe szczyty poszczególnych kontynentów). Koronę tworzy 14 ośmiotysięczników (10 w Himalajach i 4 w Karakorum), w tym najwyższe góry świata – Mount Everest, K2 czy Kanczendzonga.

 

1. Wszystko zaczęło się w 1939 roku! W czasach kiedy wiele rzeczy wydawało się nierealne, czwórka wspinaczy zamarzyła o himalajskim szczycie. Dlaczego nie? Po wielu latach zmagań z przeciwnościami losu (m.in. biurokracją) Adamowi Karpińskiemu, Stefanowi Bernadzikiewiczowi, Jakubowi Bujakowi i Janowi Klarnerowi udało się zdobyć pierwszy siedmiotysięcznik w historii polskiego himalaizmu. 2 lipca 1939 roku Polacy stanęli na dziewiczym szczycie Nanda Devi East (7434 m. n.p.m.). Więcej o tej wyprawie przeczytasz w książce „Polscy himalaiści”.

 

2. Koronę Himalajów i Karakorum zdobyło trzech Polaków (na 19 zdobywców w ogóle): Jerzy Kukuczka, Krzysztof Wielicki i Piotr Pustelnik.

 

3. Jerzy Kukuczka był drugim człowiekiem na świecie, który zdobył KHiK. O zaledwie rok wyprzedził go Reinhold Messner. Jednak naszemu rodakowi zajęło to o połowę mniej czasu – Kukuczce 8 lat (1979-1987), Messnerowi 16 (1970-1986). Kukuczka tym samym wytyczył aż 9 nowych dróg (Messner tylko 6), 4 z wejść były zimowymi (Messner w pierwszym starciu nie zdobył żadnego szczytu zimą), a jedno wejście było samotne. Rywalizacja pomiędzy himalaistami była śledzona w mediach na całym świecie i do tej pory dyskutuje się na temat tego, który z nich jest wybitniejszym himalaistą.

 

4. Niełatwo zdobyć ośmiotysięcznik. Jeszcze trudniej jest go zdobyć zimą. Dziesięć z nich Polacy zdobyli zimą (po raz pierwszy w historii)! Zaczęło się od samego Mount Everestu (1980, Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki), a (na razie) skończyło się na Broad Peak (2013, Maciej Berbeka, Adam Bielecki, Tomasz Kowalski i Artur Małek).

 

5. Jedynym niezdobytym w trakcie zimy ośmiotysięcznikiem pozostaje K2. Drugą najwyższą górę świata nawiedzało zimą 5 wypraw, w tym 3 polskie! Ostatnia polska zimowa wyprawa na K2 odbyła się rok temu. Niestety do szczytu zabrakło Denisowi Urubce aż 1011 metrów. Za rok kolejne podejście naszych rodaków. Trzymajmy mocno kciuki!

 

Zobacz także: Wszystko za K2, K2 za wszystko [RECENZJA]

 

6. Wróćmy jeszcze do Kukuczki. Do tej pory jest jedynym człowiekiem na świecie, który zdobył dwa ośmiotysięczniki w ciągu jednej zimy oraz jednym z dwóch, którzy zdobyli cztery szczyty zimą.

 

7. Kobiety nie pozostały mężczyznom dłużne. Wanda Rutkiewicz została pierwszą kobietą na świecie, która zdobyła K2 (1986) i pierwszą Polką i Europejką oraz pierwszym Polakiem w ogóle i trzecią kobietą na świecie, która zdobyła Mount Everest. Więcej o Rutkiewicz przeczytasz w książce „Wanda Rutkiewicz. Jeszcze tylko jeden szczyt”.

 

8. To nie jedyne sukcesy naszych górskich pań. Polki są jedyny kobietami (licząc ogólnie wszystkie osiągnięcia, te drużynowe i indywidualne), które zdobyły całą KHiK! Tę wspaniałą historię rozpoczęły Halina Krüger-Syrokomska i Anna Okopińska, zdobywając w 1975 Gaszerbrum II, a zakończyła ją Kinga Baranowska w 2009 na Kanczendzondze. Najwięcej szczytów zdobyła Wanda Rutkiewicz, bo aż 7!

 

Zobacz także: 3 książki o... górach, które warto przeczytać

 

9. Niestety ceną za sukces w górach bywa śmierć. Himalaje i Karakorum zabrały nam wielu wybitnych wspinaczy. Począwszy od Bernadzikiewicza i Karpińskiego w 1939 roku na Tirsuli, przez Halinę Krüger-Syrokomską na K2 w 1982, Andrzeja Czoka na Kanczendzondze i Tadeusza Piotrowskiego na K2 w 1986, Jerzego Kukuczkę na Lhotse w 1989, Wandę Rutkiewicz na Kanczendzondze w 1992, Macieja Berbekę na Broad Peak w 2013, Artura Hajzera na Geszerbrumie I, po Tomasza Mackiewicza na Nanga Parbat ubiegłej zimy.

 

10. Wejść i zejść ze szczytu to jedno. Ale zjechać z niego na nartach? Niektórzy idą o krok dalej i postanawiają ustanowić nowe rekordy, których pobić nie będzie tak łatwo… W 2018 roku Andrzej Bargiel samodzielnie wszedł na czubek K2 (8611 m n.p.m.) i zjechał z niego na nartach, nie odpinając ich nawet w najtrudniejszych miejscach. Można? Można! Polaków ogranicza tylko ich wyobraźnia!

 

11. Polska pozostawiła swoje ślady w Himalajach i Karakorum na zawsze. I to dosłownie! Na K2 znajduje się Polish Line – droga na południowej stronie góry, której nikt do tej pory nie powtórzył, a którą wytyczyli Jerzy Kukuczka i Tadeusz Piotrowski w 1986 roku. Podczas zejścia ze szczytu zginął Piotrowski.

 

12. Tomasz Mackiewicz próbował zdobyć zimą Nanga Parbat aż 7 razy! W 2018 udało mu się w końcu spełnić marzenie, niestety przepłacił to życiem. Wraz z Elisabeth Revol 25 stycznia wdrapali się na wierzchołek, ale zejście okazało się dużo trudniejsze. Zorganizowano akcję ratunkową, w której uczestniczyło 4 himalaistów, którzy w tym samym czasie wyprawiali się na K2 – Denis Urubko, Adam Bielecki, Jarosław Botor i Piotr Tomala. Francuzkę udało się uratować. Mackiewicza uznano za zmarłego 30 stycznia. Za ten wyczyn naszych ratowników uhonorowano m.in. nagrodą za Wyczyn Roku w plebiscycie na Sportowca Roku.

 

Zobacz także: Ile można poświęcić dla marzenia? Krótka historia Tomasza Mackiewicza

 

Tak naprawdę to tylko garstka ciekawostek o Polakach w Himalajach i Karakorum. Im więcej się czyta, tym więcej ich poznaje, przez co brakuje kartek na notatki. To moja subiektywna lista, na pewno ktoś dopisałby jeszcze coś. Polacy na zawsze pozostawili swoje ślady w tych górach i możemy być z tego naprawdę dumni. Co rusz można przeczytać, że któryś z nich zdobył kolejny szczyt. Jak już wspomniałam, za rok rusza kolejna zimowa wyprawa na K2 w programie Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera. Kierownikiem wyprawy będzie Piotr Tomala. Miejmy nadzieję, że tym razem się uda, a Polacy na zawsze zamkną listę ośmiotysięczników zdobytych zimą z 11 NASZYMI szczytami.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska