6 faktów o Muminkach, których (prawdopodobnie) nie znałeś!

 

Muminki to kolejni bohaterowie kultowej bajki, których pamiętamy z młodości. Podobnie jak na Harrym Potterze, wychowały się na nich pokolenia!

 

1. Pierwowzór Muminka narodził się na ścianie wychodka. Tove Jansson stworzyła postać Muminka w domku letniskowym w Pellinge podczas dyskusji ze swym bratem Perem Olovem. Rysunek nadal się tam znajduje.

 

2. Jeśli chodzi o wygląd Muminków – autorka zainspirowała się pniakiem w lesie, zasypanym tak, że śnieg zwisał z niego jak wielki, zaokrąglony, biały nos.

 

 

3. Słowo „Muminki” Tove Jansson usłyszała pierwszy raz, gdy była mała. Wujek straszył ją małymi trollami, które żyją w kuchni. Jeśli Tove za często podjadałaby zapasy, mogłyby wyskoczyć z półki i dotknąć ją zimnym nosem.

 

4. Rosnąca popularność książek i komiksów o Muminkach sprawiła, że na adres Jansson zaczęły spływać oferty od różnych producentów, którzy chcieli przyozdobić swoje produkty znanymi postaciami. Jedna z najbardziej niecodziennych propozycji pochodziła z 1962 roku i dotyczyła podpasek dla dziewcząt, które miały się nazywać „Mała Mi”.

 

 

5. Pisarce nie spodobały się pierwsze japońskie animacje o Muminkach. W filmach pokazano świat, który zdecydowanie różnił się od tego, który wykreowała w książkach, gdzie przemoc była praktycznie wymazana. Natomiast na ekranie Tatuś spuścił Muminkowi lanie, w Dolinie wybuchła wojna, na dodatek trolle przybrały inne barwy. 

 

6. Każdy kto chce z bliska zobaczyć Dolinę Muminków musi wybrać się do miejscowości Tampere w Finlandii. Znajduje się tam muzeum poświęcone Tove Jansson, nazwane Doliną Muminków. Są chętni? ;) 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska