15 rzeczy, których (prawdopodobnie) nie wiesz o „Fantastycznych zwierzętach”

 

16 listopada premierę miał film „Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda”. Jest to druga część serii osadzonej w uniwersum Harry’ego Pottera. Z tej okazji przygotowałam 15 ciekawostek dotyczących fabuły oraz realizacji filmów. Kilka z nich to spoilery, więc zachęcam do wypadu do kina przed czytaniem.

1. Scenarzystką serii jest J.K. Rowling, a reżyserem David Yates, który reżyserował też cztery ostatnie filmy o Harrym Potterze.

 

2. Główny bohater „Fantastycznych zwierząt” Newt Skamander nigdy nie pojawił się w serii o Harrym Potterze osobiście. Fani jednak zauważyli, że w filmowej adaptacji „Więźnia Azkabanu” jego nazwisko pojawia się na mapie Huncwotów. Czy wpadł z wizytą do swego wnuka Rolfa Skamandera, który był w Hogwarcie w tym samym czasie kiedy Harry był uczniem? Jeszcze tego nie wiemy, ale być może „Fantastyczne Zwierzęta” odpowiedzą na to pytanie.

 

3. Rolf Skamander (wnuk Newta) ożenił się z Luną Lovegood – przyjaciółką Harry’ego.

 

4. Dlaczego czarodzieje w USA tak rygorystycznie podchodzą do nieujawniania się? Przyczyną są między innymi prześladowania w XVII wieku, kiedy doszło m.in. do egzekucji trzynastu kobiet i siedmiu mężczyzn w Salem. W pierwszej części serii mamy przykład stowarzyszenia (o wiele mówiącej nazwie Towarzystwo Dobroczynne Nowe Salem), które chce w podobny sposób tępić każdy przejaw magii. Czarodzieje w „Fantastycznych zwierzętach” wymazują więc pamięć każdemu „niemagowi”, który pozna ich sekret, żeby zapewnić sobie bezpieczeństwo.

 

5. W „Fantastycznych zwierzętach” czarodzieje rzucają głównie zaklęcia niewerbalne. Pomaga to w nieujawnianiu się, ale jest trudniejsze do wyuczenia.
 

6. Queenie i Jacob nie mogą wziąć ślubu w USA, bo zabrania im tego prawo czarodziejów. Dlatego Queenie próbuje magicznymi sztuczkami zmusić Jacoba do ślubu w Wielkiej Brytanii.
 

7. Eddie Redmayne, czyli filmowy Newt, chciał zagrać Toma Riddle’a w „Komnacie Tajemnic”. Został jednak odrzucony po przeczytaniu pierwszej kwestii. Chyba wyszło mu to na dobre – zamiast roli drugoplanowej w „Harrym Potterze” został głównym bohaterem całej serii o fantastycznych zwierzętach. Co więcej, nie musiał nawet przychodzić na casting – J.K. Rowling osobiście wybrała go do tej roli.
 

8. Każdy z aktorów zaprojektował swoją różdżkę. Następnie odbyły się specjalne lekcje prawidłowego trzymania różdżki. Eddie Redmayne zdradził, że jego różdżka ma prostą formę, bo Newt jest bardzo skromny.

 

9. Daniel Radcliffe (filmowy Harry Potter) zdradził, że był zazdrosny, gdy zobaczył strój Newta Skamandera. Harry przez wiele lat biegał w jeansach i t-shircie, a Newt od początku nosi elegancki płaszcz.
 

10. Tak naprawdę Newt nazywa się Newton Artemis Fido Skamander. Każdy z członów tego imienia wskazuje na jego miłość do zwierząt. „Newt” to po angielsku traszka, Artemis (Artemida) to grecka bogini łowów i przyrody, Fido to popularne w krajach anglojęzycznych imię dla psa, a Skamander brzmi podobnie do „salamander” – salamandra.
 

11. Matka Newta hodowała hipogryfy, ale nie była zadowolona z faktu, że Newt również wybrał karierę związaną ze zwierzętami.

 

 

12. Newt brał udział w I Wojnie Światowej. W 1914 roku trafił na front wschodni, gdzie wraz z innymi czarodziejami starał się wykorzystać smoki jako broń. Spiżobrzuchy ukraińskie, największe smoki na świecie (mogą ważyć nawet 6 ton), okazały się jednak zbyt trudne do opanowania i misja została odwołana. Newt nigdy nie miał z nimi problemu, ale jego koledzy obawiali się bycia pożartymi…
 

13. Newt nie ukończył edukacji w Hogwarcie. Gdy jego przyjaciółka, Leta Lestrange, podczas eksperymentu naraziła życie innego ucznia, Newt wziął winę na siebie. W przeciwieństwie do Hagrida, który został (niesłusznie) wyrzucony ze szkoły z podobnego powodu, Newt może używać magii, a jego różdżka nie została złamana. Dlaczego? Nie mam pewności, ale może to mieć związek z tym, że Skamander zdążył wcześniej zaliczyć SUM-y.
 

14. Nagini była człowiekiem. Ukochany wąż Voldemorta to tak naprawdę kobieta zaklęta w gadzim ciele. Ciąży na niej klątwa krwi przekazywana z matki na córkę. Melediktus może zmieniać się w bestię zaledwie na chwilę, ale po dłuższym czasie działania klątwy nie jest w stanie wrócić do postaci człowieka. Nagini w „Fantastycznych zwierzętach: Zbrodniach Grindelwalda” wybiera stronę Newta. Być może w kolejnych częściach dowiemy się jak doszło do tego, że ostatecznie towarzyszyła Voldemortowi.

 

 

15. J.K. Rowling ujawniła, że od dawna planowała taką historię Nagini. Naga to w sanskrycie wąż, a nagini – samica węża. W mitologii hinduskiej nagi to wężokształtne bóstwa wodne. Natomiast w fantastyce zwykle są pół człowiekiem, pół wężem. Znając zamiłowanie pisarki do imion mających znaczenie, wskazówka mogła być przez ten cały czas tuż przed naszymi oczami…

 

Wśród mnóstwa wątków i nowych informacji związanych z magicznym światem łatwo się pogubić, a ciekawostek można wymienić jeszcze co najmniej 50. Znacie jakieś, których tu nie wymieniłam? Podzielcie się nimi w komentarzach!
To tyle na dziś. Koniec psot.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska