10 ciekawostek o bajce "Polar Express"

07/01/2020

Film „Ekspres Polarny” na podstawie książki dla dzieci autorstwa Chrisa Van Allsburga (opublikowanej w 1985 roku i nagrodzonej w następnym roku medalem Caldecott) zawiera wszystkie składniki udanego produktu świątecznego. Istnieje jednak 10 ciekawostek, które prawdopodobnie Wam umknęły.

Robert Zemeckis jest reżyserem tej niezwykłej przygody z Tomem Hanksem, absolutnym bohaterem, nawet jeśli został całkowicie zdigitalizowany!

 

Zobacz także: Inferno – Robert Langdon siedem lat później

 

Zanim jednak zaczniemy omawiać rzeczy, o których (jak przypuszczamy) możecie nie wiedzieć, zajrzyjmy do fabuły. 

Trwa noc Bożego Narodzenia. Pewne dziecko jest przekonane, że przeznaczone mu prezenty zostaną dostarczone przez jego rodziców, a nie przez Świętego Mikołaja, w którego ono wcale nie wierzy. Potem zasypia pod choinką. Zbliża się północ, a chłopiec marzy o zatrzymaniu się pociągu parowego o nazwie „Polar Express” na drodze biegnącej obok jego domu. Pociąg ten miałby zabrać go na Biegun Północny z intencją i chęcią spotkania prawdziwego Świętego Mikołaja.

 

Po krótkim wstępie, oto nasze Top 10 ciekawostek na temat bajki:

 

1. Tajemnica numeru 1225

Wielu z Was mogło nie zauważyć, że numer 1225 jest bardzo powszechny w filmie, między innymi widoczny na lokomotywie. Cóż, liczba jest zgodna z tytułem i okresem, do którego odnosi się film: czyli 25 grudnia, na które Boże Narodzenie. Konwój - zwany „Pere Marquette 1225” - został wyjątkowo odrestaurowany, choć z pewnym trudem, aby odbyć podróż z muzeum do Grand Rapids z okazji pierwszej specjalnej premiery. Przeznaczona była ona na zbieranie funduszy dla szpitala pediatrycznego.

 

 Zródło: www.pinterest.com

 

2. Zdigitalizowani aktorzy z krwi i kości

Oryginalność filmu polega na tym, że został nakręcony w formule cyfrowej animacji 3D (inaczej „motion capture” lub „performance capture”), z pomocą aktorów z krwi i kości.

 

Zródło: www.pinterest.com

 

3. Sława książki Allsburga

W świecie anglosaskim książka Allsburga uważana jest za klasyk literatury dziecięcej i oczywiście świąt Bożego Narodzenia. Doceniana jest przede wszystkim za płaski styl pisma oraz za optymizm w większości tworzącej ją działów.

 

4. Aktor Tom Hanks

Tom Hanks ma tutaj sześć wyraźnych ról, w tym bohatera, ośmioletniego chłopca. Pozostali to: Kontroler, Święty Mikołaj, Wędrowiec i Ojciec.

 

5. Brak imion

Imiona dwóch bohaterów nigdy nie są wymienione w filmie. Właśnie tego chciał Zemeckis, aby widzowie lepiej się identyfikowali z bohaterami.

 

6. Cytaty dotyczące kultury amerykańskiej

Film jest pełen cytatów przypominających amerykańską kulturę: od orła, po wygodny koc z czerwono-białymi paskami (jak na amerykańskiej fladze), pod którym bohater zasypia w wieczór wigilijny.

 

Zródło: www.pinterest.com

 

7. Powolny debiut

Debiut kasowy nie był od razu wygórowany. Jednak kilka tygodni po premierze, film pojawił się na szczycie, z boomem w dniu Sylwestra na Nowy Rok 2005 roku; w 82 kinach w samych Stanach Zjednoczonych, z technologią IMAX 3D, w której był wyświetlany. To zagwarantowało utarg powyżej 150 milionów USD (praktycznie koszt filmu).

 

8. Różnice między książką a filmem

Czysto dodane do filmu - i dlatego nieobecne w książce - to niektóre centralne postacie, takie jak: samotny podróżnik (ten, który podróżuje na dachu pociągu), samotny chłopiec (oszołomiony jak ze współczesnej „Alicji w Krainie Czarów”), młody wszechwiedzący oraz nieunikniona bohaterka. 

 

9. Hołd dla „Powrót do przyszłości - część III”

W filmie chłopiec w niebieskim szlafroku ciągnie za sznurek gwizdka pociągu, mówiąc: „Całe moje życie marzyłem o tym”. Są to te same słowa, które wypowiedział Doktor, gdy to on uczestniczył w podobnej scenie w filmie „Powrót do przyszłości - część III”.

 

Zobacz także: Najlepsze filmy zagraniczne z lat 80, które warto znać (Część 2)

 

10. Żona reżysera w podwójnej roli

Wśród innych aktorów, którzy użyczyli swojej sylwetki do tworzenia animowanych modeli, jest także Leslie Harter Zemeckis, żona reżysera, która w filmie gra podwójną rolę: Sarah i Matkę.

 

Zobacz także: Bajki naszego dzieciństwa

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska