6 ciekawostek o Japonii, o których prawdopodobnie nie wiedziałeś

 

Większość z nas nie ma zbyt dużego pojęcia o japońskiej kulturze. Kraj kwitnącej wiśni jest wspaniały i skrywa w sobie wiele ciekawostek. O niektórych z nich najprawdopodobniej nie miałeś pojęcia. 

W Japonii są aż 4 alfabety: hiragana, katakana, kanji, oraz łacińskie litery.


Hiragana jest alfabetem sylabicznym. Używa się go do zapisu m. in.: przedrostków, przyrostków, partykuł, odmiennych końcówek gramatycznych. Hiragana powstała w wyniku uproszczenia znaków chińskich. 
Katakana jest również systemem pisma sylabicznego. Używa się jej do zapisu: imion, zapożyczeń ( 80% to zapożyczenia z angielskiego), wyrazów dźwiękonaśladowczych, nazw naukowych, podkreśleń. 
Kanji to alfabet, gdzie jeden znak ma jedno lub kilka znaczeń. Obecnie liczy około 60 000 ideogramów. Służy on do zapisu m. in.: rzeczowników. znaków wskazujących (pod, za). Powstał on również z alfabetu chińskiego.


 

www.pexels.comNa japońskich ulicach nie ma koszy na śmieci.


Japończycy noszą ze sobą woreczek i przez cały dzień wyrzucają do niego różne śmieci. Pod koniec dnia opróżniają worek w domu albo w sklepach, gdzie znajdują się specjalne pojemniki na śmieci. Przez porządek jaki utrzymują mieszkańcy, Japonia uznawana jest za jeden z najczystszych krajów na świecie. Brak koszy wiążę się z zamachem terrorystycznym, który miał miejsce w 1995 roku. Wtedy właśnie terroryści schowali bomby w pojemnikach na śmieci. Od tego momentu władze zdecydowały usunąć kosze.
 

www.pexels.comJapończycy uważają, że zielony to część niebieskiego.


Z granicą często mówi się, że Japończycy nie odróżniają niebieskiego od zielonego. Czy to prawda? Niekoniecznie. Midori po japońsku oznacza zielony, a aoi- niebieski. Mieszkańcy kraju kwitnącej wiśni nawet na zielone rzeczy mówią niebieski. To nie tak, że nie odróżniają tych kolorów, po prostu uważają, że zielony to część niebieskiego. Jest to kwestia języka, ale wzrokowo widzą różnicę.
 

www.pexels.comNocą transport w Japonii nie funkcjonuje.


Od godziny 12 w nocy do 6 rano wszystkie środki transportu są nieczynne. Jak więc radzą sobie Japończycy, którzy późną porą wracają z pracy? Jest na to kilka rozwiązań. Niektórzy biorą taksówkę, zatrzymują się u znajomych albo znajdują jakieś miejsce i czekają na następny dzień. Jednak każdy stara się zdążyć na ostatni pociąg, żeby wrócić do domu.

 

www.pexels.comPrzed wejściem do łazienki Japończycy nakładają oddzielne kapcie.


Jak wiadomo po wejściu do domu zdejmujemy buty i nakładamy kapcie, ewentualnie chodzimy w skarpetkach. W tradycyjnych japońskich domach przejście, gdzie zdejmuje się obuwie zwane jest Genkan. Co dziwne Japończycy posiadają oddzielne klapki, po których chodzi się w łazience. Należy tego przestrzegać, gdyż nie wolno przenosić "łazienkowej" energii na resztę domu.

 

www.pexels.comRok szkolny zaczyna się w kwietniu.


System edukacji w Japonii jest nieco inny. Obejmuje on 3 semestry. Początek roku szkolnego zaczyna się 1 kwietnia i trwa do 30 lipca. Drugi semestr natomiast trwa od 1 września do 26 grudnia. Trzeci semestr jest 7 stycznia i kończy się 25 marca. Uczniowie mają dwutygodniowe ferie na wiosnę i w zimie. Warto wspomnieć, że na każdym poziomie edukacji uczniowie noszą mundurki.
 

 www.pexels.com
 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska