Czego nie wolno robić w ciąży. Rzeczy, które mogą poważnie zaszkodzić przyszłej mamie

08/09/2019

 

O tym, czego nie wolno robić w ciąży krąży już wiele historii. Część z nich faktycznie jest niebezpieczna dla zdrowia mamy i dziecka. Niestety spora większość to mity, legendy przekazywane z pokolenia na pokolenie w formie zabobonów lub przestrogi. Oto rzeczy, które faktycznie mają negatywny wpływ na rozwijający się płód i przyszłą mamę. Nie powinnaś ich robić, jeśli spodziewasz się dziecka.


Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. Trzeba zmienić swój tryb, zrezygnować z używek, dużo odpoczywać i bardzo dbać o siebie. Oprócz tego, co trzeba zmienić i wprowadzić w życie, warto również zapoznać się z listą rzeczy, których absolutnie nie wolno robić, spodziewając się dziecka.

Nie dźwigaj ciężkich rzeczy

O tym na pewno słyszałaś nie raz. Faktycznie, podnoszenie ciężkich przedmiotów ma bardzo zły wpływ na ciążę. Dźwiganie jest niebezpieczne na każdym jej etapie, szczególnie w pierwszym trymestrze, gdyż może prowadzić do poronienia. Z kolei w trzecim trymestrze może wywołać przedwczesny poród. Nie podnoś ciężkich rzeczy, a jeśli już musisz i jest to sporadyczna sytuacja, rób to powoli, na ugiętych nogach.

 

 Fotografia: pixabay.com


Gorące kąpiele? Z tego musisz zrezygnować

Chyba wszyscy uwielbiamy gorące kąpiele, ponieważ bardzo relaksują i pomagają nam się odprężyć. Chociaż niekoniecznie są zdrowe, to na co dzień sporo osób się na nie decyduje. Będąc w ciąży, musisz o nich zapomnieć. Maksymalna temperatura wody, w jakiej możesz się kąpać, to 36 stopni Celsjusza. Gorąca woda przyczynia się do rozszerzania naczyń krwionośnych, a to może prowadzić do krwotoków.

 

Zobacz także: Największe mity i przesądy o ciąży. W te przekonania nie wierzcie!
 

Nie sprzątaj kociej kuwety

Będąc w ciąży, zalecane jest ograniczanie kontaktu ze zwierzętami. Jednak jeśli jesteś właścicielem psa lub kota, nie sposób to zrobić. O ile to możliwe, poproś kogoś by wszelkie czynności pielęgnacyjne przy pupilu zrobił za Ciebie ktoś z domowników. Absolutnie nie możesz sprzątać kociej kuwety, ponieważ ryzyko zarażenia się toksoplazmozą jest bardzo wysokie. Będąc właścicielem zwierząt w trakcie ciąży, musisz systematycznie wykonywać badania w kierunku wykrycia tej choroby.

 

Fotografia: pixabay.com


Zapinaj pasy w samochodzie

Tak, to kwestia sporna. W naszym prawie kobieta w zaawansowanej ciąży nie ma obowiązku zapinania pasów. Mimo wszystko warto to robić dla własnego bezpieczeństwa. Poprawnie zapięte pasy nie szkodzą dziecku. A momencie wypadku lub awaryjnego hamowania mogą uratować życie. Zgadzam się z argumentem, że jazda w zapiętych pasach w czasie ciąży jest bardzo niewygodna. Jednak i na to znalazł się sposób. Obecnie na rynku można znaleźć specjalne nakładki na pasy dla kobiet w ciąży, które znacznie poprawiają komfort jazdy.

 

 

Fotografia: pixabay.com


Nie wszystkie produkty spożywcze są wskazane

W trakcie ciąży dużą uwagę trzeba przywiązywać do diety i zdrowego odżywiania. Są produkty, z których kategorycznie trzeba zrezygnować. Podstawowym z nich jest oczywiście alkohol. Nawet najmniejsza jego ilość w trakcie ciąży może mieć negatywny wpływ na dziecko. Zakazane jest również surowe mięso i ryby więc na czas ciąży musisz zrezygnować z tatara i sushi. Ponadto nie wolno spożywać produktów z mleka niepasteryzowanego, np. serów pleśniowych. Dodatkowo trzeba bardzo uważać na zioła i niektóre rośliny. Niektóre z nich mają właściwości wczesnoporonne np. jałowiec pospolity czy liście boldo.

 

Zobacz także: Dieta w ciąży. Co jeść, a czego unikać?

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska