Ciąża a problemy w związku. Jak sobie poradzić?

13/11/2019

 

Ciąża to najpiękniejszy, a za razem najtrudniejszy czas w życiu kobiety. Myśl o pojawieniu się nowego członka rodziny zmienia wszystko. Codzienną rutynę, plany na przyszłość, poglądy na świat a już w szczególności związek przyszłych rodziców. Ciąża to prawdziwy test dla związku. 

Kobiety w trakcie ciąży całkiem inaczej patrzą na życie. Bacznie obserwują zmiany, jakie zachodzą w ich ciałach, czytają co dzieje się z dzieckiem na danym etapie ciąży. Monitorują swój stan zdrowia, przeglądają poradniki i fora dla przyszłych matek. W sklepach oglądają dziecięce ubrania, a na ulicach rozglądają się za wózkami dziecięcymi. Na spotkaniach rodzinnych i kawkach z przyjaciółkami niemal tylko rozmawiają na jeden temat. W końcu wszystkie bliskie im osoby równie silnie przeżywają fakt, że niedługo na świecie pojawi się dziecko. Zwłaszcza na początku. Kobiety są zakochane w swoim stanie i mają do tego absolutne prawo. To ich czas! Mężczyźni nie przeżywają tego tak samo. A z czasem monotematyczność partnerki nawet ich drażni, ale większość się do tego nie przyzna, by nie urazić ukochanej.

 Fotografia: pexels.com

 

Kolejnym problemem są wahania nastrojów i huśtawka hormonalna, której doświadcza każda ciężarna kobieta. To trudny stan zarówno dla przyszłej matki, jak i całego jej otoczenia. Wahania nastrojów są naprawdę uciążliwe i w znacznym stopniu mogą przyczynić się do kryzysu w związku. Ponadto nakład obowiązków to kolejny spory problem. Jeśli to nie jest twoja pierwsza ciąża, jest jeszcze trudniej. Nie dość, że musisz bardzo na siebie uważać, to jeszcze zająć się starszym dzieckiem, partnerem, domem, psem, kotem i pewnie pracą. A przecież jesteś zmęczona i nie masz siły. I znów zaczyna się obwinianie, że sobie nie radzisz, pretensje, że partner ci nie pomaga albo że pomaga za mało. Wszystko kręci się wokół emocji i uczuć.

 

Zobacz także: Pierwsza ciąża vs druga. Różnice, które mogą Cię zaskoczyć

 

Twój partner też się boi

 

W trakcie ciąży obaw i strachu jest wiele. Ty obawiasz się, czy będziesz dobrą matką, czy dziecko urodzi się zdrowe, czy poród przebiegnie bez komplikacji, czy nie będziesz miała problemów z laktacją, czy starsze dziecko nie będzie zazdrosne o rodzeństwo i wiele innych spraw. A twój partner? On również się boi. Czy dacie sobie radę, fizycznie, mentalnie a przede wszystkim finansowo. W końcu to on jest głową rodziny i poczuwa się do odpowiedzialności, za jej utrzymanie. Martwi się również, czy to odpowiedni moment, by zostać ojcem. Obawia się o swoje życie towarzyskie. Czy będzie miał czas na mecz i piwo z kolegami albo wyjście na jakąś imprezę. Tylko że on o tym ci nie powie. W końcu facet musi być twardy, nie wypada mówić o uczuciach, a przynajmniej tak mu wmówiono. Poza tym nie chce dokładać ci problemów, widzi co się dzieje, i jak to przeżywasz. Chociaż oficjalnie o tym nie wiesz, musisz mieć tego świadomość. Jemu również jest ciężko.

 Fotografia: pexels.com

 

Ciąża jest trudnym czasem, zarówno dla przyszłej matki, jak i ojca. Oboje powinniście szczerze ze sobą rozmawiać, o swoich uczuciach i obawach. Oboje powinniście się wspierać i wspólnie omawiać trudne tematy. Twój partner musi okazać ci więcej wyrozumiałości i uzbroić się w cierpliwość. A ty pamiętaj, że nie cały świat kręci się wokół twojej ciąży i dziecka. Czasem warto odpuścić i dla własnej przyjemności zająć się czymś innym, np. spędzić czas z partnerem. To wasze ostatnie „samotne” chwile. Później możecie nie mieć ani siły, ani czasu na upojne noce czy romantyczne randki. Wykorzystajcie dobrze ten czas.

 

Zobacz także:Kalkulator ciąży – ciąża tydzień po tygodniu

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska