Ciąża a podróż. Jak podróżować przed porodem?

23/08/2018

 

Masz zaplanowany wspaniały urlop i długą podróż, a tu nagle okazuje się, że jesteś w ciąży. Jechać? Nie jechać? W twojej głowie pojawia się milion myśli i obaw. Gdzie jechać? Jaki środek transportu wybrać i kiedy zrezygnować z wyjazdu?

Kiedy najlepiej podróżować w czasie ciąży

 Fotografia: pexels.com


Najlepszym i najbardziej polecanym przez lekarzy czasem na podróże w czasie ciąży jest drugi trymestr. Po 3. miesiącu ciąży kobiety przeważnie czują się już bardzo dobrze, płód nie jest już tak wrażliwy i delikatny, a statystyczne występowanie poronień i komplikacji znacznie spada. Jednak, jeśli jesteś w pierwszym trymestrze, twoja ciąża przebiega prawidłowo, a ty czujesz się dobrze, nie ma potrzeby byś rezygnowała z wyjazdu. Przed każdą podróżą udaj się na wizytę do lekarza prowadzącego i zapytaj, czy możesz jechać i jak masz przygotować się do wyjazdu. Opinia specjalisty na pewno cię uspokoi i rozwieje twoje wątpliwości, a ty spędzisz urlop bez zadręczania się myślami o to, czy dobrze robisz. To lekarz będzie wiedział najlepiej, czy podróż w żadnym stopniu nie zagraża ani tobie, ani dziecku.
 

Zobacz także: Pierwsze objawy ciąży. Jak rozpoznać, że jest się w ciąży?
 

Gdzie jechać?

Fotografia: pexels.com


W czasie ciąży trzeba na siebie dużo bardziej uważać. Kobiety spodziewające się dziecka nie powinny udawać się do krajów egzotycznych, gdzie występuje duże ryzyko zarażenia się jakąś tropikalną chorobą. W ciąży odporność jest dużo mniejsza, przez to prawdopodobieństwo zachorowania znacznie wzrasta. Jeśli planujecie wyjazd zagraniczny, najlepiej wybierać kraje dobrze rozwinięte i miejsca, w których w okolicy będą dobrze wyposażone szpitale. Niczego nie da się w stu procentach przewidzieć i zaplanować. W każdej chwili możesz poczuć się gorzej i konieczna będzie konsultacja z lekarzem. Ponadto, kobiety w ciąży nie powinny jeździć do gorących krajów. Upały źle wpływają na samopoczucie przyszłej mamy, która później, zamiast zwiedzać i cieszyć się urlopem, spędza go w klimatyzowanym pokoju hotelowym. O tym, by nie wybierać państw, w których trwa wojna domowa lub jakieś zamieszki, chyba wspominać nie trzeba.

Jaki środek transportu wybrać?

Fotografia: pexels.com


W zasadzie w czasie ciąży można podróżować wszystkim: samochodem, samolotem, pociągiem czy statkiem. Przy wyborze środku transportu kieruj się czasem podróży. Im krótsza podróż, tym lepiej. Na pewno dużo wygodniej będzie ci spędzić kilka godzin w samolocie niż kilkanaście w samochodzie. W czasie ciąży bardzo łatwo o zakrzepy, dlatego nie powinno się spędzać dużo czasu w jednej pozycji. Jeśli jedziesz w daleką podróż samochodem, rób częste przerwy i spaceruj. Wygodna też będzie podróż pociągiem, gdzie w każdej chwili możesz wstać, przejść się po wagonie, popatrzeć przez okno itd.

Plan awaryjny to podstawa

Fotografia: pexels.com


Musisz brać pod uwagę, że coś może nie przebiec po twojej myśli. Przed wyjazdem dokładnie sprawdź, gdzie w pobliżu twojego hotelu znajduje się najbliższy szpital, przychodnie i apteki. Ponadto, trzeba być gotowym na przerwanie urlopu w każdej chwili i wcześniejszy powrót do domu.
 

Zobacz także: Kalkulator ciąży – ciąża tydzień po tygodniu
 

Kiedy zrezygnować z wyjazdu

Fotografia: pexels.com


Podróż nie jest wskazana jeśli ciąża nie przebiega prawidłowo i występują komplikacje lub gdy kobiecie doskwiera słabe samopoczucie. Co więcej, jeśli do porodu zostało kilka tygodni lepiej odpuścić sobie wyjazd, ponieważ wtedy naprawdę ciężko przewidzieć, kiedy rozpocznie się rozwiązanie. To czas na odpoczynek i spokojne przygotowanie się do nowej roli, a nie czas na podbijanie kolejnych kontynentów.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska