Chrzest małego dziecka — tak czy nie?

20/05/2019

 

Chrzest to bardzo ważny pierwszy sakrament, który udzielany jest większości dzieci w naszym kraju. Czemu nie wszystkim? Dlaczego coraz więcej rodziców decyduje się, by nie chrzcić swoich dzieci?

Chrzest  kiedyś a teraz

 

Świat bardzo szybko się zmienia, a wraz z nim nasze poglądy. Jeszcze kilkanaście lat temu, praktycznie każde dziecko było chrzczone. Wyjątki stanowiły dzieci, których chociaż jeden rodzic był innej wiary. Chrztów było bardzo dużo i nie wyobrażano sobie, by nie udzielić dziecku tego sakramentu. Teraz coraz więcej osób od tego odchodzi. Ludzie przestają żyć „pod publikę”, nie boją się już tak bardzo opinii sąsiadów i innych ludzi. Zaczynają postępować zgodnie z własną wolą, sumieniem i poglądami, nie bacząc na to, czy to się komuś podoba, czy nie. Ilu z nas zostało ochrzczonych tylko „bo tak trzeba”, bez głębszej refleksji, bez żadnych przemyśleń? Tak po prostu, przed obawą o reakcję innych? Ilu dzieciom chrzest został udzielony tylko dlatego, że ich rodzice bali się sprzeciwić własnej rodzinie i ochrzcili dziecko dla „świętego spokoju”? Wiele osób decyduje się na chrzest potomka, chociaż później wcale nie zamierza wychowywać go w wierze. Więc po co to robią? Czy taki sakrament ma sens?
 

Fotografia: pexels.com 

 

Zobacz także: A czy Twoje dziecko wierzy w Świętego Mikołaja?
 

Ateiści przed ołtarzem

 

Ateista chrzczący dziecko. To naprawdę zdarza się często, tylko po co? Jeśli mamy odwagę powiedzieć szczerze, że nie wierzymy w Boga, religia nie jest dla nas ważna, a wszystkie święta kościele tratujemy wyłącznie jako okazję do spotkań rodzinnych – miejmy też odwagę by nie ochrzcić swojego dziecka. Ono samo w przyszłości zdecyduje czy chce być częścią Kościoła, czy nie, a ten sakrament można przyjąć zawsze. Udzielanie dziecku chrztu to „przypisywanie” go do konkretnej religii. Rodzice wybierają za dziecko, w co ma wierzyć. Czy we współczesnym świecie tak powinno być? Nikt nie lubi, kiedy ktoś podejmuje za nas decyzje dotyczące naszego życia. Więc dlaczego podejmujemy je za nasze dzieci? Wolność wyboru to jedno z podstawowych praw, jakie jest nam nadane. Mam wrażenie, że powinno obejmować wszystkie sfery życia, łącznie z wyborem religii. Wybór wiary przez rodziców jest najbardziej irracjonalny w momencie, gdy oni sami nie wierzą w Boga, nie chodzą do kościoła, świat religii w ogóle ich nie dotyczy, ale chrzczą swoje dzieci, bo tak trzeba. Są małe szanse na to, że dziecko ateistów stanie się ortodoksyjnym katolikiem. Chrzest osobie niewierzącej nie jest do niczego potrzebny, a nawet trochę przeszkadza. Jeżeli więc nie chcecie rozbudzać w dzieciach religijnego ducha, nie chrzcijcie ich by żyły w „obłudzie”.

 

Zobacz także: Jak zachęcić dziecko do czytania?

Fotografia: pexels.com 

 

Chrzest – gdy wierzysz, ma sens

 

Gdy rodzice silniej wierzący, uczęszczający do kościoła i żyjący w zgodzie z religią decydują się ochrzcić dziecko i przekazać mu swoje poglądy  to jest naprawdę piękne. Szczere, prawdziwe, zgodne z ich stylem życia i drogą, jaką obrali. Taki sakrament ma sens, ponieważ dziecko prawdopodobnie będzie postępowało tak, jak rodzice. To rodzic jest pierwszym nauczycielem dziecka, którego maluchy naśladują. Dzieci biorą przykład z rodziców, chcą być jak oni, zachowywać się jak oni, szczególnie gdy są małe. Jednak część z tych zachowań i przyzwyczajenie, jakie przyswoimy w dzieciństwie, zostają z nami do końca życia. Najważniejsze jest byśmy wychowywali nasze dzieci, tak jak sami tego chcemy. Bez nacisku ze strony innych osób lub społeczeństwa. Zgodnie z tym jakimi wartościami sami się kierujemy, szczerze i bez niepotrzebnej obłudy. Bez robienia czegoś na siłę lub przed strachem opinii innych.

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska