„Chilli” – zjedz papryczkę i zacznij żyć. Opinie o książce Poli Rewako

 

„Ludzie są głupi. (…) To jedynie maszyny, które wstają rano, idą do pracy odsiedzieć swoje osiem godzin, po czym wracają czym prędzej do domu na spotkanie z telewizorem i idą spać, by nędzny cykl ich nudnego życia mógł się zacząć od nowa. Oni nie myślą.”

W zasadzie mogłabym napisać jedynie tyle – jeżeli zgadzasz się z tym fragmentem, „Chilli” Poli Rewako jest dla ciebie. Postaram się jednak nieco bardziej przekonać cię, dlaczego warto przeczytać tę książkę.

 

Zobacz także: "Więź" bez emocji - opinie o książce Anny Lewickiej

 

„Chilli” to opowieść, której nie można włożyć w ramy jakiegokolwiek gatunku. To książka na pograniczu wywiadu, biografii (retrospekcji), a nawet pracy naukowej. Wszystko to sprawia, że zaciekawia nas od samego początku, czyta się ją niezwykle lekko i przede wszystkim sprawia, że zaczynamy dogłębnie rozumieć główną bohaterkę.

 

„Chilli”: o czym jest książka Poli Rewako?

 

Mea, czyli właśnie główna bohaterka „Chilli”, to postać tak nieoczywista, że nawet nie wiem, jak nieco przybliżyć ci jej osobowość. Dziewczyna jest studentką psychologii, którą się fascynuje. Przede wszystkim dlatego, żeby dojrzeć w innych ludziach ich prawdziwą naturę, która nie jest widoczna gołym okiem przeciętnego człowieka.

 

Mea, kierowana szlachetnymi pobudkami, zaczyna buntować się przeciwko ludziom i systemowi. Odbija się to na mieszkańcach Gdańska, którzy niczego nie świadomi, pokutują za swoją ignorancję. Mea nie może znieść tego, że ludzie nie doceniają tego, co mają, jednocześnie podążając za pozornymi wartościami, których w dzisiejszych czasach jest tak wiele.

 

Zobacz także: Oceń książkę po jej zawartości. Okładki książek, które przykuwają uwagę

 

W pewnym momencie Mea, która w głębi duszy potrzebuje atencji, choć uważa się za samotniczkę, tworzy Grupę Demolka, zrzeszając tym samym ludzi, których gniew przepełnia tak samo jak ją. Ich zadaniem będzie rozładowanie własnego napięcia przez robienie rzeczy pozornie złych, za którymi będzie stało drugie dno – uczynienia świata lepszym.

 

„Chilli”: co sprawia, że ta książka jest dobra?

 

Choć ta historia sama w sobie może się wydawać nieco infantylna – ot, nastolatka buntuje się przeciwko systemowi, przecież doskonale już znamy tego typu historie – w rzeczywistości ta książka to coś więcej niż sama opowieść o Mei. Można odnieść wrażenie, że autorka na pracy naukowej stworzyła fikcyjną historię, którą potwierdziła psychologiczne tezy. Mea jest ucieleśnieniem wielu zjawisk psychologicznych, jednak na jej przykładzie można również niektóre z tych pojęć obalić. Właśnie to robi Pola Rewako.

 

Genialnym zabiegiem, dzięki któremu książkę czyta się w mgnieniu oka, jest połączenie gatunków. Zaczynamy od wywiadu z Meą, który nas zaciekawia. Potem mamy retrospekcję, gdzie poznajemy historię głównej bohaterki i Grupy Demolka. Mea w ciągu całej książki daje nam się poznać z różnych stron, a pod koniec już okazuje się, że jej skomplikowana osobowość może być jeszcze bardziej zagmatwana, w pozytywnym znaczeniu tego słowa.

 

Być może Mea jest nieco sztampowa i kojarzyć może nam się z emo dzieckiem, któremu wydaje się, że rodzice go nie kochają, a które oddaje się do reszty emocjom i muzyce – nasza bohaterka uwielbia 30 Seconds to Mars, za co też ma moje dozgonne uwielbienie. W rzeczywistości jednak to bardzo dojrzała młoda kobieta, która ma odwagę zmienić coś w skomplikowanym jej zdaniem świecie.

 

Zobacz także: Jak żyć we własnym rytmie? "Powoli" [recenzja]

 

„Chilli” to przede wszystkim książka pełna ideałów. Ideałów, które potrafią doprowadzić do radykalizmu i tragedii (autorka zadedykowała tę książkę śp. Pawłowi Adamowiczowi). To jednak też smutna opowieść o otaczającym nam świecie. Dzięki niej właśnie możemy dowiedzieć się, jak przestać się martwić i zacząć żyć. Porównując ją z popularną książką o takim właśnie tytule, która ponoć ma pomóc w odzyskaniu chęci do życia, mogę powiedzieć jedno – „Chilli” daje nam o wiele więcej optymizmu, choć pozornie może się wydawać książką niezwykle pesymistyczną.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska