Objawy cukrzycy – jak rozpoznać pierwsze oznaki choroby

11/07/2018

 

Wypisane na twarzy zmęczenie, chroniczny ból głowy i pragnienie tak duże, jak po przebiegnięciu maratonu w upalny dzień to niekoniecznie wynik przepracowania czy stresu. Z pozoru nieszkodliwe reakcje organizmu są często oznaką wielu chorób. Czasem są to objawy cukrzycy…

O ile podstępna cukrzyca typu 2 początkowo nie daje żadnych objawów, o tyle objawy cukrzycy typu 1 pojawiają się nagle. Choć wczesne oznaki choroby nie należą do przyjemnych, wielu chorych owe symptomy bagatelizuje, sprowadzając je do trudniejszego okresu w życiu, przewlekłego stresu czy zmęczenia. Czerwonym alarmem są ostre objawy cukrzycy, które bezwzględnie wymagają interwencji lekarza, czasem też podłączenia kroplówki, uzupełnienia elektrolitów i intensywnej hospitalizacji. To ważne, gdyż bagatelizowane są bezpośrednim zagrożeniem życia pacjenta i mogą skończyć się śmiercią. Co w takim razie powinno wzbudzić w nas wątpliwości? Jakie zachowania sugerują objawy cukrzycy?

 

Tylko pić, jeść, spać

 

Jak tamagotchi – tak funkcjonuje osoba z niezdiagnozowaną jeszcze cukrzycą. Nie narzeka na brak apetytu, wręcz przeciwnie, może zaobserwować u siebie tzw. wilczy głód. Wzmożonemu łaknieniu paradoksalnie, towarzyszy chudnięcie. Chory niknie w oczach z dnia na dzień, co niestety może uznać za „sukces”, jeśli niegdyś miał problem z osiągnięciem wymarzonej sylwetki. Nie samym chlebem żyje człowiek, do życia potrzebna jest również woda. Nieświadomy jeszcze swojej choroby diabetyk potrafi wypić nawet do sześciu litrów płynów na dzień, a i taka ilość mu nie wystarcza. Tak silne pragnienie wiąże się z odwodnieniem organizmu. Pobiera on płyny, dzięki którym wraz z moczem będzie mógł wydalić nadmiar glukozy. W ten sposób powstaje częstomocz. Niezdiagnozowany cukrzyk składa częstsze niż zwykle wizyty w toalecie. Potrzeba oddania moczu jest tak silna, że wybudza diabetyka ze snu. Co charakterystyczne u dzieci to nocne moczenie się. Ono również powinno wzmóc czujność rodziców. Tak intensywna walka organizmu może wykończyć. Nic więc dziwnego, że kolejne objawy cukrzycy to zmęczenie i senność. Długo utrzymująca się hiperglikemia nie pozwala cukrzykowi na normalne funkcjonowanie. Priorytetem staje się sen, narasta frustracja, a najprostsze czynności, których realizacja nigdy nie sprawiała cukrzykowi problemu, nagle stają się niewykonalne i wyczerpujące.

 

Pewnie pijany!

Do objawów cukrzycy dodać trzeba również charakterystyczny, lekko słodkawy, owocowy zapach z ust. Przypomina on zapach kwaśnych jabłek lub acetonu. Aceton, zachwiana równowaga, bełkot – brzmi jak dobra impreza lub kolejny pijak, którego mijamy po drodze do pracy, szkoły czy na uczelnię. Niestety są to objawy cukrzycy łudząco przypominające efekty uboczne nadużycia alkoholu. Różnica jest kolosalna i to właśnie od niej niekiedy zależy życie diabetyka. Spotykając podejrzanie zachowującą się osobę, warto nie przechodzić obok niej obojętnie i spytać czy nie potrzebuje pomocy. Być może ma na ręku opaskę informującą o chorobie, kartę informacyjną w portfelu albo insulinę w torbie. Coraz więcej diabetyków decyduje się na tatuaż informujący o cukrzycy, co również powinno rozwiać wszelkie wątpliwości.

Fotografia: pixabay.com/pl

 

Zobacz także: Dieta cukrzycowa – prawdy i mity o tym, co mogą jeść diabetycy

 

Kwasica ketonowa

Szczególnie niebezpieczna jest kwasica ketonowa. Jest to jedno z ostrych powikłań cukrzycy. Jak wiadomo podstawowym źródłem energii dla organizmu jest glukoza, której prawidłowe przetransportowanie umożliwia insulina. Gdy jej brakuje (lub występuje insulinooporność), organizm poszukuje zastępczego źródła energii. Następuje więc rozpad tłuszczów, tzw. lipoliza, w wyniku czego powstają ciała ketonowe. Ich obecność można sprawdzić za pomocą specjalnych pasków testowych dostępnych w aptece, a w pozbyciu tychże ciał przydatna będzie woda z cytryną. Jeśli występuje podwyższona glikemia, w leczenie włącza się też insulinę. Kwasica ketonowa występuje również podczas leczenia świadomego już swojej choroby cukrzyka. Może być wynikiem pominięcia dawki insuliny, wadliwego pena lub wkłucia. Bardzo często jest ostatecznym objawem cukrzycy, przy okazji którego diagnozuje się pacjenta. Kwasicy ketonowej towarzyszy przyspieszony oddech, nudności, wymioty, znacznie podwyższony poziom cukru we krwi. W skrajnych przypadkach śpiączka i śmierć.

Fotografia: pixabay.com/pl

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska