Bezstresowe wychowanie – tak czy nie?

21/11/2018

 

Przyszli rodzice mają bardzo trudne zadanie. Wychowanie dziecka nie jest takie proste, jak może się wydawać. Oczywistym faktem jest to, że każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej. W świecie rodzicielskim jest bardzo wiele porad, sposobów i metod na wychowanie dziecka. Które z nich są najlepsze?

Każdy zwolennik danej metody trzyma się mocno swoich argumentów, każdy przekonuje do swojego modułu i każdy znajduje dowody na to, dlaczego to ich droga wychowawcza jest tą najlepsza. Ostatnio bardzo „modne” stało się tak zwane „bezstresowe wychowanie” – ciągle w mediach słyszymy o tym sposobie wychowawczym. Bezstresowe wychowanie zyskało już miliony zwolenników na całym świecie, stało się najbardziej znanym współcześnie sposobem wychowawczym. Jednak co to tak naprawdę oznacza? Czy bezstresowe wychowanie jest właściwe? Jakie są jego zalety a jakie wady? I jakie będzie miało wpływ na dziecko, gdy już dorośnie?

 Fotografia: pixabay.com

 

Zobacz także: Podróż z dzieckiem. Porady, jak się do niej przygotować?
 

W bezstresowym wychowaniu nie ma miejsca na kary czy przemoc. Opiera się ono na całkowitym zaufaniu dziecku, pozwoleniu mu na podążanie swoją własną drogą i braku kwestionowania jego decyzji. Takie wychowanie stawia na samodoskonalenie i wszechobecną samodzielność. Oprócz niestosowania kar chodzi tu również o kompletny brak oczekiwań ze strony rodziców. W bezstresowym wychowaniu dziecko nie ma postawionych granic, w pewnym stopniu samo testuje” świat i sprawdza, na ile może sobie pozwolić. Ta metoda wychowawcza ma swoje zalety, dzieci wychowują się bez stresu, nerwów, nikt na nie nie krzyczy, nie bije, nie karze – raj dla dziecka. Dziecko dorasta w świecie idealnym, jego dzieciństwo jest błogie i niezwykle spokojne. Dodatkowo ten moduł wychowawczy niezwykle rozwija dziecięcą kreatywność i samodzielność. Dzieci są dużo bardziej odważne, spontaniczne i nie mają problemu z wyrażaniem swoich uczuć i myśli.


Jak wszystko, tak i bezstresowe wychowanie ma swoje wady. Przede wszystkim brak stawiania granic dziecku, może skutkować tym, że nie będzie ono odróżniało dobra od zła. Rodzic powinien tłumaczyć dziecku, co jest właściwe, pokazać co wolno a czego nie. Przecież to właśnie rodzice są pierwszymi nauczycielami każdego dziecka. I to oni powinni obudzić w nich podstawowe wartości moralne i wskazać normy społecznych, aby w późniejszym życiu nie zostało ono „pożarte” przez systemy wartości i życie społeczne. Dzieci od których niczego się nie wymaga i nie oczekuje, mają później problemy z samodyscypliną i wypełnianiem obowiązków, a przecież w dorosłym życiu ktoś ciągle będzie od nich czegoś oczekiwał, zaczynając już od etapu szkolnego. Wiec może warto przygotować na to wcześniej. Kolejny aspekt to brak stresu. Sądzicie, że omijanie sytuacji stresujących jest takie dobre? Stres towarzyszy człowiekowi przez całe jego życie. Przed takim dzieckiem będzie przecież wiele wystąpień publicznych, wiele egzaminów, sytuacji w których ciężko opanować nerwy. Nie da się uchronić przed stresem, ale można nauczyć się z nim żyć. Spróbować pokonać. Im wcześniej zaczniemy stawiać czoła sytuacjom stresującym, tym szybciej uzyskamy stan całkowitego opanowania. Dzieci wychowywane w systemie bezstresowym są dużo bardziej egoistyczne i samolubne w porównaniu do rówieśników, których rodzice obrali inną drogę wychowawczą.
 

Zobacz także: Pies plus dziecko – rozwiązanie idealne

Fotografia: pixabay.com


W naszym społeczeństwie jednak poglądy są różne, ilu rodziców tyle sposobów i nie można ich krytykować za drogę, którą wybrali. Bez wątpienia każdy chce dla swojego dziecka jak najlepiej, jednak przy wyborze metody wychowawczej trzeba się bardzo dobrze zastanowić. Każda ma zalety i wady, pytanie tylko co chcemy osiągnąć i jakiego człowieka wychować. Wszystko powinniśmy robić zgodnie z własnymi poglądami i sumieniem.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska