Gwiazdy lat 80. kiedyś i dziś – Bajm

 

Chociaż zespół powstał w 1978 roku, to jego najlepszy czas przypada na lata 80. Każdy z nas zna takie hity jak „Co mi Panie dasz” czy „Płynie w nas gorąca krew”, a koncerty zespołu do dziś są wydarzeniami ściągającymi setki, jak nie tysiące, osób. Jak zmieniał się zespół Bajm?

Jak powstał zespół Bajm?

 

Bajm, czyli Beata, Andrzej, Jarosław i Marek – nazwa powstała z konotacji pierwszych liter imion założycieli. Rodzeństwo Kozidrak (Beata i Jarosław), Andrzej Pietras (przyszły mąż Beaty) oraz Marek Winiarski założyli zespół w 1978 roku. Pietras usłyszał rodzeństwo na deskach lubelskiego Domu Kultury i zapragnął założyć z nimi zespół. Beata śpiewała, Jarek grał na gitarze. Do bandu dołączył wkrótce basista Andrzej Grądkiewicz oraz kongista Andrzej Koziar. Mało zespołów odnosi sukcesy już w pierwszych miesiącach istnienia, ale Bajmowi to się udało. Zdobywał pierwsze wyróżnienia nie tylko na lokalnych festiwalach, ale już w pierwszym roku działalności muzycy wzięli udział w Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, zdobywając 2. miejsce w konkursie „Debiuty”. Piosenka „Piechotą do lata” szybko podbiła serca Polaków i stała się ogólnopolskim przebojem.

 

Zobacz także: Gwiazdy lat 80. kiedyś i dziś – Papa Dance

 

Bajm w latach osiemdziesiątych

 

Przez dwa lata zmienił się skład oraz brzmienie zespołu. Na początku grał spokojne piosenki do kołysania się w rytm gitary, potem zaczął kształtować swoje ostrzejsze brzmienie. I dobrze, bo w takim właśnie nurcie zespół został zapamiętany i ludzie go pokochali. Lata 80. przyniosły muzykom sławę nie tylko ogólnopolską, bowiem w 1982 roku zespół zaśpiewał niemieckojęzyczne wersje hitów „Piechotą do lata” oraz „Żal prostych słów” na niemieckim festiwalu piosenki Schlagerfestival w Dreźnie. Zdobył wtedy nagrodę dziennikarzy, co było ogromnym wyróżnieniem. 1983 rok to przełomowa data w historii zespołu, bowiem w końcu wydał swój debiutancki album. Na krążku znalazły się takie single jak: „W drodze do jej serca”, „Co mi Panie dasz”, „Józek, nie daruję ci tej nocy”, czy „Nie ma wody na pustyni”. Oczywiście „krążek” to w tym przypadku przenośnia, bo na początku album wydany był na kasecie magnetofonowej, dopiero później na winylu, niestety do tej pory nie wydano go na CD. Album „Bajm” osiągnął ogromny sukces komercyjny i zdobył status złotej płyty.

 

Zobacz także: 15 polskich hitów z lat 80.

 

Kolejne lata to kolejne zmiany w zespole, kolejne zaostrzenie brzmienia oraz następne sukcesy i międzynarodowe przeboje. Niekiedy teksty Bajmu były mocno polityczne, jednak tak inteligentnie napisane (głównie przez Beatę), że cenzura nie mogła „przyczepić się” do wydźwięku utworów. Kolejne albumy zespołu to: „Martwa woda” (1985), „Chroń mnie” (1986) i „Nagie skały” (1988). Zespół zdobywał liczne nagrody nie tylko w kraju, ale i zagranicą. W roku 1988 odszedł przedostatni z założycieli zespołu – Andrzej Pietras – i tym samym z pierwotnego składu została tylko Beata, a Andrzej zajął się rolą menedżera i producenta grupy. Wtedy też Beata postanowiła spróbować sił jako solistka, ale jej anglojęzyczna piosenka „Hurry My Love” nie spotkała się z takim entuzjazmem, jakiego oczekiwano. Beata postanowiła zająć się tym, co przynosiło jej i jej fanom największą radość, i powróciła do zespołu, czego owocem wkrótce stał się przebój „Biała armia”. Utwór oficjalnie został wydany w 1990 na albumie o tym samym tytule, jednak to na rok 1989 przypada jego powstanie i ujrzenie światła dziennego.  

 

Bajm dzisiaj

 

Od samego początku istnienia zespół odnosił duże sukcesy i tak jest do dziś. Uwielbiana przez dawnych i zdobywająca coraz to nowych fanów polska, zdecydowanie kultowa, grupa nie daje o sobie zapomnieć ani przez moment. Co rusz powstają nowe kawałki, a starsze są odnawiane. Co prawda, ostatnie premierowe numery zespołu pochodzą sprzed 6 lat (album „Blondynka” z tytułowym singlem na czele), ale Beata Kozidrak funduje nam ciągle nowe piosenki. Swój ostatni album wydała zaledwie 2 lata temu, nosi tytuł „B3” (to trzeci solowy album artystki), znajdują się na nim takie utwory jak „Upiłam się Tobą” czy „Bingo”, które na pewno nie uszły naszej uwadze, bo grały je największe stacje radiowe w Polsce.

 

Zobacz także: Gwiazdy lat 80. kiedyś i dziś – Sandra

 

W tym roku zespół Bajm obchodzi 40-lecie istnienia i w związku z tym przygotował dla swoich fanów wyjątkową trasę koncertową „Płynie w nas gorąca krew”. Trasa ta będzie wielkim wydarzeniem, wyjątkowym multimedialnym show i sentymentalną podróżą przez 4 dekady istnienia zespołu. Obecny skład zespołu to: Beata Kozidrak (wokal), Adam Drath (gitara), Piotr Bielecki (gitara), Artur Daniewski (gitara basowa), Krzysztof Nieścior (perkusja) i Maria Dobrzańska (chórki oraz klawisze). Zagrają w następujących miastach: Warszawa (4.11), Katowice (5.11), Kraków (9.11), Poznań (13.11), Wrocław (19.11), Szczecin (28.11), Łódź (30.11), Toruń (2.12) i Gdańsk (15.12). Liczymy na wyjątkowe wydarzenie, a takiego z pewnością możemy się spodziewać.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska