„Banda. Część I – Ryder i Eileen” Karolina Sudoł

08/07/2017

Początki nigdy nie są łatwe. W lutym tego roku ukazała się debiutancka książka Karoliny Sudoł „Banda” – romans paranormalny, który jest lekką pozycją w sam raz na wakacyjną nudę.

 

Karolina Sudoł, urodzona w 1991 roku w Kwidzynie, mówi o sobie (...) Samozwańcza mistrzyni w pokazywaniu wrogiemu światu środkowego palca z szerokim uśmiechem na ustach. Pisze z przyjemnością i dla przyjemności, głęboko wierząc, że bohaterowie i ich historie, które żyją w jej głowie, znajdą odbiorców, którzy je rozumieją i pokochają tak jak ona”.

 

Ryder i Eileen to pierwsza część cyklu Banda”. Główny bohater wraz ze swoimi przyjaciółmi należy do ekipy, która stara się walczyć z niesprawiedliwością, tym samym chroniąc istoty nadprzyrodzone. Nie zabraknie tu syren, wampirów czy wilkołaków  każda z postaci stworzona jest przez autorkę, cechuje się indywidualizmem, co bardzo często daje efekt pewnego przerysowania, wręcz nadmiernego idealizowania bohaterów. Włosy. Długie, skręcające się w nieposkromione loki włosy, o odcieniu tak niespotykanym, że aż nieprawdopodobnym. (...) Dłonią machinalnie przeczesywała niesamowite pukle, a ja byłem w stanie przysiąc, że docierał do mnie ich zapach  intensywna woń alg, nieoczekiwane pomieszana ze słodkim zapachem lilii wodnych i czymś jeszcze, czymś nieuchwytnym, nienazwanym, co sprawiło, że krew w moim ciele nagle zaczęła wrzeć.” Z taką sakralizacją może mówić tylko Ryder o swojej syrenie, pieszczotliwie nazywając ją Arielką. Od tamtej pory stara się robić wszystko, by pielęgnować w sobie miłość do dziewczyny, a gdy na ich drodze stają osoby, które mogą zagrażać istocie, gotów jest poświęcić wszystko, by ratować Eileen..

 

Akcja powieści to dynamika sama w sobie. Dużo adrenaliny, spójne wątki walki z niesprawiedliwością, przeplatane z miłością głównego bohatera do syreny. Wyrazistości nadają rozdziały, w których sympatycy tego gatunku literatury mogą odnaleźć ukryty romantyzm, spowity pikanterią  plusem takich wątków jest subtelność słowa, jaką posłużyła się autorka. Tajemniczości nadaje charakter bohatera, który podkreślony jest na każdym możliwym kroku - jego nonszalancja, obojętność na wszelkie uczucia, jedyna miłość do broni (do czasu spotkania z ukochaną) i zatwardziałe serce, topniejące z czasem przebiegu akcji. Wyraźnym defektem są przesłodzone dialogi głównych postaci: „Nie, skarbie, po prostu usłyszałem moją »cholerę« z najpiękniejszych ust na świecie”; I chociaż wcale nie chcę przestawać, to jest tyle miejsc, w które chciałbym Cię zabrać…”.

 

Debiuty powinny nieść za sobą pewną świeżość i wyrwać czytelnika od chaosu, jaki często bywa ukryty w schematycznych, przewidywalnych i monotonnych książkach. Gonitwa myśli, natłok wydarzeń, wchodzący i znikający bohaterowie  wielu jest autorów, którzy nie unoszą brzemienia, jaki ciąży na ich barkach, a jaki nakłada na nich wydawnictwo. To z całą pewnością pozytywna strona pierwszego cyklu Bandy”  lekkość, dynamika i brak zbędnego chaosu. Nawet, jeśli akcja utrzymana jest w klimacie fantasy, to może spodobać się również sympatykom przerysowanych romansów, szukających nuty erotyzmu, do bólu naszpikowanego idealnie nieidealnymi bohaterami.

 

Książka może znaleźć się na Twojej półce dzięki wydawnictwu Novae Res.

 

 

 

 

korekta: Monika Mroczek

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska