Babiogórski Park Narodowy - wszystko, co warto o nim wiedzieć

 

Gdy chcemy odwiedzić Królową Beskidów, nie sposób zrezygnować z zobaczenia dalszej części Babiogórskiego Parku Narodowego, w którym na własne oczy możemy obejrzeć i lepiej poznać przyrodę tego pięknego miejsca. Wyprawa w te góry przecież wcale nie musi ograniczać się jedynie do wejścia na Diablak.

Krótko o historii

Babia Góra nie bez powodu przyciągała w swoje okolice osoby pragnące poznać jej sekrety. Królowa Beskidów niczym rusałka zachęcała swoją tajemniczością i pięknem do tego, by ją zobaczyć.

Szacuje się, że już od XV wieku ludzie interesowali się tym masywem. Sto lat później góra była odnotowywana na mapach jak miejsce, w którym można było znaleźć wiele rodzajów ziół leczniczych. Z kolei w XIX wieku powstało pierwsze schronisko na Babiej Górze.

Jeśli chodzi natomiast o sam park narodowy, to w 1925 r. powołano Państwową Radę Ochrony Przyrody, która go nadzorowała. Niestety, w czasie wojny te tereny były ciągle eksploatowane przez Niemców. Dlatego po jej zakończeniu zwiększono obszar podlegający ochronie.

 

Flora i fauna

W Babiogórskim Parku Narodowym możemy zobaczyć lasy iglaste (z przewagą jodeł i świerków). Znajdziemy tu również endemiczną murawę kostrzewy pstrej, porosty czy mchy. Dla osób zainteresowanych przyrodą będzie to jedyna okazja, by ujrzeć okrzyn jeleniowy czy rogownicę alpejską.

Ze zwierząt najczęściej spotykane są tu: jeleń karpacki, ryś, kumak górski, głuszec czy płochacz skalny, a czasami można natknąć się również na niedźwiedzia. Rzadziej natomiast spotkamy tu puchacze, drozdy obrożne czy sowy uralskie. Z ptaków dosyć często natkniemy się na dzięcioła, zwłaszcza czarnego. Można tu też zobaczyć około 170 gatunków kręgowców. Jednym z ciekawych, tutejszych zwierzątek jest ryjówka górska, będącą najmniejszym ssakiem w Polsce i żywiąca się owadami. Trzeba też uważać na pałętające się pod nogami gryzonie, jak darniówka czy polnik bury. Z drapieżników spotkamy szczerzącego kły wilka czy sprytnego lisa.

Znajdują się tu również pomniki przyrody. Szczelinowe groty na Kościółkach i Złota Studnia zapraszają wędrowców do siebie, by odkrywali ich tajemnice. Kto wie, może spotkają zbójów, którzy zginęli na tych terenach przed wiekami?

Sam Park natomiast stanowi Światowy Rezerwat Biosfery, który został uznany przez UNESCO w 1977 roku.

 

Źródło: pexels.com

 

Zobacz także: Babia Góra – legendy i opowieści

 

Nauka i zabawa

W Zawoi, na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego, znajduje się muzeum. Możemy tam zobaczyć ekspozycje związane z przyrodą Babiej Góry i kulturą lokalnej społeczności. Ma tu miejsce wystawa, na której istnieje możliwość posłuchania odgłosów lasu czy zwierząt oraz zobaczenia górskich widoków, jakimi obdarzy wędrowców Królowa Beskidów.

W muzeum znajdziemy cztery wystawy stałe. Pierwsza jest poświęcona przyrodzie Babiej Góry, druga ukazuje wygląd chaty góralskiej oraz strojów ludowych, w następnej obejrzymy układ sieci wodnej i trasy szlaków, a ostania zaprezentuje prace wykonane przez regionalnych twórców. Dodatkowo przed muzeum rośnie Ogród Roślin Babiogórskich oraz Ogród Zmysłów.

Ponadto możemy wybrać się na jedną ze ścieżek edukacyjnych, które znajdują się na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego. Przejście ich może nam zająć od jednej do czterech godzin. Dzięki nim lepiej poznamy teren Parku, dowiemy o sposobach ochrony przyrody, poznamy jak wyglądała pierwotna puszcza lub przejdziemy się śladami Wawrzyńca Szkolnika, który był jednym z pierwszych przewodników babiogórskich.

 

 Źródło: pexels.com
 

Zobacz także: Babia Góra – informacje turystyczna

 

Ceny biletów

Obecnie wejście na szlaki Babiogórskiego Parku Narodowego jest równoznaczne z zakupieniem biletu. Można je nabywać przez cały tydzień. Cena normalnego wynosi 6 zł, a ulgowego 3 zł. Od opłat są zwolnione następujące grupy: dzieci do 7 roku życia; uczniowie i studenci, którzy odbywają zajęcia dydaktyczne; osoby, które otrzymały pozwolenie na prowadzenia badań naukowych w zakresie ochrony przyrody; mieszkańcy gmin leżących w granicach lub graniczących z Parkiem; rodziny z Kartą Dużej Rodziny oraz ratownicy górscy z ważną legitymacją.

Wejście do muzeum kosztuje 4 zł, a dla uprawnionych do ulgi – 3 zł.

 

 Źródło: pexels.com

 

Babia Góra to nie tylko szczyty do zdobycia, ale również rozległy park, który każdy miłośnik przyrody powinien zobaczyć na własne oczy. Może uda mu się odkryć nowe tajemnice, którymi Królowa Beskidów z nikim wcześniej się nie podzieliła.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska