Autostop – wspólne przejazdy. (Nie)Stopuj w wakacje!

04/06/2018

 

Czerwiec to czas, kiedy większość osób ma już plany na wyjazd. W szufladzie są już zgromadzone bilety z logo biura podróży, a w kącie torby z nowymi ubraniami czekające na odcięcie metki. A ty znów nie masz planów na wakacje? Bilety na samolot droższe niż w styczniu, prawda? Nic straconego. Szykuj plecak! Ej! Zaczekaj, przeczytaj chociaż do końca. 

Autostop istnieje od kiedy powstał transport na świecie. W mniej zamożnych krajach stał się głównym sposobem przemieszczania się, ponieważ brak tam dostępu do publicznych środków transportu. W dzisiejszych czasach podróżowanie autostopem nabrało innego charakteru. Tylko najodważniejsi ludzie decydują się na tego rodzaju sposób spędzania wolnego czasu, aby zdobyć nowe doświadczenia, przeżyć przygodę jakiej nie zaznają w zorganizowanej wycieczce i oczywiście zaoszczędzić na całej wyprawie. Bezpieczeństwo w stopowaniu budzi zawsze wiele kontrowersji. Osobom, które nie praktykują takiej formy podróżowania wydaje się, że jest to najniebezpieczniejsza wersja. Nie jest to jednak zgodne z prawdą, a wszystko jest kwestią odpowiedniego przygotowania. Jak autostopować, by nie narazić się na zagrożenia? 

Fotografia: pexels.com

 

Zobacz także: 5 miejsc w Europie, które trzeba zobaczyć, zanim będzie za późno

  

Jak łapać? 

 

Nie ma odgórnie ustalonej reguły, jak łapać stopa. Niektórzy machają kciukiem, inni bazują na metodzie zagajenia potencjalnego kierowcy na parkingu/stacji benzynowej, część autostopowiczów zwraca na siebie uwagę kolorowymi atrybutami, a pozostali zdają się na metodę tabliczki z napisaną miejscowością. W przypadku podróży poza granicę kraju, zabierz ze sobą narodowy akcent np. flagę Polski – wówczas możesz liczyć na szczególną pomoc Polaków. Pamiętaj o uśmiechu – to jest klucz do złapania stopa. Prawdopodobnie żaden kierowca nie zabierze na pokład swojego samochodu ponurej osoby, która smutek ma wypisany na twarzy i jej mimika sygnalizuje, że wspólna konwersacja w trakcie podróży nie będzie udana. 

Fotografia: pexels.com

 

Zobacz także: Podróże spoza katalogu, które gwarantują niezwykłe wspomnienia

 

Co warto spakować? 

 

Wybierając się w podróż autostopem wskazane (nawet bardzo!) jest spakowanie potrzebnych rzeczy w plecak, nie walizkę. Biorąc pod uwagę trasę, która może potrwać 2 lub więcej dni niezbędny będzie namiot lub jego lżejszy wariant, karimata oraz śpiwór. Warunki są dość nieprzewidywalne, więc przygotuj się na rozmaite stany pogody. Ponadto weź pod uwagę, że nie zawsze zostaniesz wysadzony przez kierowcę w dogodnym miejscu. Często dochodzi do sytuacji, gdzie autostopowicz musi przejść z plecakiem na plecach kilka kilometrów, by dojść do stacji benzynowej czy zatoczki – dlatego ważne jest, aby pakować się z rozsądkiem. Odzież przeciwdeszczowa, pokrowiec przeciwdeszczowy na plecak, czapka, okulary przeciwsłoneczne, wygodne buty, kamizelka lub odblaskowe opaski, latarka, apteczka, powerbank  te atrybuty są jak najbardziej pożądane i z pewnością ułatwią (jak nie uratują) podróż.

Fotografia: pexels.com

 

Bądź ostrożny!

 

Podczas podróży autostopem zwróć szczególną uwagę na bezpieczeństwo. Na wszelki wypadek zaopatrz się w gaz pieprzowy. Dobrą praktyką jest zapamiętywanie lub zapisywanie numerów rejestracyjnych samochodów, do których wsiadamy. Podczas podróży lepiej nie zasypiaj. Powinieneś z mapą kontrolować trasę, aby na pewno dojechać do miejsca, na którym tobie zależy. Wieczorami, dla własnego bezpieczeństwa ubierz się w kamizelkę odblaskową.

 

„Tylko świat przewędrowany jest coś wart” – napisał Kazimierz Wierzyński. Daj znać, czy skusiłeś się na przygodę życia! 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska