Artyści z Warszawy – słynni muzycy pochodzący ze stolicy

19/09/2018

 

Warszawa to jedno z najważniejszych miast w Polsce. To tutaj kwitnie polska kultura, to tutaj artyści mają możliwość spełnienia. Nie dziwi więc fakt, że tylu znakomitych muzyków swoją karierę rozpoczęło właśnie w stolicy.

Wojciech Młynarski

 

Tego człowieka chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Młynarski to człowiek wielu talentów – autor tekstów piosenek, poeta, aktor, satyryk, występował również w kabarecie Dudek i Owca. Przypomnijmy sobie jego jedną z najsłynniejszych kompozycji: „Jesteśmy na wczasach”.

 

Magda Umer

 

W 1972 roku ukazała się debiutancka płyta artystki, zatytułowana po prostu „Magda Umer”. Znalazły się na niej kompozycje napisane do tekstów współczesnych autorów oraz wiersz Bolesława Leśmiana „Strój”. Zamieszanie w dyskografii piosenkarki wprowadza fakt, że jej druga płyta, wydana w 1986 roku, zatytułowana jest tak samo jak pierwsza. Znalazło się na niej sporo tekstów Agnieszki Osieckiej z muzyką Seweryna Krajewskiego. Nie zabrakło też wierszy: obok Leśmiana pojawili się tacy poeci jak Edward Stachura, Tadeusz Kubiak czy Julian Tuwim.

 

Zobacz także: Artyści, którzy pochodzą ze Szczecina 

 

Afrojax

 

Afrojax, właściwie Michał Hoffmann, to raper, kompozytor, producent muzyczny, inżynier dźwięku. Współzałożyciel i MC zespołu Afro Kolektyw, początkowo także jego producent i instrumentalista, współzałożyciel grupy synthpopowej Surowa kara za grzechy, będącej obecnie jego jednoosobowym projektem. Pod pseudonimem Peter Bergstrand współpracował z zespołami Furia Futrzaków i Newest Zealand.

 

Robert Brylewski

 

Lider i współzałożyciel zespołów punkrockowych Kryzys i Brygada Kryzys oraz grającego reggae Izraela. Współzałożyciel grupy Armia, w której w latach 1985-1993 był gitarzystą. Artysta zmarł w czerwcu 2018 r.

 

Zobacz także: Artyści, którzy pochodzą z Wrocławia

 

Fryderyk Chopin

 

Jeden z najwybitniejszych kompozytorów wszechczasów. Nic więcej nie trzeba dodawać.

 

Pezet

 

Pezet, a właściwie Jan Paweł Kapliński, jest raperem. W 2002 nakładem Konkret Promo ukazał się jego pierwszy album solowy  zatytułowany „Muzyka klasyczna”. W swojej karierze współpracował z takimi wykonawcami, jak: Tede, Eldo, Fokus, Rahim, Kali, Pjus, Stasiak, Ten Typ Mes, Dizkret czy Sidney Polak.

 

Zobacz także: Artyści, którzy pochodzą z Lublina

 

Ten Typ Mes

 

Piotr Szmidt (bo tak nazywa się artysta) to raper, producent muzyczny, autor tekstów i felietonista. Ma na koncie dziesięć albumów, w tym trzy, które zdobyły status złotej płyty. Był dwukrotnie nominowany do nagrody Fryderyka. Jest jednym z założycieli niezależnej wytwórni płytowej oraz producenta ubrań Alkopoligamia.com

Pjus

 

Karol Nowakowski urodził się we Wrocławiu, ale od dzieciństwa związany jest z Warszawą. W 2009 roku ukazał się pierwszy album solowy rapera zatytułowany „Life After Deaf”. W latach 2009-2009 wystąpił także gościnnie na jedenastu albumach, współpracował ponadto z takimi wykonawcami jak: Ten Typ Mes, Numer Raz, Molesta Ewenement, DJ Decks, Pezet, Eldo czy Flexxip. Z powodu choroby nowotworowej Pjus całkowicie stracił słuch. Słyszy dzięki dwóm implantom wszczepionym do pnia mózgu. Pierwszy na świecie człowiek z całkowicie cyfrowym słuchem.

 

Zobacz także: Artyści, którzy pochodzą z Trójmiasta

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska