Artyści, którzy pochodzą z Trójmiasta. Największe gwiazdy z północy Polski

25/08/2018

 

Trójmiasto – metropolia, która obejmuje trzy duże miasta: Gdańsk, Gdynię i Sopot. Słynie ono z morza, pięknych plaż, ale także z tego, że urodziło się tu wiele gwiazd. Jakich? Przeczytajcie artykuł, zapraszam.

Behemoth

 

Liderem zespołu nieprzerwanie od 1991 roku jest główny kompozytor i autor tekstów Adam „Nergal” Darski. Grupa wykonuje muzykę metalową, dlatego też podczas koncertów występuje w charakterystycznym czarno-białym makijażu. Jak brzmią na żywo? Przekonajcie się sami!

 

Zobacz także: Artyści, którzy pochodzą z Lublina. Największe gwiazdy Lubelszczyzny

 

Farba

 

Nazwa grupy Farba powstała na jednym z pierwszych koncertów, gdzie przed ich występem sponsor imprezy rozrzucił do publiczności saszetki z farbą do włosów. Większość z nich jednak popękała, farba rozpryskała się na scenie i pod nią. Grupa wchodząc na koncert bez nazwy, zeszła ze sceny już jako Farba. Przypomnijmy sobie największy hit tej grupy – „Chcę tu zostać”.

 

Dr Hackenbush

 

Jedna z legend trójmiejskiej sceny muzycznej. Formacja od lat zachwyca publiczność swoimi rockowymi brzmieniami, lecz o sile zespołu świadczy warstwa tekstowa ich utworów. Uprzedzam, że jednak nie jest to muzyka dla każdego – odstraszać mogą użyte wulgaryzmy, choć trzeba przyznać, że teksty bawią.

 

Kombi

 

Tego zespołu chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Grupa założona przez Grzegorza Skawińskiego od lat cieszy się niemałą popularnością. Przesłuchanie „Pokolenia” to tylko formalność. Niemniej jednak zapraszam!

 

Golden Life

 

Zespół porusza się w różnych stylach, od rocka, popu, rapu aż do country. Najbardziej znane utwory grupy to: „Oprócz błękitnego nieba” (cover piosenki Marka Jackowskiego), „Wszystko to, co mam”, „24.11.94” (singel poświęcony ofiarom pożaru w hali Stoczni Gdańskiej 24 listopada 1994), „Dobra dobra dobra”, „Helikopter”, „Napinacz 2000”.

 

Pink Freud

 

Pink Freud założony w 1998 roku to jeden z najoryginalniejszych głosów we współczesnym jazzie i nie tylko. Zespół przyczynił się do zmiany generacyjnej na polskiej scenie jazzowej i do otworzenia rynku wydawniczego na siłę muzyki niezależnej. Przekonajcie się sami.

 

O.N.A.

 

Tego zespołu nie trzeba przedstawiać. Grupa na swoim koncie ma takie hity, jak: „Kiedy powiem sobie dość”, „Winna”, „Niekochana”. Co prawda, zespół zakończył swoją działalność w 2003 roku, ale Agnieszka Chylińska dla wielu pozostanie tą niepokorną wokalistką, pokazującą środkowy palec nauczycielom.

 

Leszek Możdżer

 

Leszek Możdżer jest jednym z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, pianistą światowej klasy, odważnym eksploratorem, oryginalnym twórcą, posiadającym własny język muzyczny. Urodził się 23 marca 1971 roku w Gdańsku, naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat i przeszedłszy wszystkie szczeble edukacji, uzyskał dyplom gdańskiej Akademii Muzycznej w 1996 roku. O jego geniuszu można rozpisywać się godzinami, jednak nie ma co przeciągać – po prostu posłuchajcie.

 

Lipali

 

Zespół muzyczny założony przez Tomasza Lipnickiego w 2000 roku, po rozwiązaniu zespołu Illusion w roku 1999. Początkowo Lipali była solowym projektem Lipnickiego, który nagrał debiutancki album Li-pa-li (2000) z udziałem muzyków sesyjnych. Zespół dwukrotnie otrzymał Fryderyka – w roku 2008 i 2010.

 

Tomasz Makowiecki

 

Zadebiutował płytą „Makowiecki Band” w 2002. W maju 2005 roku wydał swoją drugą płytę pt. „Piosenki na nie”. 22 października 2007 roku ukazała się trzecia płyta pt. „Ostatnie wspólne zdjęcie”, która została wybrana przez użytkowników serwisu muzyka.onet.pl na najlepszą płytę pop roku 2007.

 

Tymon Tymański

 

Tymański od lat równolegle prowadzi zespoły alternatywno-rockowe i jazzowe, grając na elektrycznej gitarze lub na kontrabasie. Jednym z nich jest formacja Tymański Yass Ensemble złożona z trzech pokoleń polskiego alternatywnego jazzu. Jednak to dopiero początek listy – Tymański  założył i jest liderem albo współliderem zespołów Miłość (1988), Kury (1992), Czan, NRD, Tymon i Trupy, Masło, Poganie, The Users, Tymon & The Transistors, Polish Brass Ensemble, Jazz Out. Buddysta zen.

 

Zobacz także: Artyści, którzy pochodzą ze Szczecina. Największe gwiazdy miasta znad Odry

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska