Nie lekceważ anemii – objawy, leczenie

06/10/2018

 

Anemia to choroba, w której występują zaburzenia związane z czerwonymi krwinkami i ilością hemoglobiny – czerwonego barwnika krwi. Objawy anemii można łatwo zrzucić na przepracowanie i zmęczenie, a choroba jest groźna dla serca i mózgu.

Anemia to choroba polegająca na zmniejszeniu się poniżej normy liczby czerwonych ciałek (erytrocytów) lub stężenia hemoglobiny we krwi (przy prawidłowej ilości czerwonych krwinek). Objawy, jakie daje anemia, są dość wyraźne, a jednak łatwo je zbagatelizować, bo przypominają stan przemęczenia towarzyszący niewyspaniu, przepracowaniu i życiu w silnym stresie. Dlatego jeśli mamy takie objawy, należy podjąć diagnostykę i leczenie. Anemia to wbrew pozorom poważna choroba –hemoglobina przenosi bowiem tlen niezbędny do życia wszystkim narządom i komórkom. Jego niedostatek, występujący w anemii, jest szczególnie dotkliwy i niebezpieczny dla mózgu oraz serca – organów wyjątkowo wrażliwych na niedotlenienie.

 

Zobacz także: Pokrzywa – właściwości lecznicze, spożywanie

 

 Fotografia: pexels.com

 

Objawy anemii to:

 • osłabienie

 • uczucie zmęczenia i znużenia, które nie ustępujące po odpoczynku. Jest to doznanie, które towarzyszy dziś wielu osobom, łatwo je więc zlekceważyć i uznać, że po prostu potrzebujemy urlopu. Często tak jest, ale trzeba być czujnym, by nie przegapić anemii

 • zawroty głowy

 • blada i skłonna do przesuszenia skóra oraz blade błony śluzowe. Widać to na wargach, które robią się bledsze, a jeszcze lepiej na spojówkach oczu. Gdy odchylimy dolną powiekę normalnie powinniśmy zobaczyć żywo czerwone wnętrze. Jeśli powieki są jasne i blade – można podejrzewać anemię

 • włosy są przesuszone, łamliwe i wypadają

Fotografia: pexels.com

 

Zobacz także: Siemię lniane – dlaczego warto włączyć te ziarenka do diety?

 

Jeśli łatwo łapie nas zadyszka po podbiegnięciu do autobusu czy podejściu paru schodków  to też może być objaw anemii. Inne dość charakterystyczne objawy anemii to również:

 • kołatanie serca (często myślimy, że to nerwica)

 • problemy z pamięcią i koncentracją (wszystko przez przemęczenie i stres  myślimy)

 • senność

 

Anemia  leczenie

Leczenie anemii zależy od jej przyczyny. Na przykład, anemię wywołaną  niedoborem żelaza leczy się zwykle poprzez  uzupełnienie żelaza, którego brakuje w organizmie. Lekarz powinien przepisać suplementy zawierające żelazo, które  pomogą odbudować jego właściwy poziom w organizmie. Konieczna jest także odpowiednia dieta.

 

Zobacz także: Domowe sposoby na ból głowy

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

 • Facebook Social Icon
 • Instagram Social Icon
 • snapchat dailyvibes
 • YouTube Social Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska