Odkryj nieznane twarze polskich aktorek

Są piękne, utalentowane, a ich twarze kojarzą wszyscy. Wydawać by się mogło, że było już napisano o nich wszystko, a ich życie nie skrywa niespodzianek. Łukasz Maciejewski ukazuje w swojej nowej książce inne oblicza osiemnastu polskich aktorek.

Znany i ceniony krytyk filmowy po raz trzeci wybrał śmietankę polskich aktorek i zebrał ich refleksje w pokaźny tom wspomnień, historii, marzeń i odkryć. Tu nie ma ściemy. Maciejewski jest bardzo lubiany wśród aktorów, chętnie wdają się z nim w dyskusje na temat sztuki filmowej oraz życia codziennego. Dlatego też książka jest tak autentyczna, bo kobiety rozmawiają z autorem jak z przyjacielem, a on zgrabnie formuje to w akapity, po brzegi wypełnione prawdą, zachowując przy tym odpowiedni dystans.

 

Po „Aktorkach. Spotkaniach” i „Aktorkach. Portretach” przyszedł czas na „Odkrycia”. O ile w „Spotkaniach” i „Portretach” pisał o starszych aktorkach, często dopiero je poznawał przy okazji pisania tych książek, tak do „Odkryć” zaprosił dobrze sobie znane artystki z młodszego pokolenia.

 

W książce nie brakuje ogromnej ilości faktów biograficznych o kobietach, nie tylko o ich filmach. Pojawiają się również wzmianki z dzieciństwa, które ukształtowały ich charaktery i utorowały drogę do aktorstwa. Maciejewski przytacza mnóstwo wypowiedzi innych ludzi na temat danej artystki, wspomina wywiady sprzed lat i recenzje filmów czy ról teatralnych. Robi to wszystko zgrabnie, wywiad staje się opowieścią, która przenosi w trochę inny świat.

 

Książka ujmuje autentycznością. Fascynujące jest to, że znamy te autorki, widzieliśmy je w wielu filmach, serialach czy spektaklach, a tu poznajemy je od strony zwykłych dziewczyn, które kiedyś postanowiły być aktorkami. Nie każda z nich o tym marzyła, niekiedy było to zwykłe zrządzenie losu. Mogłabym skrócić niektóre opowieści, ale książka jest tak piękna, że warto ją samemu przeczytać. Choć ma niemal sześćset stron, to uciekają one jedna za drugą, nie wiadomo kiedy. Wieczory już takie długie… Oto sposób na ich idealne wypełnienie.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska