Jak przygotować się do adopcji zwierzaka?

 

Nie kupuj – adoptuj – to hasło znają z pewnością wszyscy. Schroniska dla bezdomnych zwierząt to miejsca, gdzie ratuje się życia niewinnych istot, ale prawdziwy ratunek dla nich to dom! Jak więc przygotować się do adopcji psa lub kota?

Mimo, że schroniska dla bezdomnych zwierząt nie pustoszeją to coraz częściej słyszy się o adopcji czworonogów i o tym, że warto dać im szansę. Ale adopcja to bardzo poważna sprawa. Trzeba być przygotowanym na to, że w Twoim życiu od tej pory pojawi się żywa istota, za którą w pełni będziesz odpowiedzialny. Dlatego też decyzja o adopcji zwierzaka nie powinna być decyzją podjętą pod wpływem chwili, a świadomą i w pełni przemyślaną. Przede wszystkim przeanalizuj swoją sytuację, czyli tryb życia jaki prowadzisz, częstotliwość bycia w mieszkaniu, pracę, naukę, wyjazdy, sytuację finansową, rodzinę itp. to wszystko jest ważne!

Zdjęcie: AnaSo Fotografia artystyczna 


Wybór psa, kota lub innego zwierzaka
W schroniskach dla bezdomnych zwierząt  jest całe mnóstwo czworonogów w różnym wieku, stanie, które są zabierane z różnych miejsc. Ale schronisko to nie tylko miejsce, w którym przebywają, jak powszechnie wiadomo, kundelki, ale bardzo często i rasowe czworonogi. Każde z tych zwierząt w dużej mierze miało już kiedyś dom, dlatego świetnie się tam odnajduje i nie ma problemów z zasadami w nim panującymi. Bardzo często też psy, które nie miały nigdy szansy na dom i takową dostaną również odnajdują się w środowisku domowym bezbłędnie!
  

Decydując się na adopcję zwierzaka młodego, w wieku szczenięcym musisz pamiętać o tym, że taki czworonóg potrzebuje dużo więcej uwagi. Jest jak dziecko nad którego zachowaniem trzeba pracować i pomóc mu poznawać świat. Oprócz tego musisz być przygotowany na to, że np. młody psiak popełnia jeszcze typowe dla szczenięcego wieku błędy jak podgryzanie, załatwianie swoich potrzeb w domu. Ponadto wizyty u weterynarza, odpowiednia karma to również wpisane jest w życie z czworonogiem pod jednym dachem. To samo tyczy się adopcji starszego zwierzaka, który również ma swoje potrzeby. Wiekowe psy lub koty tzw. weterani schroniskowi są bardzo często pomijane i zapomniane. Adopcja każdego zwierzaka to słuszna decyzja, ale adopcja staruszka lub psa, który spędził w schronisku większą połowę swojego życia zawsze cieszy wolontariuszy najbardziej. Uratowanie życia i rozbudzenie nadziei w starszym zwierzaku dla samego czworonoga jest odczuciem, że jest dla kogoś potrzebny. Pisaliśmy o historii Karata – psa, który gasł na oczach pracowników schroniska, po adopcji cieszy się życiem, odzyskał siły. A wszystko dlatego, że ktoś dał mu szansę i po prostu pokochał. Zwierzęta to po prostu czują!

Zdjęcie: instagram.com/pomaranczowi


Schroniska najczęściej mają swoje strony internetowe, profile w mediach społecznościowych, co już jest pierwszym krokiem przy adopcji. Oglądając zdjęcia, czytając opis poznajesz chociaż w małym stopniu charakter zwierzaka. Kolejnym krokiem jest spotkanie z wolontariuszem i samym zwierzakiem. Wówczas poznajecie się, rozmawiacie, zadajecie pytania, odpowiadacie. Taki wywiad jest niezbędny przed wydaniem zwierzaka. Każde schronisko ma swoje zasady, dlatego warto być na to przygotowanym.

Zdjęcie: instagram.com/pomaranczowi

   

O czym musisz pamiętać decydując się na adopcję zwierzaka ze schroniska:

 • Pies ze schroniska to normalny pies. W niczym nie zawinił, że znalazł się za kratami. Bardzo często takie psiaki jeżdżą na imprezy promocyjne i zachowują się zwyczajnie. 

 • Zwierzę to nie zabawka, dlatego decyzja o adopcji musi być przedyskutowana z całą rodziną. Zabranie psa lub kota ze schroniska tylko dlatego, że dziecko miało takie widzimisię nie skończy się dobrze dla Ciebie, a przede wszystkim dla psa.

 • W schroniskach zwierzęta przybierają zachowania obronne na rzeczywistość, w której się znajdują. To, że pies szczeka przy boksie i np. reaguje źle na inne psy w najbliższym otoczeniu o niczym nie świadczy! Psy czy koty muszą dostosować się do warunków schroniskowych dlatego swój stres w tym miejscu rozładowują w różny sposób.

 • Każde zwierzę to inny gatunek, dlatego zachowania, które Tobie wydają się ludzkie – pies lub kot odbiera inaczej. Zgłęb więc mowę ciała zwierząt bądź skorzystaj z pomocy behawiorysty.

 • Nie oczekuj zbyt wiele! Gdy adoptujesz zwierzaka bądź dla niego wyrozumiały, daj mu czas na oswojenie się i poznanie zasad, które panują w Twoim domu!

 • Bardzo często zwierzęta, które przebywają w schronisku miały wcześniej dom, dlatego też nie mają problemu w odnalezieniu się w nim.

 • W wielu schroniskach możesz pozostać z wolontariuszami w kontakcie. Dzięki temu z każdy problem czy zapytanie będziesz mógł skonsultować z osobą, która ma wiedzę na temat konkretnego zwierzaka. Wolontariusze zawsze wychodzą naprzeciw i starają się pomóc, doradzić jak tylko potrafią. Oprócz tego po adopcji – schroniska jak, np. warszawskie Schronisko Na Paluchu oferują konsultacje z behawiorystą.

 • Pamiętaj, że adoptując zwierzę bierzesz za nie pełną odpowiedzialność!

Zdjęcie: instagram.com/pomaranczowi

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

 • Facebook Social Icon
 • Instagram Social Icon
 • snapchat dailyvibes
 • YouTube Social Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska