Życie Polki w USA – wywiad z Magdaleną Bednarczyk

02/04/2017

 fot. Magdalena Bednarczyk

 

Wiele osób choć raz marzyło o wyjeździe do Stanów Zjednoczonych. Chcielibyśmy poznać ich kulturę, zobaczyć miejsca, które znamy z telewizji. Jednak zazwyczaj na marzeniach się kończy, taka podróż wydaje się być nierealna. Program Au Pair daje młodym ludziom szansę, dzięki niemu mogą oni zamieszkać w innym kraju (nie tylko w Ameryce).

Au Pair jest programem wymiany kulturowej. Szczególna uwaga zwrócona jest na edukacyjny aspekt programu – nauka języka, poznawanie innej kultury, szkoły i kursy zagraniczne. Głównym założeniem Au Pair jest wymiana edukacyjno-kulturowa między młodą osobą a rodziną goszczącą. Jeśli ktoś został przyjęty przez „host rodzinę” do pracy jako Au Pair, nie jest tylko pracownikiem czy nianią, według założeń programu taka osoba powinna stać się pełnoprawnym członkiem rodziny, kimś ważnym.

Jeśli chcecie dowiedzieć się jak wygląda życie takiej osoby, zapraszam do przeczytania wywiadu z Magdaleną Bednarczyk, która od prawie 2 lat pracuje jako au pair w USA.

 fot.Magdalena Bednarczyk

 

Długo zastanawiałaś się nad podjęciem decyzji o wyjeździe?

O programie dowiedziałam się od członka mojej rodziny, pod koniec października 2015 roku. Przygotowywanie dokumentów rozpoczęłam w grudniu tego samego roku. Wydaje mi się, że dwa miesiące to nie było dużo, ale na pewno wystarczająco, żeby podjąć taką decyzję. Oczywiście dużo zależy od tego, co się dzieje w Twoim życiu i ile masz lat.

 

Na jakim etapie życia byłaś wyjeżdżając do USA?

W październiku 2015 roku rozpoczęłam studiowanie filologii angielskiej, co mnie nie zadowalało, więc porzuciłam studia i zdecydowałam się wyjechać jako au pair do Stanów Zjednoczonych, aby doświadczyć czegoś nowego i podszkolić język angielski.

 

Dlaczego Stany Zjednoczone? Myślałaś nad innym państwem?

Będąc w Polsce uważałam, że Stany Zjednoczone są bardzo ciekawym krajem. Przez pewien okres chciałam studiować Amerykanistykę, jednak kierunek nie był otwarty w tamtym okresie. Zobaczenie Stanów Zjednoczonych było jednym z marzeń. Nie myślałam o wyjechaniu do innego kraju nawet przez chwilę. Od początku idea mojego wyjazdu była skierowana na Stany Zjednoczone.

 

Ile kosztuje wyjazd z taką agencją i jakie warunki trzeba spełnić, aby móc wyjechać ?

Potencjalna au pair musi mieć ponad/lub 18 lat, ale nie więcej niż 26. Oczywiście, należy posiadać doświadczenie w opiece nad dziećmi (minimum 200 godzin), prawo jazdy, należy mieć ukończoną szkołę średnią. Jeśli nie byłeś karany i znasz język angielski na poziomie komunikatywnym – możesz zostać au pair. Wyjazd kosztuje w granicach 1390 PLN, ale wszystko zależy od agencji.

 

Na jakich zasadach wybiera się rodzinę, u której będzie mieszkać przyszła au pair?

Jeśli chodzi o to w jaki sposób agencja w Ameryce wybiera rodziny, to nie mam pojęcia. Natomiast wybór rodziny przez au pair jest osobisty. Au pair mają zakładany profil przez agencję, host rodziny kontaktują się z kandydatem i przeprowadzają rozmowę o pracę przez Skype. Au pair może odmówić jeśli uważa, że sobie nie poradzi. Host rodzinie również może au pair się nie spodobać podczas rozmowy i proces poszukiwania host rodziny/au pair trwa dalej. Należy pamiętać, aby nie kierować się miejscem w jakim mieszka host rodzina, ale to jakimi są ludźmi, ponieważ miejsce może być cudowne, ale liczą się ludzie, w których domu spędzisz 85% swojego życia w USA.

 

Jak długo mieszkasz już w Stanach Zjednoczonych?

14 kwietnia będzie równo 22 miesiące odkąd tu jestem.

 

Jaka jest rodzina, z którą mieszkasz ?

Mieszkam w stanie Wirginia, sąsiedztwo jest niewielkie, są to przedmieścia niedużego miasta. Rodzina, u której mieszkam jest bardzo ciepła i otwarta. Opiekuję się dwójka dzieci, które są mi bardzo bliskie. Rodzice pracują dużo, więc tyle pracuje i ja. Ponadto są wyrozumiali i wiem, że zawsze mogę na nich liczyć.

 fot.Magdalena Bednarczyk

 

Pamiętasz swój pierwszy dzień z host rodziną?

Ach, doskonale pamiętam jak moja host mama odebrała mnie z lotniska wraz z dziećmi, które były bardzo nieśmiałe i przestraszone, bo dopiero odprowadzili poprzednią au pair na lot do domu, a tu kolejna. Dom host rodziny zrobił na mnie duże wrażenie, host rodzice byli bardzo sympatyczni i gorąco mnie powitali. Zazwyczaj w takich sytuacjach bardzo się stresuję, ale wtedy było inaczej, to był znak, że trafiłam do domu naprawdę bardzo dobrych ludzi.

 

Jakie były Twoje wrażenia po pierwszych miesiącach spędzonych w USA? Już wtedy wiedziałaś, że będziesz chciała przedłużyć program?

Podczas pierwszych trzech miesięcy na pewno nie było łatwo, ale nigdy nie żałowałam, że zdecydowałam się zostać au pair. Przez cztery miesiące przyznam, że byłam zafascynowana Stanami Zjednoczonymi, ponieważ był to nowy świat, inne życie. Moi host rodzice od początku mojego przyjazdu żartowali, że chcą, abym została na drugi rok i po około 6 miesiącach i ja byłam tego pewna.

 

Czy oprócz opieki nad dziećmi na co dzień masz jakieś inne obowiązki?

Zadaniem każdej au pair jest przygotowanie dzieci do szkoły, zawiezienie do szkoły lub odprowadzenie na autobus, upewnienie się, że dzieci mają wszystko co potrzeba w plecaku, przygotowywanie im posiłków, ścielenie łóżek, zmienianie pościeli, wykonywanie prania dzieci, sprzątanie zabawek/ubrań dzieci, odebranie ze szkoły i pomoc w odrobieniu pracy domowej, zawiezienie na wszelakie zajęcia pozaszkolne, również szykowanie kąpieli i położenie do łóżka. Tak naprawdę zakres obowiązków zależy od godzin pracy rodziców i wieku dzieci. Wyżej wymienione czynności to to, czym zajmuję się ja. Mogłabym powiedzieć, że au pair są trzecim rodzicem. Nasze życie tutaj to głownie opieka nad dziećmi, ponieważ z nimi spędzamy całe dnie.

 

Uczęszczasz do jakiejś szkoły?

Każda au pair musi wykonać 80 godzin nauki lub 6 kredytów lub 8 punktów edukacyjnych na rok. Ze względu na mój obecny plan pracy jedyne zajęcia, na które jestem w stanie uczęszczać, to klasy online. Szczerze mówiąc, są one bardzo przyjemne i jasno przedstawione, więc uczę się we własnym tempie i mogę wracać do notatek tyle razy ile chcę. W swoim pierwszym roku au pair również wykonywałam zajęcia online na uniwersytecie UCLA, w temacie amerykańskiej kultury, historii i języka.

 

Jak wygląda Twoja nauka języka angielskiego, nie masz już problemów z barierą językową?

Już po dwóch miesiącach pobytu w USA zauważyłam znaczną poprawę mojej znajomości języka angielskiego. Na tą chwilę porozumiewam się bez problemu, jestem w stanie wszystko zrozumieć. Oczywiście nie znam każdego możliwego słowa, ale potrafię zrozumieć sens z kontekstu zdania, nawet jeśli ktoś użyje nieznajomego mi słówka. Jeśli chodzi o gramatykę, wiem, że zdarzają mi się błędy, ale powoli wyzbywam się i tego. Poza tym, tutaj nie uczęszczałam na żadne zajęcia języka, angielskiego nauczyłam się przez codzienną rozmowę z ludźmi, czytanie i oglądanie telewizji po angielsku.

 

A co z czasem wolnym? Masz go wystarczająco dużo żeby np. zwiedzać Stany Zjednoczone ?

Każda au pair ma 10 dni płatnego urlopu. Aby zwiedzić USA to nie jest zbyt dużo, ale jest możliwe. Oczywiście to liczy się z dość sporym wydatkiem, a z wypłatą au pair nie jest to proste. Poza tym mam wolne weekendy, wtedy spotykam się ze znajomymi au pair.

 fot.Magdalena Bednarczyk

 

Co najbardziej zaskoczyło Cię w Stanach Zjednoczonych? Są takie, jakie sobie je wyobrażałaś?

Zaskoczyli mnie ludzie i to jacy są otwarci i uprzejmi, ale również to, że są ignorantami i mało wiedzą o innych krajach (ludzie wykształceni). Nie spodziewałam się również tak widocznego podziału na klasy w społeczeństwie. Również nie oczekiwałam, że naturalne jedzenie będzie tak trudne do znalezienia. Z pozytywów podoba mi się, że na ulicach jest czysto (no może nie w Nowym Jorku) i ludzie są sympatyczni. Takie rzeczy jak kosmetyki, ubrania i paliwo jest o wiele tańsze niż w Polsce. I mimo że jak na wypłatę au pair nie jest tanio, wydaje mi się, że podróżowanie i zwiedzanie jest całkiem łatwe.

 

Wychowanie dzieci w USA różni się czymś od tego jak chowane są dzieci w Polsce?

Ach, oczywiście! Na ten temat mogłabym napisać całe wypracowanie. Są wyjątki od reguły, jednak tutaj występuje wychowanie bezstresowe, czyli brak wychowania. Dzieci się nie karze, pozwala na wszystko. Często rodzice słuchają się dzieci i po prostu robią coś, aby dziecko nie płakało i dało im spokój. Tu pozwolę sobie wspomnieć, że jest to obszerny temat i nie jestem w stanie wszystkiego opisać, ale mam kanał na portalu You Tube pod nazwą MAGDALICIOUS, gdzie mam zamieszczony m.in. wideo dotyczące wychowania dzieci w USA.

 

 

Jak traktują Cię dzieci? Miewasz czasem z nimi jakieś problemy?

Dzieci jak dzieci, mają gorsze i lepsze dni. Ogólnie są dobrymi dziećmi, ale przez bezstresowe wychowanie pokazują rogi, poza tym są w wieku 4 i 7 lat, więc próbują robić wszystko same i chcą być traktowane jak dorośli. Jednakże są mi bardzo bliskie i są dla mnie jak rodzeństwo.

 

Amerykańska kuchnia przypadła Ci do gustu?

Ogólnie amerykańskie jedzenie to hamburgery i mieszanka wszystkiego z innych kultur. Nie gustuje w amerykańskim jedzeniu, ale podoba mi się, że tutaj jest wiele restauracji z różnych kuchni świata, więc można spróbować wszystkiego. Poza tym amerykańskie jedzenie przygotowywane w restauracjach jest moim zdaniem dość tłuste i ciężkie.

 

Poznałaś inne au pair? Utrzymujecie ze sobą kontakt?

Tak, mam kilka koleżanek au pair, które są mi bardzo bliskie i wiem, że mogę na nie liczyć. Kto inny lepiej Cię zrozumie niż druga au pair?!

 fot.Magdalena Bednarczyk

 

Jak radzisz sobie z tęsknota za domem i rodziną?

Najlepszym lekarstwem jest rozmowa z rodzicami i siostrą. Rozmawiam z nimi w każdej wolnej chwili. Drobna polska przekąska czy polski posiłek, który przygotuję sama, to tez dobre lekarstwo na tęsknotę za domem. Również aktywność fizyczna bardzo mi pomaga, a nawet uścisk czterolatki, którą się opiekuję.

 

Polecasz program Au Pair? Jakie masz rady dla osób zaczynających przygodę z programem?

Program Au Pair zmienił mnie w bardzo pozytywny sposób. Nigdy nie żałowałam, że podjęłam tę przygodę. Polecam program każdej osobie, która lubi dzieci, nie boi się wyzwań i chce poprawić znajomość języka angielskiego. Jeśli rozpoczynasz program Au Pair, bądź pewny siebie, bądź cierpliwy i pamiętaj, że początki nigdy nie są łatwe, więc się nie poddawaj. Również nie daj się źle traktować, ale pamiętaj, że Twoim głównym powodem przyjazdu do USA jest praca z dziećmi.

 fot.Magdalena Bednarczyk

 

Swoją przyszłość wiążesz z Ameryką?

Nie mam planów na tak daleką przyszłość. Zobaczymy jak potoczy się moje życie. Nauczyłam się, że wiele może zmienić się w przeciągu jednego tygodnia, a tu mowa o 4 miesiącach. Jeśli będę miała plany, na pewno zamieszczę o nich wideo na swoim kanale YouTube.

 

 

Magda prowadzi videobloga na temat swojego życia w Stanach Zjednoczonych. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, zapraszamy do śledzenia jej kanału  na YouTube.

 

 

 

Korekta: Olga Miziuk

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska