Serial „Zniewolona” – ukraińska produkcja podbiła serca widzów

 

Popularność amerykańskich i brytyjskich seriali kostiumowych przyczyniła się do wzrostu zainteresowania podobnymi produkcjami wśród widzów. W naszym kraju seriale historyczne i kostiumowe cieszą się coraz większym uznaniem. Serca widzów zdobyły zagraniczne seriale, takie jak „The Crown”, „Gra o tron” czy „Wikingowie”. W ostatnim czasie szczyty oglądalności bije serial „Zniewolona”, który stał się wielkim telewizyjnym odkryciem.

Popularność seriali historycznych i kostiumowych w Polsce

 

Wraz z początkiem wakacji na antenie TVP1 pojawił się ukraiński serial kostiumowy, który niespodziewanie przypadł widzom do gustu. W naszym kraju na tle pozostałych seriali historycznych i kostiumowych szczególnie wyróżniają się produkcje poruszające tematykę wojenną, co jest związane z burzliwą historią naszego kraju. Dotychczas najbardziej znanym polskim serialem kostiumowym pozostawał „Czas honoru”, który przedstawiał historię polskich dywersantów, prowadzących walkę konspiracyjną z niemieckimi agresorami w czasie II wojny światowej. Fani z niecierpliwością oczekiwali na każdy kolejny odcinek serialu, który odkrywał ważne z punktu widzenia fabuły wątki. Serial zdobył najważniejsze polskie nagrody telewizyjne, które potwierdziły słuszność powstania takiego serialu. W telewizji przez pewien czas emitowano również inne seriale, w tym „Wojenne dziewczyny” oraz „Stulecie Winnych”. Później zdecydowano się postawić na odkrycie zapomnianych kart historii, gdzie głównymi bohaterami zostali wielcy polscy królowie z dynastii Piastów – Władysław Łokietek i jego następca Kazimierz Wielki. Polityczna rozgrywka na królewskim dworze fascynowała gromadzącą się liczbę oglądających. Widzowie z zapartym tchem śledzili kulisy władzy Kazimierza Wielkiego, który wyróżniał się indywidualizmem, energicznością oraz walecznością.

 

 

Jedną z pierwszych prób zainteresowania publiczności zagranicznymi produkcjami był turecki serial telewizyjny „Wspaniałe stulecie”, który przez kilka lat cieszył się wielką popularnością w telewizji. Dzięki wyemitowaniu tego serialu, niektórzy z widzów bardzo zainteresowali się dawną kulturą osmańską. Popularność tureckiego serialu sprawiła, że w ramówkach polskich stacji telewizyjnych wyemitowano kolejne produkcje z tego kraju, m.in. „Imperium miłości”, „Rozdarte serca” czy „Sezon na miłość”. W tym roku Telewizja Polska zdecydowała się po raz pierwszy na wyemitowanie ukraińskiego serialu „Zniewolona”, który miał swoją premierę w Cannes. Twórcami serialu są dwaj reżyserzy Feliks Gierczikow i Maksim Litwinow a autorką scenariusza jest Svetlana Tsivinskaya. Polskim opracowaniem serialu zajęła się Telewizja Polska. Do współpracy zaproszono Krystynę Łozowską, która została autorką tekstu oraz Pawła Straszewskiego, który jest cenionym i doświadczonym lektorem telewizyjnym. Polska wersja serialu „Zniewolona” liczy w sumie 48 odcinków, gdzie jeden odcinek trwa około 50 minut. W rolach głównych występują: Katieryna Kowalczuk jako Katierina Wierbickaja, Alaksiej Jarawienka jako Aleksiej Kosacz, Stanisław Bokłan jako Piotr Czerwinski, Mychajło Hawryłow jako Grigorij Czerwiński, Olha Sumśka jako matka Aleksieja, Mark Drobot jako Nikołaj Doroszenko oraz Ksenija Miszyn jako Lidia Szefer.

 

Zobacz także: Najlepsze seriale dla par. Co oglądać z drugą połówką?

 

„Zniewolona” – historia dziewczyny z dwóch ukraińskich światów

 

Serial przedstawia losy pięknej i utalentowanej Katieriny Wierbickiej, wychowanej przez dobrze urodzoną szlachciankę panią Czerwińską, która przez dobroć swojej pani otrzymała staranne wykształcenie. Młoda dziewczyna została bowiem wychowana niczym panna błękitnej krwi. Domownicy domu nazywają ją Kiti, co jest związane z jej drobną i słodką postawą przypominającą małego kotka. Mimo swojej dobroci, piękna i wykształcenia jest jedynie własnością Piotra Czerwińskiego – najbogatszego ziemianina w Nieżynie. Mimo swojego położenia Katierina znakomicie gra na fortepianie, maluje i haftuje a ponadto umie posługiwać się kilkoma językami obcymi, w tym m.in. językiem francuskim. Żona pana Czerwińskiego nie zdradziła jednak tajemnicy o pochodzeniu dziewczyny, co w późniejszym czasie będzie miało decydujący wpływ na jej życie. Katierina urodziła się jako chłopka, która jest zmuszona służyć rosyjskim ziemianom. Dziewczyna zdaje sobie sprawę z tego, że jest jedynie przedmiotem, o którego losie może decydować jednie pan Czerwiński. Urodzona w niewoli dziewczyna stoi na granicy dwóch światów – biednego i zacofanego chłopstwa oraz zamożnego i wpływowego ziemiaństwa. Rozłam pomiędzy nimi nie pozwala jej na czerpanie szczęścia ze swojej pozycji. Wierną i oddaną towarzyszką dziewczyny jest Pawlina, która jako jedyna wolna chłopka w gospodarstwie zajmuje się kuchnią. Jej właściciel jest łotrem, brutalem i kobieciarzem, który nie zważa na niezadowolenie swoich pozostałych chłopów. Pani Czerwińska jest jego przeciwieństwem, ponieważ jest dobrą i wyrozumiałą szlachcianką, która traktuje Katierinę jak swoją córkę. W małżeństwie pojawił się jednak kość niezgody – Łarisa, która jest młodą i piękną aktorką.

 

 

Dziewczyna jest również obiektem westchnień kilku mężczyzn. Podkochuje się w niej syn Czerwińskiego – Grigorij, który jest oszustem i łajdakiem. W trakcie wojny mężczyzna nikczemnie ukradł innemu żołnierzowi medale i wmówił nieprawdę o swoich osiągnięciach swoim bliskim. Kowal Nazar to dobry oraz sprawiedliwy mężczyzna, który jest nieszczęśliwie zakochany w Katii. Dziewczyna odtrąca uczucia biednego kowala, jednak on pozostaje jej wiernym przyjacielem i obrońcą. W szlachetnym kowalu podkochują się praktycznie wszystkie poddane w gospodarstwie. Gdy Katierina poznaje młodego ziemianina z sąsiedztwa - Aleksieja Kosacza, cały świat wywraca się do góry nogami. Odwzajemniona miłość jest niemożliwa do spełnienia. Piotr Czerwiński decyduje się na oddanie swojej podopiecznej ale pod warunkiem jej zakupu. Owładnięty szaleńczą miłością Grigorij nie zamierza dopuścić do oddania Katii. W tym celu postanawia wykorzystać Lidię Szefer, która od wielu lat potajemnie podkochuje się w młodym Kosaczu. Podopieczna Czerwińskich postanowi jednak sprzeciwić się wszystkim przeciwieństwom i zawalczyć o własną wolność oraz miłość.

 

Jak widownia zareagowała na ukraińską produkcję?

 

Serial emitowany początkowo trzy razy w tygodniu ale zmienił swoją emisję na sześć dni w tygodniu. Właściwie jedynym dniem bez emisji serialu „Zniewolona” jest czwartek, gdy TVP1 pokazuje powtórkowe odcinki polskiego serialu „Ojciec Mateusz”. Decyzja w tej sprawie zapadła 8 lipca, gdy oglądalność serialu była bardzo zadowalająca. Od 12 lipca serial można oglądać od poniedziałku do środy a następnie od piątku do niedzieli. W tygodniu serial jest emitowany o 20.35, natomiast w niedziele o 20:15. Jedynym dniem, w którym nie wyemitowano serialu był 20 lipca, ponieważ w tym czasie emisję powierzono Letniemu Grand Prix w Wiśle w skokach narciarskich. Średnia oglądalność jednego odcinka wynosi około 1,5 mln widzów, co w znacznym stopniu wpływa na udział serialu w rynku telewizyjnym. Spore zainteresowanie polskich widzów przełożyło się na to, że drugi sezon „Zniewolonej” ukazał się wcześniej w Polsce, niż w samym rodzinnym kraju. Mimo wielu pozytywnych recenzji serial został skrytykowany przez niektórych ukraińskich krytyków, którzy powołują się na to, że obsada posługuje się cały czas w języku rosyjskim, a nie po ukraińsku.

 

 

Popularność ukraińskiej produkcji w Polsce może również wypływać z faktu, że serial jest emitowany we wakacje. W tym czasie telewizje decydują się jedynie na wcześniej emitowane seriale, programy rozrywkowe czy serwisy, które zniechęcają widzów do dalszego oglądania danej stacji. Dodatkowo serial „Zniewolona” jest emitowany o przystępnej godzinie, która zachęca do dalszego poznania wątków głównej bohaterki Katieriny. Niektórzy z widzów dostrzegają w serialu zbliżone podobieństwo do innej bardzo dobrze znanej brazylijskiej produkcji telewizyjnej. Mowa bowiem o „Niewolnicy Isaurze”, która stała się wielkim sukcesem telewizyjnym. Serial podbił serca Polaków w drugiej połowie lat 80-tych XX wieku. Główną bohaterką serialu była zniewolona młoda dziewczyna Isaura, która musiała zmagać się z nieokiełznanymi żądzami swojego okrutnego właściciela Leoncia. Mężczyzna podkochiwał się w swojej podopiecznej, która została bardzo dobrze wykształcona przez jego matkę Ester Almedię. Isaura była jednak szczerze oddana swojej miłości – Tobiasowi, który był dziedzicem sąsiedniej plantacji. Życie młodej dziewczyny zamieniło się w koszmar, gdy jej pan dowiedział się o planach kochanków. Mężczyzna postanowił nie doprowadzić do złączenia się pary. Isaurze pomagała tęga czarnoskóra kucharka, która kochała Isaurę przyjacielską i matczyną miłością.

 

„Zniewolona” to jedna z ciekawszych produkcji ostatnich lat. Serial jest świetną odskocznią od programów rozrywkowych i innych polskich seriali, ponieważ pokazuje minione czasy z II połowy XIX wieku. Na uwagę zasługują pięknie uszyte kostiumy, wnętrza pałaców zamożnych właścicieli ziemskich oraz dziewicza i naturalna przestrzeń, na której nie widać jeszcze śladu fabryk i wielkich miast. Choć akcja filmu przez pewien czas rozgrywa się w Nieżynie, w kolejnych odcinkach widz przenosi się do Kijowa – jednego z najważniejszych ukraińskich miast. Serial jest również przesiąknięty chłopskich folklorem, który cieszy oczy różnobarwnymi barwami i formami.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska