Zbieramy grzyby – jak się do tego przygotować?

 

Wilgotny zapach lasu, słońce przedzierające się przez drzewa i kolorowe liście szeleszczące pod stopami, to oznacza tylko jedno – grzybobranie. Jesień to czas, w którym po lesie w poszukiwaniu grzybów spaceruje wiele osób. Jednak należy się do tego odpowiednio przygotować, aby spędzić miło dzień i zbierać tylko jadalne grzyby.

O tej porze roku w lesie możemy spotkać nie tylko zapalonych grzybiarzy, ale także tych niedzielnych, którzy wybierają taką formę spędzania czasu. Plusem jest to, że spacer na świeżym powietrzu jeszcze nikomu nie zaszkodził. Jednak osoby, które nie mają odpowiedniej wiedzy powinny być naprawdę ostrożne. Choć grzyby z dietetycznego punktu widzenia nie mają szczególnej wartości odżywczej, a do tego są ciężkostrawne, to ich smakoszy jest wielu. Oto kilka przydatnych porad jak się przygotować do zbierania grzybów.

 

Atlas, sanepid i przezorność

 

Niezależnie od tego czy jesteś grzybiarzem z doświadczeniem czy osobą początkującą, zabranie atlasu grzybów na swoją wyprawę nie zaszkodzi. Nawet jeśli znasz wiele gatunków grzybów, zawsze możesz trafić na ciekawy okaz niekoniecznie z punktu widzenia smakosza, ale przyrodnika. Jeśli Twoja wiedz o grzybach jest naprawdę znikoma, lepiej wybrać się do lasu z kimś, kto upewni Cię, że zbierasz tylko jadalne gatunki. Poza tym, należy pamiętać, że jadalność grzybów możemy potwierdzić w powiatowym oddziale sanepidu. Mowa jednak tylko o świeżych grzybach. Przysłowie mówi, że przezorny zawsze ubezpieczony. Dobrze jest zatem zostawić próbkę grzybów czy potrawy przygotowanej z nich w lodówce, aby w razie zatrucia można było sprawnie określić co jest jego przyczyną. Kolejna bardzo ważna zasada mówi, żeby nie zbierać tego, czego nie jesteśmy pewni. Lepiej tego przestrzegać, czasem jeden grzyb mniej w koszyku może uratować nam życie. Dlatego zabieramy ze sobą tylko to, czego jesteśmy całkowicie pewni.

 

 Fotografia: pixaby.com

 

Prowiant i woda

 

Jeśli przewidujemy na naszą wyprawę sporo czasu, lepiej zabrać ze sobą coś do jedzenia, aby w razie spadku energii mieć siłę na powrót do domu lub dalsze poszukiwania. Coś o czym na pewno nie możemy zapomnieć, to woda. Niezależnie od długości grzybobrania powinniśmy ją ze sobą mieć. Zawsze może nam się przecież zrobić słabo, dopadnie nas prozaiczne pragnienie czy po prostu będziemy zmęczeni chodzeniem i będziemy potrzebowali się nawodnić.

 

Zobacz także: Jesień w ogrodzie – to musisz zrobić o tej porze roku

 

Co ze sobą zabrać?

 

Wspomnieliśmy już o wodzie i jedzeniu, ale to tylko część z tego, co powinniśmy mieć. Przede wszystkim musimy zabrać coś, w czym, będziemy transportować grzyby. Najlepszą opcją będą tutaj wiklinowe kosze, nie tylko ładnie się prezentują, ale zapewniają grzybom odpowiednie warunki. Natomiast zapomnijmy o foliowych reklamówkach, po pierwsze są nieekologiczne, a po drugie panująca w nich wilgoć przyspiesza proces gnicia grzybów tym samym powodując, że przestają być one zdatne do spożycia. Na grzyby zabieramy również niewielki nożyk czy scyzoryk, który pozwoli nam na usunięcie z korzenia grzyba resztki grzybni i piach. Jeśli chodzi o sposób wyrywania okazów, robimy to delikatnie, wykręcając je z podłoża. Do lasu dobrze jest równie zabrać naładowany telefon. Nawet jeśli dobrze znamy teren, możemy na chwilę stracić orientację i się zgubić. Jeśli mamy telefon, to uda nam się skontaktować z kimś kto nam pomoże. Możemy także użyć GPS bądź aplikacji Lasów Państwowych. Wyznacznikiem naszego położenia są słupki z numerami, dlatego wypatrujmy ich w swojej okolicy.

 

 Fotografia: pixaby.com

 

Odpowiedni strój

 

Wybierając się na grzyby musimy zadbać o właściwy ubiór. Zakładamy wygodne buty sportowe lub kalosze jeśli jest mokro. Zabierzmy ze sobą również kurtkę w razie deszczu. Pamiętajmy też żeby ubrać się na cebulkę. Lepiej potem ściągnąć jedną warstwę niż swój brak rozsądku przepłacić przeziębieniem.

 

Zobacz także: Najmodniejsze dekoracje tej jesieni. Proste triki DIY

 

Przydatne rady

 

Doświadczeni grzybiarze mają swoje sprawdzone miejsca, którymi niechętnie się dzielą. Początkujący muszą się czasem nachodzić, bowiem nie w każdym lesie rosną grzyby, nawet jeśli jest ich wysyp. Na grzybobranie warto wybrać się rankiem, kiedy nowe okazy zdążą wyrosnąć przez noc. Decydując się na ranną wyprawę mamy również pewność, że nikt przed nami nie odwiedzi tego miejsca i nie zbierze grzybów. Powiedzenie mówi: „rosnąć jak grzyby po deszczu”, nie bez powodu, bowiem lubią one wilgoć, dlatego trudno spodziewać się sporej ilości grzybów w czasie suszy.

 

 Fotografia: pixaby.com

 

Mity na temat grzybów

 

Obalenie mitów to podstawa w zdroworozsądkowym grzybobraniu. Jeden z nich głosi, że jeśli poliżemy grzyba i będzie gorzki to jest on trujący. Nie sprawdza się to w przypadku wszystkich gatunków i lepiej w to nie wierzyć. Inne mówią, że trujące grzyby po ścięciu zmieniają kolor, co też nie jest prawdą. Niektórzy twierdzą, że alkohol niweluje truciznę z grzyba. Srebrna łyżeczka czy cebula maja ciemnieć włożone do garnka z gotującymi grzybami, a mleko ma się zsiadać. Prawda jest taka, że żadna z tych metod nie zadziała, dlatego lepiej nieznanego grzyba pozostawić w lesie i po problemie.

 

 Fotografia: pixaby.com

 

Goście w lesie

 

Wybierając się na grzyby do lasu pamiętajmy, że jesteśmy w nim tylko gośćmi, dlatego też musimy się odpowiednio zachowywać. Zapomnijmy o puszczaniu głośnej muzyki (zdarzają się i tacy pseudo grzybiarze) czy zostawianiu po sobie śmieci. Jeśli spotkamy w lesie jakieś zwierzę, poczekajmy aż odejdzie, nie zaczepiajmy go i nie nawołujmy. Zdrowe, nigdy do nas nie podejdzie, a z chorymi np. na wściekliznę chyba nie chcielibyśmy mieć do czynienia. Podziwiajmy więc z pewnej odległości nie burząc ich spokoju. Jeśli znajdujemy grzyby, które są z naszego punktu widzenia trujące nie kopmy ich i nie niszczmy. Owszem, dla nas niejadalne, ale dla zwierząt już niekoniecznie. Poza tym są one składnikiem ekosystemu, którego nie powinniśmy naruszać.

 

 Fotografia: pixaby.com

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska