Zapowiedzi muzyczne – marzec. Na jakie płyty warto czekać?

03/03/2018

 

W marcu jak w garncu – to powiedzenie zna każdy z nas i chociaż odnosi się ono głównie do niestałej i nieobliczalnej pogody w trzecim miesiącu roku, to myślę, że w tym roku można je bez wątpienia przyłożyć do muzycznych premier, jakie czekają na nas w nadchodzących dniach. Spójrzmy na najciekawsze pozycje.

1. Cochise – „Swans and lions”

Data premiery: 02.03.2018 r.

 

Cochise kojarzony jest przede wszystkim z osobą Pawła Małaszyńskiego – aktora, który już od, bagatela, 14 lat staje za mikrofonem i, co trzeba szczerze przyznać, całkiem nieźle sobie radzi. 5. album wywodzącej się z Białegostoku formacji będzie kontynuacją raz obranej muzycznej formy i ukaże się pod skrzydłami Metal Mind Productions. W szerokim wachlarzu dźwięków znajdziemy z pewnością odniesienia do klasycznego rocka i grunge’u. Całość jest solidnie zrobiona od strony produkcyjnej, więc może warto dać szansę tej kapeli?

 

2. SBB – „Live In Koln 1979. In The Shadow Of The Dom”

Data premiery: 02.03.2018 r.

 

Młodsze pokolenie zapewne nie wie już, czym była niegdyś dla prawdziwego fana muzyki kapela SBB pod wodzą nieśmiertelnego i genialnego Józefa Skrzeka. Właśnie między innymi w tym celu pojawiają się od jakiegoś czasu wydawnictwa z opasłych archiwów Skrzeka, mające przypomnieć dawnego ducha rocka progresywnego spod znaku niekończących się improwizacji i kunsztu formalnego. Co tu dużo mówić, lata 70. to dla polskiej muzyk progresywnej wiek złoty. Czesław Niemen, Klan czy właśnie SBB były pozycjami, których grzechem było nie znać. 15 września 1979 roku SBB zagrał koncert w kolońskiej dzielnicy Ehrenfeld w trzyosobowym składzie, jako że Sławomir Piwowar nie dostał wizy. Koncert w pełni improwizowany, ponad półtorej godziny nieprzygotowanej muzyki płynącej z wnętrza każdego z muzyków. To jest dopiero magia, prawda?

 

3. Slugdge – „Esoteric Malacology”

Data premiery: 02.03.2018 r.

 

Brytyjska formacja z Lancashire reprezentuje bardzo ciężką odmianę muzyki metalowej. To swoiste połączenie death i black metalu z wyraźnym zabarwieniem technicznym i nutą progresywności i sludge’u. Będzie to już 4. album w dorobku brytyjskiego duetu, na którym znajdziemy mnóstwo łamanych temp, agresji i kakofonicznych na pierwszy rzut nieprzystosowanego ucha dźwięków. Mnie tam się to podoba.

 

4. Myles Kennedy – „Year of the Tiger”

Data premiery: 09.03.2018 r.

 

Debiutancki album w solowej karierze Mylesa Kennedy’ego, bardzo uznanego i cenionego muzyka w świecie rocka, jest bardzo osobistym, koncepcyjnym wydawnictwem. Muzyk postanowił opisać swoją historię po stracie ojca jeszcze w dzieciństwie. Płyta, operująca w większości akustycznymi patentami, choć, jak już wspomniałem, jest debiutem Kennedy’ego, to prezentuje dojrzały poziom twórczy na każdej płaszczyźnie: instrumentalnej, tekstowej i wokalnej. W końcu muzyk, udzielający się w Alter Bridge i współpracujący m.in. ze Slashem i The Conspirators, nie może wydać byle czego.

 

5. Ministry – „AmeriKKKant”

Data premiery: 09.03.2018 r.

 

14. krążek Ministry po raz pierwszy wyjdzie pod szyldem Nuclear Blast i po pięcioletniej przerwie od wydania „From Beer to Eternity”. Dopracowywany od lutego 2017 roku album będzie także pierwszym bez udziału Mike’a Scaccii, który 23 grudnia 2012 roku zmarł na scenie w wyniku zatrzymania akcji serca na skutek zawału. Przyszłość Ministry stanęła wówczas pod znakiem zapytania, a wydany rok później album był ostatnim z udziałem Scaccii.

 

6. The Jimi Hendrix Experience – „Both Sides Of The Sky”

Data premiery: 09.03.2018 r.

 

13 premierowych utworów Hendrixa, nagranych między 1968 a 1970 rokiem po raz pierwszy ujrzy światło dzienne już 9 marca. Album zostanie wydany w kilku formatach: CD, cyfrowym oraz na 180-gramowym winylu. Będzie to trzeci w kolejności album z niepublikowanymi kawałkami mistrza gitary. W 2010 roku wydano „Valleys of Neptune”, natomiast w 2013 roku „People, Hell and Angels”.

 

7. Judas Priest – „Firepower”

Data premiery: 09.03.2018 r.

 

„Firepower” to 18. album w niemal już pięćdziesięcioletniej karierze Judas Priest. Żywa legenda heavy metalu udowadnia, że wiek nie stanowi żadnej bariery w procesie twórczym. Podczas trasy koncertowej, promującej album, Glenna Tiptona, wieloletniego gitarzystę zespołu, chorującego na Parkinsona od 10 lat, którego stan zdrowotny uniemożliwia granie na żywo, zastąpi Andy Sneap, brytyjski producent i inżynier dźwięku.

 

8. Drudkh – „Їм Часто Сниться Капіж (They Often See Dreams About The Spring)”

Data premiery: 09.03.2018 r.

 

Ukraiński blackmetalowy Drudkh jest zespołem wyjątkowo płodnym. 11. wydany album w ciągu 16 lat z pewnością robi wrażenie, ale może także nastręczać pewnych obaw o jakość poszczególnych wydawnictw. Do tego dochodzą różnego rodzaju splity i mini albumy, więc w perspektywie kilkunastu lat robi się tego naprawdę sporo. Trzeba przyznać, że bywa różnie – niektóre albumy zespołu mają więcej polotu, inne mniej, ale generalnie rzecz ujmując, w przypadku Drudkh nie dominuje ilość nad jakością, jak to bywa w przypadku innych, niezwykle pracowitych zespołów.

 

9. Stone Temple Pilots – „Stone Temple Pilots”

Data premiery: 16.03.2018 r.

 

Jeff Gutt objął stanowisko wokalisty w zespole po śmierci Scotta Weilanda w grudniu 2015 roku. 7. album amerykańskiego zespołu będzie nosił taki sam tytuł, jak jego poprzednik z 2010 roku. Fani legendarnej formacji będą z pewnością wniebowzięci, ale czy przypadnie im do gustu wokal Gutta?

 

10. Napalm Death – „Coded smears and more uncommon slurs”

Data premiery: 30.03.2018 r.

 

Napalm Death również przygotował coś specjalnego dla swoich wielbicieli. Oto 31 utworów (tak, 31!) nigdy niepublikowanych z lat 2004-2016. Ponad 90 minut brutalnego uderzenia od jednej z najbardziej wpływowych kapel z gatunku grindcore. Będzie to swego rodzaju preludium do kolejnej, 16. już, płyty, nad którą muzycy skrzętnie pracują.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska