Zapomniane polskie zespoły muzyczne - część 2

 

Obecnie najpopularniejszym gatunkiem muzycznym jest pop, który jest przyjemny i barwny dla ucha, a przekazywane treści są proste w odbiorze. Jednak czy naszą uwagę nie powinny również zwrócić inne gatunki? Rock alternatywny, post punk lub połączenie heavy metalu z klasycznym brzmieniem… Niektóre z piosenek, nigdy nie pójdą w zapomnienie, ponieważ ich twórcy są wyjątkowi, a muzyka która płynie prosto z ich serca, rozgrzewa każdego z nas do czerwoności.

Sztywny Pal Azji – „Wieża radości, wieża samotności” utworem wszech czasów

 

Największą popularność zespół Sztywny Pal Azji zyskał w drugiej połowie lat 80. i pierwszej połowie lat 90. W składzie zespołu znaleźli się: Zbigniew Ciaputa, Leszek Nowak, Jarosław Kisiński, Paweł Nazimek, Krystian Różycki oraz Wojciech Wołyniak. W tym pełnym składzie formacja muzyczna wystąpiła m.in. na Festiwalu w Jarocinie w latach 1987, 1988 i 1989, Festiwalu Życia w Warszawie w 1987 oraz w warszawskiej Stodole (1988) i na Rock Opolu (1988). Debiutanckim albumem zespołu był „Europa i Azja” z 1987 roku, gdzie umieszczono utwory m.in. „Budujemy grób dla faraona”, „Nic pewnego” oraz „Rock’n’rollowy robak”. Największe przeboje pochodzące z tego albumu – „Spotkanie z..”, „Wieża radości, wieża samotności”, a także „To jest nasza kultura”, szybko znalazły się na wysokich miejscach w stacjach radiowych.

 

Kolejny album studyjny "Spotkanie z... 1986-1994" ukazał się w 1996 roku. Na płycie znalazły się nowe wersje największych przebojów grupy, w tym najsłynniejszy utwór "Wieża radości, wieża samotności". W listopadzie 2004 r. w niewyjaśnionych do końca okolicznościach zespół opuścił gitarzysta  Jarosław Kisiński. W czerwcu 2006 roku zmarł pierwszy perkusista zespołu - Janusz Deda. Członkowie Sztywny Pal Azji postanowili uczcić jego pamięć pożegnalnym koncertem w rodzinnym Chrzanowie. Największy przebój zespołu otrzymał pierwsze miejsce w Polskim Topie Wszech Czasów radiowej Trójki w 2014 roku. Ostatnim krążkiem muzycznym zespołu jest „Szara” z 2017 roku.

 

Zdobywcy Pewnych Oskarów – pewnie podchodzą do tego co robią

 

Formacja muzyczna powstała w 1995 roku, z inicjatywy Wojciecha Jana Pytkowskiego, który został liderem zespołu. Dwa lata później powstał debiutancki album studyjny „Anioły Niebios”, z którego pochodzą single: „Dwie ulice dalej”, „Ojciec Chrzestny” czy „Zemsta Pytka”. W 2002 roku powstała kolejna płyta zespołu „Sposób na miękkiego”. Wykonywane przez formację muzyczną piosenki, charakteryzują się delikatnym brzmieniem, które jest dopełnione przez melodyjny tekst. W 2003 roku Zdobywcy Pewnych Oskarów zdobyli II miejsce w konkursie Presleyada. W tym samym roku walczyli o wyjazd na 48. Konkurs Piosenki Eurowizji, jednak nie awansowali do ścisłego finału Krajowych Eliminacji do Konkursu Piosenki Eurowizji. Podczas konkursu zaprezentowali utwór „Pia”, który zdobył serca publiczności i internautów.

 

Po 12 latach przerwy nagrano trzeci krążek zespołu zatytułowany „Odrodzenie”, na którym znalazły się m.in. „Lodziara na lato”, „Historia romantyczna” oraz „Pieśń ludzkich dusz”. Grupa zajmuje się także wykonywaniem promo singli. Zespół ma na swoim koncie m.in. „Lokomotywa marzeń stu”, „Nie teraz Banderas” czy „Ojciec Chrzestny”. W 1994 roku zespół wystąpił w filmie dokumentalnym "Fizjonomia kropli wody" w reżyserii Lucyny Erdmanis. Zdobywcy Pewnych Oskarów wraz z formacją Lombard, wystąpił w tegorocznej odsłonie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gniewie.

 

Kult – symbol geniuszu polskiej sceny muzycznej

 

Kult jest jednym z najpopularniejszych polskich zespołów muzycznych, który sięga korzeni rocka alternatywnego i post punk z elementami new wave. Zespół został założony przez Kazika Staszewskiego i Piotra Wieteskę w 1982 roku, z połączenia zespołów Poland oraz Novelty Poland. W lipcu tego samego roku po raz pierwszy wystąpili publicznie. Od samego początku zespół prowokuje i zmusza do zastanowienia się nad rzeczywistością społeczną i polityczną. Podobnie jak większość artystów tamtego okresu, Kult wchodził w polemikę z Kościołem katolickim, narodowymi tradycjami i socjalistycznym aparatem państwowym. Utwory zespołu wyróżniają się na runku muzycznym, rozpoznawalnym brzmieniem instrumentów klawiszowych i dętych.

 

W 1986 roku zespół wydał pierwszy krążek muzyczny „Kult”, który miał być zwiastunem nowego spojrzenia na muzykę współczesną. Na płycie znalazły się m.in. „Krew Boga”, „O Ani” oraz „Wspaniała nowina”. W 1989 roku Kult wydał kolejne dwa albumy zatytułowane „Kaseta” i „Tan”, na której znalazły się niepublikowane dotąd utwory zespołu. W 1993 roku formacja muzyczna zmodyfikowała skład. „Nowymi członkami” zespołu stali się: Krzysztof Banasik, Janusz Grudziński, Piotr Morawiec, Kazik Staszewski, Andrzej Szymańczak oraz Ireneusz Wereński. Zmieniony skład zespołu przetrwał do 1998 roku. W maju 2013 roku ukazał się kolejny album zespołu „Prosto”, który jako kolejny krążek zespołu uzyskał status złotej płyty. Kult w swoim dorobku nagrał 16 albumów studyjnych, z których każdy odniósł wielki sukces komercyjny. Szerszemu gronu słuchaczy bliżej znana jest piosenka „Gdy nie ma dzieci”.

 

W żadnym wypadku nie możemy zapomnieć o tych zespołach, ponieważ to właśnie na wytyczonych przez nich ścieżkach, kroczyli i kroczą kolejni wokaliści i zespoły muzyczne. Ich dorobek jest cenny dla polskiej sceny muzycznej, nie tylko ze względu na indywidualny charakter wykonania utworów, jak również walkę o przekazywanie tego co zostało utracone przez nas – wolności, braku zakłamania i wiary w siebie. Polska muzyka jest fascynująca. Każdego dnia możemy ją odkrywać na nowo.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska