Za co kochamy teen dramy?

 

Z tego miejsca jestem zmuszona się do czegoś przyznać. Wierzę, że pomimo faktu, iż osobie dorosłej nie przystoi posiadać tego typu zainteresowań, znajdzie się kilka osób wspierających mnie w owym nałogu, jakim jest oglądanie teen dram.

Po owym nieco ironicznym wyznaniu winy warto przejść do tego, czym właściwie jest teen drama. Najkrócej rzecz ujmując, jest to typ filmów i seriali, którego bohaterami są zazwyczaj nastolatkowie, czy też tak zwani młodzi dorośli. Jako widzowie możemy obserwować lekkie, nieobce nam perypetie, takie jak pierwsza miłość, próby socjalizacji w grupie, ale również sytuacje poważne, jak chociażby niechciana ciąża czy codzienne zmaganie się z presją ze strony rówieśników czy też rodziny.

 

W ciągu ostatnich kilku lat można zauważyć lawinowo rosnącą ilość produkcji o takiej tematyce. Wystarczy tutaj wspomnieć takie tytuły jak „Skins”, „Scam”, „13 powodów”, „ Atypowy”, czy bijące ostatnio rekordy popularności „Sex Education”. Wydawać by się mogło, że podane przeze mnie powyżej motywy fabularne to swoiste źródełko, które jednak z łatwością może ulec wyczerpaniu. W końcu ile razy widzieliśmy już wątek dziewczyny odgrywającej rolę quasi-kopciuszka, zdobywającej serce chłopaka należącego do zupełnie innej warstwy szkolnej społeczności?

 

Cały sekret tkwi przede wszystkim w rozważeniu, do jak szerokiej grupy odbiorców chcemy trafić. I o ile w przypadku „Skins” czy „13 powodów”, będzie ona relatywnie wąska, bo odnosząca się głównie do młodej widowni, o tyle w przypadku „Atypowego” krąg odbiorców ulega znacznemu poszerzeniu. Dzieje się tak, ponieważ główny wątek toczy się wokół nastoletniego bohatera zmagającego się z problemem autyzmu. Możemy poznać zarówno jego sposób postrzegania rzeczywistości w burzliwym okresie dojrzewania, jak i rodziców usiłujących ogarnąć chaos panujący wewnątrz ich domu, wynikający nie tyle z faktu istnienia choroby ich dziecka, ile ze zdania sobie sprawy, że ono dorasta.

 

Podobna sytuacja dotyczy „Sex Education”, gdzie obok wątków dotyczących typowo nastoletnich perypetii, mamy wyraźnie zaznaczony problem odkrywania własnej seksualności, współżycia, czy związanych z tym konsekwencji. Są to tematy z jednej strony uniwersalne, z drugiej zaś rzadko poruszane, co sprawia, że mogą zdobyć szersze grono zwolenników.

 

Przechodząc jednak do meritum, dlaczego teen dramy wciąż mają wierne grono fanów? Myślę, że kwestią kluczową jest tutaj szczerość przekazu. Dorosłość narzuca na nas pewne ograniczenia, odpowiedzialność. Natomiast dzięki teen dramom możemy w prosty sposób przenieść się w świat, którego jeszcze niedawno byliśmy częścią.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska