Dobre maniery na co dzień

 

„Dobre maniery nigdy nie wychodzą z mody” – powiedziała kiedyś Adriana Trigiani. I słusznie. Zachowanie stosowne do sytuacji budzi zaufanie, sprawia, że nabieramy szacunku do osoby i niekiedy podziwiamy, że zawsze wie, jak się zachować. Żebyśmy i my zawsze wiedzieli, polecam książkę Adama Jarczyńskiego „Z klasą, na luzie”.

Adama Jarczyńskiego można określić tak jak tytuł jego książki: z klasą, ale na luzie. Prowadzi bloga dobre-maniery24.pl, na którym uczy etykiety życiowej. (Jest w ogóle taki epitet? Wymyśliłam go, ale świetnie obrazuje to, co chcę przekazać.) Interesuje się głównie dobrymi manierami, ale i książkami, dobrą kuchnią, jednym słowem wszystkim, czym interesuje się gentelman. Nie jest sztywniakiem. W kwiecistej muszce pasjonująco opowiada o zasadach bon tonu i prowadzi przez życie z klasą.

„Z klasą, na luzie” to nie podręcznik, w którym zebrane są zasady, których należy się trzymać i nie ma prawa z nimi dyskutować. To poradnik, po którego lekturze czytelnik ma sam wybrać wskazówki, którymi będzie się kierował (najlepiej wszystkimi, bo warto). Jarczyński w prosty i luzacki sposób przekazuje najcenniejsze porady, często podaje je na anegdotach z życia, co jeszcze bardziej wzbudza zaufanie do autora.

Książka ma czternaście rozdziałów i w każdym z nich autor opisuje inną dziedzinę życia, jak przywitania (kto komu pierwszy powinien mówić „dzień dobry”), ubiór (jak ubrać się stosownie do okazji), sfera religijna (jak zachowywać się w styczności z inną religią) i wiele, wiele innych. Niektóre z nich bardziej szczegółowo opisane są dla facetów (np. ubiór), ale i będąc kobietą, znajdzie się mnóstwo pożytecznych porad.

Książkę czyta się migiem. Mi zajęło to dwa wieczory (tylko dlatego dwa, bo miałam inne obowiązki, ale w innym przypadku spokojnie starcza na jeden). Bawi, uczy, pokazuje dobre maniery w zupełnie innym świetle. Nie sztywniactwa i tzw. ą-ę, ale codziennych zachowań, z którymi może się spotkać każdy z nas. Tej książki nie da się opowiedzieć, ją trzeba przeczytać! :)

 

Dziękujemy Wydawnictwu Znak za egzemplarz recenzencki. :)

 

 

 

Korekta: Monika Mroczek

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska