Wszystkich Świętych w różnych częściach świata

 

Uroczystość Wszystkich Świętych jest jednym z najważniejszych katolickich świąt, które umożliwiają wierzącym spotkanie się z ich zmarłymi na cmentarzach. Święto corocznie przypada na dzień 1 listopada. W święto Wszystkich Świętych, a także następnego dnia, Polacy odwiedzają cmentarze, aby ozdobić groby swoich bliskich kwiatami oraz zapalić znicze. Jednak czy we wszystkich krajach, katolicy podobnie przeżywają ten okres? Przekonajcie się sami!

Białoruś – smutne i nostalgiczne odwiedziny na cmentarzach

 

Źródło: pixabay.com

 

Białoruś graniczy z Polską na wschodzie. Krótki odcinek drogi umożliwia szybkie podróżowanie między dwoma państwami. Wielu Polaków odwiedza ją, chcąc poznać przede wszystkim zwłaszcza stolicę i miasta znajdujące się blisko granicy. Białorusini są wyjątkowym narodem, który w ciągu roku wiele razy czci pamięć swoich zmarłych. Większość obywateli Białorusi jest wyznawcami prawosławia, którzy z namaszczeniem obchodzą święto nazywane Radaunica. Odbywa się ono we wtorek, po drugiej Niedzieli Wielkanocnej. Na cmentarzach ludzie spożywają posiłki świąteczne, zapijając je kieliszkami wysokoprocentowej wódki. Choć te czynności są wbrew zakazom cerkwi, Białorusini spędzają wiele godzin na cmentarzach, dlatego też tracą wiele energii. Białorusini są oszczędni w przekazie i formie, z tego względu większą uwagę przykuwają do jak najlepszego duchowego przeżycia święta, niż zwracaniu uwagi na dekoracje grobów. Na 2 listopada przypadają tzw. Dziady, które są dniem pamięci przodków, wywodzące się z kultury przedchrześcijańskiej. Jeszcze w XIX wieku na wschodzie Polski, Dziady odprawiano jako uroczystość ofiarną z przywoływaniem zmarłych. Dziady nazywano pominkami, pominalnymi sobotami albo diedami.

 

Boliwia – niezwykłe spotkanie dwóch światów

 

Źródło: pixabay.com

 

Boliwijczycy, jak wszyscy Latynosi, uwielbiają fiesty, czyli wszelkiego rodzaju święta zarówno o charakterze religijnym, jak i politycznym. Nie dziwi więc fakt, że w tradycji tego narodu jest mocno zakorzeniona potrzeba upamiętnienia każdego zmarłego. Do ich najważniejszych świąt należy Fiesta de las Ñatitas, czyli Święto Czaszek, które jest obchodzone 8 listopada. Tego dnia Boliwijczycy przynoszą do poświęcenia udekorowane kwiatami czaszki swoich bliskich. Największe obchody są widoczne w La Paz na cmentarzu głównym, gdzie każda rodzina przynosi swoim zmarłym alkohol, cygara i liście koki. Zazwyczaj czaszki zmarłych są przechowywane w domach i stają się ważnymi reliktami dla całej rodziny, gdyż przypominają im o ukochanych osobach, jak i kruchości ludzkiego życia. Dlatego też Boliwijczycy pilnie strzegą własnych czaszek, które przystrajają kwiatami, papierosami oraz cukierkami, by jak najlepiej przypominały zmarłych. Ta tradycja sięga czasów starożytności. Mieszkańcy Boliwii bardzo mocno wierzą, że w każdej czaszce znajduje się cząstka duszy zmarłego, a jej posiadanie przynosi rodzinie szczęście. Kościół katolicki nie popiera tych praktyk, ponieważ jest to święto, w którym występuje kult śmierci i niebezpieczna nią fascynacja.

 

Chorwacja – chryzantemy jako jeden z najważniejszych elementów

 

Źródło: pixabay.com

 

Podczas Święta Zmarłych w Chorwacji najbardziej poszukiwanymi kwiatami są chryzantemy, które są jednymi z najczęściej wybieranych kwiatów w tym okresie. W katolickiej Chorwacji dzień Wszystkich Świętych jest nazywany Blagdan Svih Svetih i jest wolny od pracy. Katolicy z Chorwacji przybywają na cmentarze, aby zapalić znicze i położyć na nagrobkach kwiaty. Niegdyś dzień Wszystkich Świętych zwano w niektórych regionach Chorwacji pierwszym Bożym Narodzeniem. Do dziś Chorwaci specjalnie przygotowują się do tej uroczystości, ponieważ dokładnie sprzątają gospodarstwa, przyrządzają najlepsze potrawy i śpiewają okolicznościowe pieśni. Odwiedzający cmentarze mogą spróbować pieczonych kasztanów, które są nieodłącznym elementem tego święta w Chorwacji. Wierzący zwracają uwagę na kupno chryzantem, które w tym okresie pojawiają się w kilku odmianach. Najpopularniejsze jesienne kwiaty są tanie i bardzo dobrze znoszą nadchodzące zimowe przymrozki. Chryzantemy są jednak niesłusznie kojarzone przez wielu tylko i wyłącznie ze Świętem Zmarłych. Gatunek tych kwiatów pojawił się w Europie jakieś trzysta lat temu. Ich ojczyzną jest Korea. Dziś chryzantemy zdobią nasze ogrody, tarasy oraz nagrobki naszych najbliższych osób.

 

Zobacz także: 5 nieznanych faktów o Wszystkich Świętych

 

Gwatemala – radosna fiesta ku pamięci zmarłych

 

Źródło: pixabay.com

 

Jeśli chodzi o podłoże religijne w tradycji chrześcijańskiej, Europejczycy z wielkim namaszczeniem i smutkiem przeżywają okres Wszystkich Świętych. Lecz w krajach latynoamerykańskich wielką uwagę przykuwa się do czerpania radości ze zbawienia swoich bliskich i ich życia pozagrobowego. Obchody 1 listopada są widowiskowe i stają się wielką ciekawostką dla przybywających turystów. W Gwatemali ważnymi uroczystościami są El Día de Los Muertos lub Día de Los Difuntos, które są świętowane rodzinnie. Mieszkańcy Gwatemali przystrajają nagrobki swoich zmarłych kwiatami i innymi dekoracjami, aby nadchodzące dusze wiedziały, że ich bliscy wciąż o nich pamiętają. W kościołach ustawia się ołtarze ku czci świętych, a część rodzin przygotowuje domowe wersje dla swoich zmarłych. Najciekawszym elementem jest puszczanie latawców, które powoli unoszą się ku niebu. Podczas festiwalu z wielką uwagą są organizowane atrakcje w miastach Santiago Sacatepéquez i Sumpango, w których latawce przybierają ogromne rozmiary. Puszczanie latawców ma charakter niemal symboliczny, ponieważ przypomina Gwatemalczykom o śmierci. Latawce wyznaczają również drogę duszom do ich rodzinnych domów, gdzie mogą odwiedzić członków swych rodzin.

 

Haiti – mistyczne odwiedziny dusz zmarłych

 

Źródło: pixabay.com

 

Haitańczycy szczególną czcią obdarzają Gede, czyli bóstwo śmierci. Niepokorne, nieustępliwe, ale sprawiedliwe, pilnuje porządku w świecie zmarłych. Na obszarach Haiti odbywa się święto Fet Gede, które jest poświęcone temu bóstwu. W pierwszych dniach listopada Haitańczycy odwiedzają cmentarze, by złożyć hołd swoim bliskim zmarłym oraz ich duszom. Atmosfera święta jest radosna, a wśród tańców, malowaniu twarzy oraz ofiar z jedzenia, zawsze znajdzie się miejsce na picie alkoholu. Ważnym elementem święta jest uczczenie ducha Barona Samedi, który jest przywódcą i ojcem wszystkich duchów śmierci Guédé. Dlatego też wiele mieszkańców Haiti przebiera się za niego w tych dniach. Cała stylizacja składa się z czarnego fraku, cylindra oraz ciemnych okularów. Niezastąpionym elementem jest również picie rumu, który działa niezwykle pobudzająco. Według wierzeń Baron Samedi po śmierci odkopuje groby oraz wita dusze, by przeprowadzić je do świata zmarłych. Należy podkreślić, że dużo Haitańczyków to wyznawcy Voodoo, którzy odprawiają rytuały z pogranicza religii katolickiej i spirytyzmu. Takim rytuałom towarzyszą rum oraz uroczyste tańce. Według ustalonej tradycji na grobach zostawiają dary z owoców i kawy.

 

Meksyk – stolica najsłynniejszego meksykańskiego Dnia Zmarłych

 

Źródło: pixabay.com

 

To najstarsze meksykańskie święto wywodzi się z epoki prekolumbijskiej. Prawdopodobnie to właśnie w Meksyku są organizowane najhuczniejsze wydarzenia związane z Dniem Zmarłych, które jest obchodzone 1 i 2 listopada – drugiego dnia w powiązaniu z katolickimi świętami. Wszystkie wydarzenia są radosne i obchodzone zgodnie z czcią życia zmarłych i więzi rodzinnych. Na cmentarzu zamiast zadumy wskazana jest rodzinna fiesta, na której najlepiej bawi się sam nieboszczyk. Meksykanie uważają, że zmarli nawet po śmierci egzystują, dlatego ich dusze ucztują ten dzień wraz z rodzinami. W kulturze meksykańskiej nieustannie pojawia się motyw śmierci. Meksykanie zaakceptowali śmierć, ponieważ uważają, że jest to nieodłączny element życia każdego człowieka. W wielu domach stoją zatem figurki Santa Muerte, czyli Świętej Śmierci. Wizerunek śmierci często jest stawiany obok przedstawień Matki Boskiej. Meksykanie stroją bogato ołtarze, na których znajdują się pełne miski słodyczy, kosze z kwiatami oraz kolorowe koce. W Meksyku istnieje również wiele legend o zjawach i duchach, które rzekomo mają nawiedzać ludzi. Jednym z bardziej znanych jest La LLorona, która pod postacią pogrążonej w rozpaczy kobiety błąka się po zapuszczonych miejscach.

 

Zobacz także: Halloween  wszystko co musisz o nim wiedzieć

 

Peru – jedyny w swoim rodzaju Dzień Zaduszny

 

Źródło: pixabay.com

 

Peruwiańczycy, tak samo jak większość krajów katolickich, obchodzą Wszystkich Świętych 1 listopada. Ten dzień jest nazywany przewrotnie Día de los Difuntos, czyli Dniem Życia. Peruwiańczycy spotykają się na tradycyjny posiłek zwany lechon, który jest daniem z wieprzowiny. Jednym z ważniejszych elementów tradycji peruwiańskiej jest pieczenie w różnych formach maleńkich chlebków, które kształtem przypominają kwiaty, konie oraz lalki. Odwiedzający cmentarze przynoszą wcześniej przygotowane podarki zmarłym, kładąc je na nagrobkach najbliższych. Jeśli zmarli lubili szczególnie jakieś potrawy, to również uwzględnia się je podczas posiłku lub kładzie się je przy ich grobach. Na cmentarzach są również widoczni muzykanci i tancerze, którzy swymi występami pragną uczcić pamięć zmarłych. W występach udzielają się również szamani. Po odprawionej Mszy Świętej każdy z jej uczestników udaje się na groby swoich bliskich i przywołują duchownego, aby z dokładnością pokropił ich grób wodą święconą. Po poświęceniu grobu każdy z właścicieli krzyczy bardzo głośno słowo „anioły” i wtedy wszyscy rzucają się na jedzenie ułożone na grobie. Zmarli są również chowani w peruwiańskich dżunglach, które są tajemniczym miejscem.

 

Wszystkich Świętych to szczególny czas, który jest obchodzony przez każdego w indywidualny sposób. W krajach latynoamerykańskich zwraca się uwagę na radosne przeżycie tego święta, natomiast w Europie przykuwa się uwagę do nostalgicznego i poważnego przeżycia tego okresu. Mimo wszystko każda osoba przeżywająca to święto, pragnie spotkać się z ukochanymi bliskimi, żywiąc nadzieję, że są oni szczęśliwi w życiu pozagrobowym.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska