Wiosenne porządki domowe - skuteczne porady

 

Pogoda za oknem sprzyja rodzinnym wyjściom, jednak przymusowa kwarantanna skutecznie blokuje dalekie spacery i weekendowe wyjazdy. Tym samym, wiosna staje się idealnym czasem na generalne porządki naszych domów i mieszkań. Poniżej przedstawiamy  sposoby na to, by nasze sprzątanie było nie tylko przymusowym, ale także skutecznym obowiązkiem.

Nie każdy lubi sprzątać. Każdy za to musi raz na czas odświeżyć swoje mieszkanie i generalnie je posprzątać . Wiosenne słońce może sprawić że ten przykry dla niektórych obowiązek może stać się nieco przyjemniejszy. W skutecznym sprzątaniu naszych czterech kątów pomóc mogą roboty sprzątające i szereg narzędzi, dzięki którym czynność ta może być odrobinę przyjemniejsza. Najważniejsza jest jednak chęć i pozytywne nastawienie! Przedstawiamy trzy kroki do skutecznego uporządkowania naszego domu na wiosnę.

 

1. Drobne naprawy

Niektóre czynności, takie jak wymiana żarówki, naprawa zlewu, czy zreperowanie  balustrady  czekać nie mogą i muszą być wykonywane systematycznie w ciągu roku. Są jednak naprawy, które mogą zostać zrobione dopiero wiosną, kiedy delikatne słońce i wysoka temperatura pomagają w ich wykonaniu. Do czynności tego typu należy bez wątpienia malowanie odprysków na meblach czy drzwiach, odnawianie ram obrazów, wymiana szkła w witrynach, czy naprawa foteli lub krzeseł. Wykonywanie ich wiosną jest polecane nie tylko dlatego, że wymagają więcej czasu  ale także ze względu na to, że do ich wykonania bardzo często potrzebne są różnego rodzaju kleje, farby i inne chemikalia, które łatwiej wywietrzyć wiosną niż jesienią czy zimą. Warto w ciągu całego roku systematycznie zapisywać przedmioty w naszych domach, które wymagają naprawy lub renowacji, dzięki czemu łatwiej podejmiemy się wiosennej pracy.

 

 

 

2. Lodówka i pralka

To sprzęty,  które każdego dnia skutecznie ułatwiają nam życie i pomagają w walce z wieloma problemami. Dbanie o ich czystość jest niezwykle ważne, a zwyczajowe przecieranie wilgotną ściereczką musi zostać raz na czas zastąpione generalnym odświeżeniem.
 Ze wszystkich sprzętów AGD, to właśnie lodówka wymaga z naszej strony najwięcej uwagi – ma w końcu bezpośredni kontakt z jedzeniem.  Przed jej wyczyszczeniem, należy odłączyć ją od prądu i wyciągnąć wszystkie produkty. Jeśli jesteśmy posiadaczami nowoczesnych chłodziarek z funkcją samodzielnego odmrażania, możemy zapomnieć o tej niekoniecznie przyjemnej czynności . Jeśli jednak nasza lodówka ma już  kilka lat, musimy rozmrozić ją ręcznie. Do umycia lodówki sprawdzi się roztwór wody z octem lub specjalne mleczka przeznaczone wyłącznie do mycia akcesoriów kuchennych. Przy okazji mycia lodówki warto przejrzeć wszystkie produkty spożywcze i pozbyć się tych, których termin przydatności minął. Również niezbędne jest zadbanie o naszą pralkę – należy systematycznie wymieniać filtry, w których gromadzi się osad i kamień, a raz na czas przecierać ją dokładnie octem i wykonywać pranie na najwyższych obrotach, dzięki czemu pozbędziemy się resztek detergentu.

Zobacz także
Wiosenna pielęgnacja roślin domowych

 

3. Segregacja

Prawie każdy z nas ma w domu szufladę, szafę, a niekiedy pokój, w którym trzymamy różnego rodzaju „graty” i sprzęty których szkoda wyrzucić, mimo tego że od lat nie były używane. Owszem, nie warto pozbywać się wszystkiego czego nie używaliśmy przez ostatni miesiąc, ale trzymanie rozbitych wazonów, zepsutych odkurzaczy, czy starych krzeseł nie ma większego sensu. Generalną segregację warto rozpocząć od naszych szaf. To właśnie tam znajdziemy wiele skarbów, których w ciągu ostatnich miesięcy nie używaliśmy i prawdopodobnie nie będziemy robić tego w przyszłości. Warto zastanowić się, które z ubrań możemy oddać przyjaciółce, które sprzedać, a które nadają się całkowicie do wyrzucenia. Podobną selekcję warto zrobić z domowymi pamiątkami i gadżetami. Spora część z nich jest dla nas zwyczajnie nieprzydatna, i gromadzi jedynie niepotrzebny kurz. Ważne jednak by nie przewracać domu do góry nogami naraz! Segregację róbmy etapami – zaczynajmy od szafy, potem przejdźmy do książek, gadżetów i na końcu sprzętów. Próba zrobienia wszystkiego naraz nie tylko przytłoczy nas psychicznie, ale także sprawi że w domu pojawi się niepotrzebny bałagan.
 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska