Ukraina uruchomiła wirtualny import gazu z Polski

27/01/2020

 

Rewers gazu z Polski do Ukrainy oficjalnie rozpoczęty. Na mocy umowy między państwami, przesył gazu z Ukrainy do Polski, będzie uwzględniał pozostawioną część gazu przez Ukrainę, zakupionego wcześniej przez Polskę od Rosji.

Prezes państwowej spółki Operator Systemu Transportu Gazu Ukrainy - Serhij Makohon oświadczył, że Ukraina zawarła z Polską umowę, obejmującą odkupywanie rosyjskiego gazu od Polski. W ujęciu Makohona, wirtualny import gazu polega na tym, iż na przykład, jeśli z Rosji do Polski przez ukraińskie systemy przesyłowe płynie 9 mln metrów sześciennych gazu na dobę, zaś Ukraina w tym samym czasie zgłasza Polsce zapotrzebowanie na zakup 2 mln metrów sześciennych, to przez granicę ukraińsko-polską przetłoczone zostanie jedynie 7 mln metrów sześciennych surowca.

 

Zakupy gazu z zastosowaniem tzw. wirtualnego rewersu, odbywają się na zasadach ujętych w umowach z operatorami gazowymi unijnych państw, sąsiadujących z Ukrainą, obowiązujących od 1 stycznia tego roku. W oświadczeniu Makohon podkreślił, że ,,wcześniej nie mogliśmy dokonywać takich operacji w związku z historycznym kontraktem tranzytowym (dotyczącym przesyłu rosyjskiego gazu przez Ukrainę na Zachód) i byliśmy zmuszeni do fizycznego transportowania gazu do Polski przez (polski punkt wyjścia) Drozdowicze, by wywieźć go z powrotem (na Ukrainę) przez punkt Hermanowice”.

 

Prezes ukraińskiego operatora podkreślał również, że obecnie możliwe jest importowanie całej objętości gazu na drodze wirtualnego rewersu bez ograniczeń, płynącego z Ukrainy do Polski. Import surowca z Polski, obejmuje także import gazu z polskiego terminala w Świnoujściu, co oznacza, że Ukraina na zasadach komercyjnych może dokonywać wirtualnego rewersu sięgającego do 9 mln metrów sześciennych gazu na dobę, bądź 3,3 mln metrów sześciennych z wspomnianego terminala.

 

Obecnie wirtualny rewers gazu z Polski na Ukrainę obejmuje 5,5 mln metrów sześciennych na dobę. Z kolei, tranzyt tego surowca z Rosji do Polski przez Ukrainę wynosi 9,1 mln metrów sześciennych. Na mocy podpisanych umów, do Polski zostanie dostarczone fizycznie jedynie 3,6 mln metrów sześciennych gazu. Maksymalne możliwości techniczne przesyłu z Ukrainy do Polski, wynosiły 4,3 mln metrów sześciennych na dobę.

 

W najbliższym czasie uruchomione zostaną umowy podpisane ze Słowacją i Węgrami. Biorąc pod uwagę gospodarcze stosunki Ukrainy z Polską widoczne jest, że Polska jest ważnym partnerem dla Ukrainy, a umowa z nią była dla niej priorytetem.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska