10 bajek, które warto obejrzeć poza Disneyem

05/02/2020

 

To są te filmy, które pozostaną w naszych sercach. Widzieliśmy je jako dzieci, może z rodzicami, dziadkami czy rodzeństwem. I na zawsze zajmą one szczególne miejsce w naszej pamięci. Może nie tak popularne, jak bajki Disneya, ale warto je znać.

"Oh, tak, znam ten Disneyowski film. Czekaj, co to znaczy, że nie jest od Disneya?" Ile razy słyszeliśmy to samo zdanie! Cóż, nie: nie wszystkie nasze ulubione kreskówki - te, które towarzyszyły nam w dzieciństwie i nadal towarzyszą, oraz te, które obiecujemy pokazać przyszłym pokoleniom - są wynikiem produkcji Walta Disneya.

I choć niektóre z nich przewyższają twórczość kwintesencji giganta filmu animowanego lub mają pewne cechy wspólne i wątki, które zdają się przeplatać... nasza wideoteka jest bardziej zróżnicowana, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

 

Zobacz także: Bajki naszego dzieciństwa

 

Niektóre z nich nie postarzały się ani o dzień, ani w grafice, ani w fabule, inne są prawdziwymi kawałkami historii animacji, a jeszcze inne są całkiem nowe. Ale jakie są nie-disneyowskie bajki, które kochamy i które sprawiły, że płakaliśmy lub śmialiśmy się? Bajki, które widzieliśmy tysiące razy, i nigdy nie znudziłoby nam się ich ponowne oglądanie? Dzisiaj przedstawimy wam naszą pierwszą część Top 10. Jesteśmy ciekawi, ile filmów rozpoznacie!

 

Zobacz także: 10 kreskówek, które wcale nie są dla dzieci

 

1) Balto (1995)

 

Bajka opiera się na prawdziwej historii, która miała miejsce w 1925 roku, na Alasce. Jest to przygoda pół-psa i pół-wilka, o imieniu Balto. Uratował on życie wielu dzieci z całej wioski. Na jego cześć, został stworzony pomnik w Central Park, Nowy Jork. Powstały dwie kontynuacje filmu: "Balto II - Wilcza wyprawa" (2002) i "Balto III - Wicher zmian" (2004).

2) Książę Egiptu (1998)

 

Film animowany, podejmujący tematykę biblijną, opowiada o losach biblijnego Mojżesza. Dwóch młodych mężczyzn, przekonanych, że są braćmi, ponieważ wychowywali się razem na dworze faraona. Tak naprawdę, należą do innych rodzin, a ich drogi się rozchodzą: jeden zostaje faraonem, zaś drugi - przywódcą Żydów w Egipcie.

3) Anastazja (1997)

 

Historia opowiada o losach głównej bohaterki – Anyi – sieroty, która okazuje się być Anastazją Nikołajewną Romanową: następczynią carskiego tronu. 

4) Mustang z Dzikiej Doliny (2002)

 

"Tej opowieści nie znajdziecie w żadnej książce, to opowieść z głębi serca konia" - tymi słowami zaczyna się jedna z najlepszych animacji. Nieujarzmiony mustang - Duch (Spirit) - zostaje schwytany przez kowbojów, i sprzedany kawalerii. Ogier próbuje za wszelką cenę odzyskać wolność. W przeciwieństwie do niemal wszystkich pozostałych filmów animowanych o zwierzętach w roli głównej, tutaj nie porozumiewają się one ludzkim głosem.

5) Sindbad: Legenda Siedmiu Mórz (2003)

 

Animacja opowiada o przygodzie słynnego żeglarza-złodzieja, o imieniu Sindbad. Zostaje oskarżony o kradzież jednego z najcenniejszych skarbów które istnieją: Księga Pokoju, która zapewniała królestwom życie w zgodzie i harmonii. Jego najlepszy przyjaciel, zostaje uwięziony. Aby go uratować, pirat musi odnaleźć Księgę, i wykraść ją złej bogini Eris.

6) Droga do El Dorado (2000)

 

Komediowa opowieść o dwóch drobnych oszustów, którzy wygrywają w nieuczciwy sposób mapę prowadzącą do legendarnego miasta El Dorado, pełnego niezwykłych bogactw. Bajka przy której niemożliwe jest się nudzić, a przygody bohaterów powinny zainteresować nie tylko najmłodszych widzów.

7) Magiczny miecz: Legenda Camelotu (1998)

 

Muzyczny film animowany, oparty na książce Very Chapman "Młoda dama króla", nawiązuje do legend staroangielskich. Każdy pewnie zna historię o Camelot, o Królu Arturze, oraz o jego magiczny mieczu - Excalibur. Otóż pewnego dnia, miecz zostaje skradziony. Na jego poszukiwania, wyrusza córka jednego z Rycerzy Okrągłego Stołu.

Zobacz także: Król Artur: Legenda w nowoczesnym stylu

 

8) Księżniczka Sissi (1997-1998)

 

To niemiecko-francusko-kanadyjski serial animowany, oparta na dziejach prawdziwej postaci - księżniczki bawarskiej Elżbiety, nazywanej Sissi. Poślubiła ona cesarza Franciszka Józefa, została cesarzową Austrii, i później królową Węgier. Historia o miłości, która przekracza wszelkie bariery, i jest w stanie przezwyciężyć nawet wojnę. 

9) Pradawny Ląd (2007-2008)

 

Jest to serial animowany, na podstawie filmów z serii Pradawny Ląd. Opowiada o przygodach piątki dinozaurów: Liliputa (apatozaur), Cery (triceratops), Pterusia (pteranodon), Kaczusi (zaurolof) i Szpica (stegozaur). Liczy on 26 odcinków. Każde dziecko go pokocha. 

10) Zakochany wilczek (2010)

 

Film opowiada o dwóch młodych kanadyjskich wilkach – Kate i Humphrey. Oboje są członkami tego samego stada, ale zajmują w nim skrajnie różne pozycje: Kate jest córką przywódcy watahy, i jej przeznaczeniem jest bycie jego następcą, podczas gdy Humphrey znajduje się na samym dole hierarchii stada. Animacja dotyka takie tematy jak: natura, przygoda, oraz miłość (która jest na tyle silna, że miejsce zajmowane w społeczeństwie nie jest ważne).

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska