Praca dla studentów – na tak?

28/06/2017

 

Praca dla studentów. Pierwszy krok w dorosłe życie. Wychodzimy z rodzinnego domu, podjęliśmy decyzję o danym kierunku studiów (z takich bądź innych powodów – dla siebie, dla rodziców, bo babcia chciała).

Raczej każdy z nas zdaje sobie sprawę, że studia nie są darmowe. Wydatki się mnożą – od xero, poprzez rachunki, opłatę za stancję, bilety, w wypadku zaocznych czy prywatnych za same studia… itd, itp.

I tu pojawia się zapytanie o źródło dofinansowania. Jest opcji kilka – „kochane pieniążki prześlijcie rodzice”, stypendium (zazwyczaj nie do końca wystarczające), bądź zarobek własny.

Uzyskanie go jest możliwe w godzinach wolnych od zajęć na uczelni, weekendy bądź w wakacje. A może każda z tych możliwości?

 

Jako dorośli ludzie powinniśmy wiedzieć, że już nie zawsze i nie na wszystko wypada nam brać pieniądze od rodziców. Powinniśmy śledzić na bieżąco liczne ustalenia pracodawców, mieć chęć uzyskania doświadczenia.

 

Rynek pracy daje kilka możliwości. Praca dorywcza, na zlecenie, po kilka godzin tygodniowo lub w weekendy, czy też udzielanie korepetycji. Kolejnym tematem do rozważenia jest pracodawca – czy zgodzi się na to, by pracownik wybrał zajęcia zamiast pracy.

Jak to w życiu – wszystko ma swoje plusy i minusy. Praca podczas lat studiów to ambitne i dojrzałe wyzwanie, natomiast z drugiej – generator zmęczenia, nerwicy i często uzależnienia. Czy da się to racjonalnie połączyć?

  1. Trzeba mierzyć siły na zamiary. Odpowiedz sobie na pytanie – ile mam wolnego czasu? Weź kartkę, długopis i zrób grafik. Czarno na białym.

  2. Zdrowie to podstawa. Nie zapomnij o tym.

  3. Przyjemności – również ważna rzecz. Znajdź jedną dziennie dla siebie.

  4. Zastanów się, co jest dla Ciebie priorytetem, zrób hierarchię ważnych dla Ciebie aspektów życia.

  5. Prawdomówność – zarówno wykładowcy (opcja IOS-u), jak i pracodawcy – o statusie studenta.

Reasumując – nikt nie powiedział, że będzie łatwo. Dorosłe życie jest „usłane różami” – tylko zapominamy, że posiadają one kolce. Każdy dzień = dokonanie wyborów – na różnych płaszczyznach.  Dokonajmy tego najlepszego dla nas i nie zapominajmy, że  życie ma się tylko jedno, a czasu się nie wróci.

 

 

Korekta: Justyna.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska