Juwenalia – co to i dlaczego?

09/05/2017

 

„Juwenalia, juwenalia, kto się uczy, ten kanalia!” W każdym mieście, w którym uczą się studenci miesiąc maj zarezerwowany jest na zabawę. Organizowane są różne atrakcje, kabarety, koncerty czy inne występy. Zabawy co nie miara, zewsząd docierają do nas sygnały, że JUWENALIA CZAS ZACZĄĆ.

Juwenalia – fajnie brzmiące słowo. Tak nowocześnie. Skojarzeń można mnożyć, z pewnością niemało.

Na przykład – dla niejednych to ,,impreza żaków” – czytaj średniowiecznych studentów, polegająca na hulankach, zabawach i swawolach. Jak wynika z odpowiedzi, na juwenalia chodzili żacy i pewnie za to nie płacili.

Słownik Języka Polskiego definiuje – „coroczne święto studenckie, odbywające się w formie festynów, zabaw i korowodów na ulicach miast”.

Trochę historii – juwenalia od lat to święto studentów, rozpoczynające się symbolicznym przekazaniem studentom przez prezydentów miast kluczy do bram.

Zabawa trwała zazwyczaj przez kilka dni, a swój początek miała już w XV wieku – w Krakowie, z okazji 200-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wtedy narodziła się koncepcja pochodu juwenaliowego.

Autorem tejże słynnej nazwy studenckiego święta jest profesor Florian Nieuważny z 1954 roku, jako alternatywa do proponowanej nazwy „Saturnalia”.

 

Zróbmy skok do teraźniejszości.

Mamy maj. Piękny maj (trzeba dostrzec to piękno!).  Każdego wieczoru odbywają się różne koncerty muzyczne – z różnych gatunków muzyki.  Od disco polo poprzez hip-hop, techno, pop.

Czy to oznacza, że jest to spotkanie dla rożnych grup wiekowych?

Odpowiedź brzmi – owszem!

Każdy znajdzie coś dla siebie. I taka moja propozycja – może każdy niech napisze swoją definicję juwenaliów. Dlaczego? Powodów jest kilka. Mnóstwo kolorów, uśmiechu, radości, dobrej muzyki, inna forma spędzenia czasu… wymieniać dalej?

Na koncerty – start!
 

 

 


Korekta: Olga Miziuk

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska