Sterylizacja/kastracja – krzywda czy „błogosławieństwo”?

05/04/2017

 

Na temat sterylizacji czy kastracji krąży wiele mitów. Dlaczego te zabiegi budzą aż takie kontrowersje? Dlaczego pod każdym postem o oddaniu małych zwierząt wybucha wielka internetowa awantura? Czym tak naprawdę są te zabiegi i czy pomagają zwierzętom?

 

Sterylizacja/kastracja jest bardzo prostym zabiegiem chirurgicznym, który raz na zawsze pozbawia zwierzęta płodności. Jeśli jest dobrze przeprowadzony, a zwierze nie ma żadnych problemów zdrowotnych, taki zabieg jest całkowicie bezpieczny. Nie stanowi zagrożenia życia. Każde zwierzę, które ma być poddane operacji, jest kompleksowo badane, wcześniej dostaje szczepionki na najbardziej popularne choroby zwierzęce. Żeby nie doszło do sytuacji, kiedy osłabiony po zabiegu zwierzak zaraża się czymś w gabinecie weterynarza. Dodatkowo takie zabiegi ciągną za sobą szereg innych zalet, nie tylko pozbywają się problemu niechcianej ciąży u pupila. Dzięki nim można uniknąć wielu poważnych chorób tj. ropnego zapalenie macicy, nowotwór listwy mlecznej, ciąż urojonych oraz guzów i cyst na narządach rodnych.

 

W ostatnich latach sterylizacja i kastracja zostały mocno rozpowszechnione. Świadomość ludzi w tej kwestii znacznie wzrosła, a przez to również wzrosła liczba wykonywanych zabiegów. Wiele gmin aby zachęcić swoich mieszkańców do zabiegów prowadzi akcję „darmowa sterylizacja”. Jednak spory na temat tego czy powinno się pozbawiać zwierzęta płodności, nie milkną. Przeciwnicy tych zabiegów to osoby słabo orientujące się w „intymnym” życiu swoich pupili. Zaślepieni dawnymi błędnymi teoriami, np. że suka musi chociaż raz w życiu mieć szczenięta. To jeden z największych mitów jaki panuje na temat psów! Twierdzą, że sterylizacja/kastracja jest niebezpieczna i „zmienia” zwierzę na zawsze. Dodatkowo traktują swoich podopiecznych jak ludzi. Myślą, że suki czy kotki mają przyjemność ze stosunku, co również nie jest prawdą. Szczególną krzywdą stosunek jest dla kotów. Kotką w czasie rui kierują hormony, co jest bardzo wyczerpujące dla jej organizmu. Ruja jest najcięższym okresem w życiu kota, nawet gorszym niż sama ciąża czy poród. Kotka wtedy robi wszystko co „każą” jej chemiczne reakcje zachodzące w mózgu – można powiedzieć, że jest nimi sterowana, dosłownie jak maszyna. Tak naprawdę wcale nie chce stosunku. Tylko musi, gdyż tak nakazują jej hormony. Seks dla niej jest niezwykle bolesny. Efektem tego są te wszystkie nocne krzyki i wrzaski kotów, które słyszymy każdej wiosny. Osoby niesterylizujące swoich kotów zarzekają się, że taka jest natura. Twierdzą, że nie wolno ingerować w życie zwierząt, od wieków ludzie mieli koty i nikt ich nie sterylizował. To prawda. Dawniej nie sterylizowało się zwierząt, w zamian za to topiło małe, ślepe, dopiero co urodzone niewinne kotki lub szczeniaczki – to jest naturalne? A może porzucanie maluchów w lasach lub na podwórkach w sąsiedniej wsi, które również często praktykowano, jest zgodne z naturą? Problem uśmiercania czy porzucania zwierząt wcale nie zniknął, co prawda nie jest to tak częste jak kiedyś, nie mniej jednak nadal stosowane.

„Kociaki i szczeniaki łatwą znajdują nowe domy”. To kolejne zdanie, które bardzo często pada z ust przeciwników sterylizacji. Naprawdę tak jest? To skąd te wszystkie młode zwierzaki w schroniskach?

 

Każdego roku zwierząt rodzi się kilkakrotnie więcej niż jest chętnych na ich posiadanie. Kończą one później w schronisku lub błąkają się po ulicach. Później giną pod kołami samochodów, albo są rozszarpywane przez inne bezdomne zwierzaki. Czy nie lepiej zdecydować się na bardziej humanitarne rozwiązanie, jakim jest zabieg chirurgiczny? Nie tylko unikniemy takiego scenariusza dla potomków naszego pupila, ale również pomożemy naszemu czworonożnemu przyjacielowi.

 

 

Korekta: Justyna.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska