„Sprawy sercowe. Historia serca w jedenastu operacjach” – Thomas Morris [RECENZJA]

Serce to bohater dnia codziennego – najważniejszy grający instrument każdego żywego organizmu, mimo upływu tysięcy lat nadal stanowi on nierozwiązaną zagadkę. O tym, że sprawy sercowe są poważnym problemem i wpływają na bieg wydarzeń, opowiada książka Thomasa Morrisa.

Dopóki serce bije, to wszystko jest w porządku, ale jeśli coś zaczyna się z nim dziać, to już jest nie lada wyzwanie. Z takim właśnie problemem od tysięcy lat mierzyli się historyczni medycy, którzy poznawali wszystkie ludzkie narządy badając, obserwując i lecząc. Serce to źródło życia, które powszechnie stanowiło temat tabu na wielu płaszczyznach. Z medycznego punktu widzenia było jednak elementem życia, które również trzeba było uzdrawiać. I tak zabieg wyjęcia igły z piersi londyńskiego blacharza rozpoczął próby badań tego tajemniczego dotąd narządu. Thomas Morris – dziennikarz BBC – w książce „Sprawy sercowe. Historia serca w jedenastu operacjach” zebrał i opisał przełomowe momenty z dziedziny kardiochirurgii. Czytelnik od początku do końca mierzy się z historią medycyny, która okazuje się być równie tajemnicza, co samo serce. Pacjentami są zwykli ludzie, żołnierze, dzieci, a także zwierzęta – na których robiono eksperymenty. Oprócz zabiegów i operacji na sercu oraz intrygujących przypadków chorych, tłem dla tej opowieści są też sami medycy, a także etyczne problemy społeczeństwa. W książce nie brakuje rozlewu krwi, przegranych i zwycięskich pojedynków, ale przede wszystkim tysięcy prób, które okazały się przełomowe w dziejach ludzkości.  

Zdjęcie: Joanna Łukasiewicz


Książka składa się z tytułowych jedenastu rozdziałów, które odnoszą się historycznie do przełomowych odkryć w dziedzinie kardiochirurgii. Każdy z epizodów opowiada o ingerencji człowieka w najważniejszy narząd, jakim jest serce. Autor w ciekawy sposób przedstawia czytelnikowi nietypowe przypadki chorób, które stały się bodźcem do podejmowania prób ich leczenia. Ingerencja w narząd dotąd tajemniczy i niedostępny otwiera przed odbiorcą nowe spojrzenie na historię medycyny. Książka poparta jest rzetelną wiedzą, której odnośniki znajdziemy w licznych przypisach. Autor opisuje wszystko na konkretnych przykładach, podając przy tym nazwiska oraz fotografie. „Sprawy sercowe” to nie tylko książka o lekarzach i operacjach na sercu. Czytelnik poznaje wątki poboczne, mierzy się z historią, spotyka różne przeciwności losu, dostrzega jak zmienia się społeczeństwo i jego stosunek do medycyny, a także w jakim kierunku idzie postęp technologiczny. Serce – najważniejszy organ każdego z nas na przestrzeni lat był zagadką. Dzięki tej książce czytelnik odkryje jego tajemnice.

 Zdjęcie: Joanna Łukasiewicz


„Sprawy sercowe” to pozycja obowiązkowa nie tylko dla sympatyków medycyny, ale także dla wszystkich ciekawych świata i zmian jakie zachodzą na różnych płaszczyznach ludzkiego życia.

Premiera: 27.02.2019 r.

 

Z egzemplarz recenzencki dziękujemy Wydawnictwu Literackiemu.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska