Sprawa honoru – Lynne Olson, Stanley Cloud [RECENZJA]

 

Druga wojna światowa to nadal bardzo bolesny, ale zarazem ciągle przywoływany temat. Wszystko za sprawą ludzi, którzy w tych wydarzeniach uczestniczyli i których teraz możemy nazywać bohaterami. Tak też jest w książce „Sprawa honoru”, która odświeża pamięć słynnego Dywizjonu 303 i ludzi, którzy go tworzyli.

Lynne Olson i Stanley Cloud w książce pt. „Sprawa honoru” opisali ważne historyczne wydarzenia, które ciągle żyją w pamięci nie tylko Polaków, ale i całego świata. Dzięki tej książce przeprawimy się jeszcze raz przez trudne karty historii dotyczące słynnego Dywizjonu 303 i dzielnych polskich lotników. Wspomnimy na nowo dawne układy, zobowiązania, którymi Polska była centrum i którymi żył cały świat. W książce wybrzmiewa zdanie, które Witold Urbanowicz znalazł w modlitewniku żołnierskim i które towarzyszyło mu podczas walki: „Nie będziesz miał innych celów na ziemi, dopóki twój kraj wolny nie będzie”. „Sprawa honoru”  to nie tylko historyczne świadectwo, ale również opowieść o marzeniach, nadziei, bezustannej walce i wreszcie o honorze, który niezmiennie towarzyszył Polakom. W książce znajdziemy wiele przedwojennych, cennych odniesień, które kształtowały nasz kraj. Ich chronologiczność zachowuje spójną ciągłość i pozwala zrozumieć czytelnikowi konsekwencje działań. Całą historyczną opowieść łączą wątki biograficzne asów lotnictwa. Czytelnik może zatem poznać rąbek życia takich postaci jak Mirosław Ferić, Witold Łokuciewski, Zdzisław Krasnodębski, Jan Zumbach, Witold Urbanowicz. Ich marzenia i wyobrażenia o lotnictwie, podniebnej karierze oraz o walce, a także ich nadzieje, rozczarowania, tęsknoty i powojenne losy.

 Zdjęcie: Joanna Łukasiewicz


Książka podzielona jest na dwa główne rozdziały: Exodus oraz Zdrada, z czego każdy z nich zawiera podrozdziały. Dodatkowo książkę wzbogacają fotografie, które chronologicznie odnoszą się do opisanych wydarzeń. Oprócz samej historii, „Sprawa honoru” obfituje w cytaty, wypowiedzi oraz wątki biograficzne. Dzięki temu książkę czyta się szybko i nie jest monotonna ani nudna. Napisana jest również przystępnym, zrozumiałym językiem. Opisywane wydarzenia także spójnie się odnoszą czy do wcześniejszych, czy do późniejszych dziejów.

„Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski. Zapomniani bohaterowie II Wojny Światowej” to obowiązkowa pozycja dla wszystkich miłośników historii. To nowe spojrzenie na trudne losy Polski oraz ludzi, którzy walczyli o ten kraj. Warto sięgnąć po tę pozycję i odświeżyć pamiętne wydarzenia.

Za egzemplarz recenzencki dziękujemy wydawnictwu Marginesy.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska