Skuteczne sposoby na zdanie sesji

 

Na przełomie stycznia i lutego można zaobserwować niepokojący wzrost długości kolejek do ksera, liczby studentów w bibliotece oraz ilości spożywanej wśród młodych osób kawy. Mimo że zapowiedziana, każdego roku przychodzi zdecydowanie za wcześnie i potrafi skutecznie zepsuć karnawałową sielankę. Sesja – bo o niej mowa – przychodzi zawsze w najmniej odpowiednim momencie i potrafi brutalnie zakłócić studencką sielankę. 

Mimo że niemal każdy student wraz z rozpoczynającym się rokiem akademickim obiecuje sobie systematyczną naukę, koniec semestru brutalnie weryfikuje plany regularnej nauki i zmusza do zarwania niejednej nocy. Na większości polskich uczelni sesja rozpoczyna się pod koniec stycznia, dlatego mamy jeszcze stosunkowo dużo czasu, by przyswoić cały materiał i z powodzeniem zdać zimowe egzaminy. Poniżej przedstawiamy sposoby na skuteczną i efektywną naukę last minute oraz garść porad, które umożliwią pozytywne przejście przez trudy sesji.

 

Zobacz także: Jakie studia wybrać? 5 nietypowych kierunków studiów w Polsce

 

Planowanie to podstawa

 

Niezależnie od tego, czy do sesji podchodzisz po raz pierwszy, piąty, czy w ramach bycia wiecznym studentem próbujesz się z nią zmierzyć po raz czternasty, najważniejsze jest dobre zaplanowanie egzaminów i poprzedzającej ich nauki. Połową sukcesu jest już poznanie daty egzaminu i stawienie się na nim, co dla niektórych – szczególnie bardziej imprezowych studentów – jest niemałym wyczynem. Kiedy poznasz terminy wszystkich egzaminów i zaliczeń, zapisz w jednym miejscu dokładne godziny i miejsca, w których przyjdzie Ci je napisać. Następnie dowiedz się jakie wymagania mają profesorowie względem poszczególnych przedmiotów. Wbrew temu, co mówią na wykładach, bardzo często zaliczenia są nad wyraz proste i oczywiste, a nauka do nich sprowadza się do powtórzenia informacji z wykładów. Oceń, które z egzaminów są trudne i wymagają dłuższego przygotowania – to właśnie na te przedmioty poświęć najwięcej uwagi! W tego typu szacowaniu przydatni mogą okazać się starsi studenci, którzy dany przedmiot już zdali i wiedzą czego można spodziewać się po zaliczeniu. To właśnie oni podpowiedzą, czy warto zarywać nockę na zdanie danego przedmiotu oraz na czym skupić się podczas czytania pomocy naukowych.

 

 

Rób przerwy

 

Gdy już podejmiesz ważną decyzję, które z sześciu czekających Cię egzaminów wymagają większego nakładu sił i nauki, rozplanuj sobie samą naukę. Przykładowo, jeśli do egzaminu obowiązuje Cię czterysta stron materiału, a zostało Ci pięć dni na jego przyswojenie, odpowiednio podziel literaturę, tak byś ostatniego dnia mógł skupić się na powtórkach i przyswajaniu najważniejszych informacji. Niezwykle ważne jest, by w czasie nauki robić sobie przerwy. I to niekoniecznie w takich samych odstępach czasu. Rób przerwę wtedy, kiedy poczujesz że Twój organizm nie przyswaja już informacji, a to, co czytasz, beznamiętnie przepływa przez Twój mózg, nie zostawiając nawet śladu w pamięci. Wyjdź na spacer z psem, przygotuj sobie posiłek, porozmawiaj z kimś bliskim. Oderwij się od nauki, co sprawi, że po powrocie do czytania notatek organizm będzie przyswajał nowe partie materiału.

 

Pozbądź się rozpraszaczy!

 

Żyjemy w czasach, gdzie nasze możliwości poznawcze są ograniczone przez internet i urządzenia mobilne, którymi się otaczamy. Choć prawdą jest, że bez nich nie wiedzielibyśmy wielu rzeczy, prawdopodobnie notatki, które są wymagane na egzamin, możesz spokojnie mieć w formie analogowej, tym samym nie potrzebując do nauki komputera, tabletu czy smartphona. Odrywając się nawet na chwilę od czytanego tekstu, rozpraszamy się, a nasz mózg skupia się na urządzeniu elektronicznym, na który akurat spoglądamy. Najlepiej jest więc wyłączyć na czas nauki powiadomienia, dźwięki aplikacji oraz serwisy społecznościowe - przez które możemy co chwilę odrywać się od nauki i całkowicie oddalić je od siebie. Nawet kiedy są one wyłączone, a znajdują się w pobliżu, mogą nas  rozproszyć i w pewien sposób „kusić” do korzystania. Jeśli preferujesz naukę przy muzyce – niech będzie to spokojna muzyka włączona na odtwarzaczu radiowym, nie na komputerze! Do swoich ulubionych rozpraszaczy sięgaj w czasie przerw, ale powracając do nauki, natychmiastowo je wyłączaj!

 

Zobacz także: Jak pogodzić studia dzienne z pracą?

 

Pomagaj innym!

 

Nie tylko dlatego że tak wypada, albo że mama mówiła że dobro popłaca. Deklarując swoją pomoc innym, przyczyniamy się też do własnego sukcesu! Ucząc innych, zapamiętujemy prawie 95 % informacji, które przekazujemy, dlatego przekazując zdobytą przez nas wiedzę, utrwalamy ją i tym samym zapamiętujemy więcej potrzebnych informacji. Inną metodą – szczególnie praktykowaną, gdy do przyswojenia mamy ogromne partie materiału – jest wspólna nauka. Sprawdza się ona jednak jedynie wtedy, gdy łączymy się w grupy o podobnych celach i ambicjach, a każdemu tak samo zależy na pomyślnym zdaniu egzaminu. W przeciwnym razie, planowana wspólna nauka kończy się na pogaduszkach, a pozytywne zdanie egzaminu coraz bardziej się oddala. Umawiając się na wspólne uczenie, warto odpowiednio wcześnie podzielić się zadanym materiałem, tak by tuż po rozpoczęciu spotkania przejść do rzeczywistej nauki.

 

 

Gdy przyjdzie co do czego …

 

Nie panikuj! Egzamin to nie koniec świata. Stres potrafi sprawić, że nawet będąc odpowiednio przygotowanym, możesz mieć problemy z pomyślnym zaliczeniem danego przedmiotu. Przyjdź do sali uśmiechnięty, z pozytywnym nastawieniem, zajmij odpowiednie miejsce i nie bój się. Staraj się zapanować nad stresem i napisać odpowiedzi na pytania. Jeśli na egzaminie wykładowca nie stawia ujemnych punktów, a Ty nie jesteś pewien swojej odpowiedzi – i tak ją wpisz. Lepiej wpisać cokolwiek niż zostawić puste miejsce. Być może akurat okaże się, że Twoja odpowiedź jest poprawna.

 

A na koniec najważniejsze! Nie załamuj się, jeśli nie uda Ci się zdać. Prawdopodobnie, jeśli jesteś studenckim weteranem, drugie terminy nie są Ci straszne, ale jeśli jako pierwszoroczny student nie udało Ci się zdać egzaminu, nie martw się! Jest kolejny termin (niekiedy niejeden!), a w ostateczności przysługują Ci prawa takie jak egzamin komisyjny lub wpis warunkowy. Pamiętaj – nie takie studia straszne jak je malują!

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska