Zapraszamy na herbatę!

 

 

Zamawiana w kawiarni, często towarzyszy nam przy spotkaniach, ogrzewa w chłodne wieczory, jest świetnym kompanem obok książki w południe. Obecnie herbata jest łatwo dostępnym napojem,  znajdziemy ją w każdym sklepie, w dodatku o przeróżnym rodzaju i smaku, ale kiedyś była zarezerwowana dla ludzi z wyższych sfer. Posiada swoje zdrowotne właściwości. Herbata jest dobra na wszystko.


To w Turcji herbata pita w specjalnych szklankach o kształcie tulipana wyznacza rytm dnia i jest codziennym rytuałem. W Wielkiej Brytanii znana jest nam pora „five o’clock”, która herbacie przypisuje silnie zakorzenioną tradycję.  Polacy również bardzo chętnie piją ten napój i lubują się w jego smakach i rodzajach. Plusów picia herbaty jest naprawdę sporo. Jednym z nich jest to, że jest w stanie odpowiednio ogrzać nasz organizm. Znane jest też przekonanie, że jeśli boli nas np. brzuch, sięgamy po ten aromatyczny napar. Ta najbardziej popularna czarna herbata jest w stanie nas również skutecznie pobudzić, ponieważ odpowiednia ilość zawartej w niej kofeiny zapobiega zmęczeniu. Oprócz tego obniża ciśnienie krwi oraz pozytywnie wpływa na nasz układ pokarmowy.

 
Obok zwykłej, najczęściej spożywanej czarnej herbaty, popularnymi są:

 

 

Herbata zielona
Przywędrowała do nas z Chin, gdzie miała leczyć m.in. dolegliwości trawienne czy bóle głowy. Obecnie utarło się stwierdzenie, że zielona herbata jest dobra na odchudzanie i obniża poziom tzw. złego cholesterolu”.  Oprócz tego napój ten skutecznie chroni zęby i dziąsła. Ponadto zielona herbata to cenne źródło przeciwutleniaczy, które eliminują wolne rodniki, które to natomiast przyczyniają się do powstawania np. chorób serca, a przy tym nasza cera wygląda młodziej i jest gładsza. Jej regularne stosowanie obniża też poziom cukru we krwi.
Jeśli chodzi natomiast o jej parzenie przyjęło się, że jeśli trwa ono krótko do ok. 3 minut to herbata będzie miała właściwości orzeźwiające i pobudzające. Natomiast jeśli wydłużymy czas parzenia odczujemy jej relaksujący i odprężający efekt. Jej gorzkawy smak możemy sobie wzbogacić, dodając cytrynę lub świeże liście mięty.

 

 

Herbata czerwona
To, obok zielonej, powszechnie stosowany napój odchudzający. Owszem, czerwona herbata działa pobudzająco na metabolizm. Dzięki temu, że proces fermentacji jej liści trwa krótko, uzyskujemy czerwonawą barwę naparu.
Codzienne spożywanie tego rodzaju herbaty korzystnie wpływa na nasz układ pokarmowy i wątrobę. Dzięki jej właściwościom, usprawnia się nasza pamięć i koncentracja. Przede wszystkim napar z czerwonej herbaty usuwa toksyny z organizmu. Oprócz tego – podobnie herbata zielona – chroni przed próchnicą.


Herbata biała
Uważana za eliksir młodości – jest lekka i delikatna. Jako główną cechę przypisuje się jej działanie odmładzające, poprawiające wygląd naszej skóry. Ponadto jej napar jest bogaty w witaminę C, co redukuje poziom stresu i wzmacnia odporność. Biała herbata również posiada najwięcej antyoksydantów oraz chroni nasz układu krwionośny.

 

 


Wybierając herbatę, omijajmy tę granulowaną, a sięgajmy po najzdrowszą – czyli liściastą. Dodatkowo pamiętajmy, że cukier osłabia jej główne właściwości. Warto mieć również na uwadze, że jak ze wszystkim trzeba pamiętać o umiarze, ponieważ nadmierne spożywanie tego napoju niesie za sobą również negatywne skutki. Ale herbata to nie wszystko i sama cudów nie zdziała, dlatego oprócz jej spożywania codzienna porcja ruchu i ćwiczeń skutecznie wzmocni twój organizm i poprawi zdrowie.

 

 

 

Korekta: Monika Mroczek

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska